70 %

Kerouac, Jack - Zjevení Orfea

Více informací k této knize najdete v detailu
"... zavři oči a prociť ... jako Bůh ... bez slov a obrazů, bez tvaru a zvuku ... to je ryzí okamžik Boží imaginace před epileptickým záchvatem viny, před začátkem dějin ... v prostřed stvoření, v tichém vyčkávaní, se zavřenýma očima a zacpanýma ušima, myslím, cítím, modlím se k němé temnotě své duše. Čekám, zadržuji dech a pomalu, zvolna ke mně ...

"... zavři oči a prociť ... jako Bůh ... bez slov a obrazů, bez tvaru a zvuku ... to je ryzí okamžik Boží imaginace před epileptickým záchvatem viny, před začátkem dějin ... v prostřed stvoření, v tichém vyčkávaní, se zavřenýma očima a zacpanýma ušima, myslím, cítím, modlím se k němé temnotě své duše. Čekám, zadržuji dech a pomalu, zvolna ke mně přichází veškerý význam. Bůh stojí na prahu mého bytí a za chvíli do mě vstoupí a staneme se Jedním..."
(Michael)
Kniha Zjevení Orfea je jedna z nesmutnějších knih, která je v naší zemi k dostání. Je to 88 stran o pomíjivosti. Pomíjivost je častý obraz mnoha děl, ale tato kniha má jedno zvláštní kouzlo. Zjevení Orfea funguje jako holograf. Holograf je obraz složen ze zrníček. Musíte poodstoupit a koukat na něj takovým zvláštním způsobem docela dlouho a pak z obrazu vystoupí plastický obraz, tvar. Pouze 88 stran Jacka Kerouaca, ale ani Kouzelný vrch od Thomase Manna jsem nečetla tak dlouho.
Napsat obsah knihy by znamenalo prozradit tvar holografu a to je nepřípustné. Snad jen na okraj, první lžička: Všechno se odehrává na jaře. Všechno začíná. Skupina mladých přátel (Paul, Michael, Arthur, Leo) na univerzitě se miluje se životem. Objevují nové vztahy, inspirace, touhy, Dostojevského a Nietzscheho. Jakmile něco objeví ihned to ztrácí. Chodí v dešti a filosofují, utápí smutek a tragédie svých životů v alkoholu. Někde ve vnitř jsou čistí a slabí. V pozadí toho všeho se odehrává něco, co nepochopíte ani poprvé, ani podruhé, ani potřetí ... vlastně nikdy, pokud se na to nekouknete takovým tím zvláštním způsobem a nepočkáte si na tvar. A on se objeví. Nebojte.

"...Pak otevřu oči, odkryji si uši a nadechnu se, Na hladině se vlní obloha, slyším šumění a ptačí zpěv, vidím orosenou trávu - čistou jak déšť na tmavých kmenech stromů ... poznal jsem květinu po rozbřesku, poznal jsem ji jako Bůh ... křičím na slepý a hluchý kosmos ... štěstí je mrtvé."
(Michael)


09.03.2005
Eva BořutováDiskuze k této recenzi:
Kerouac, Jack - Zjevení Orfea (příspěvků: 7)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 22. Z toho průměrné hodnocení: 1,82.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Temný obraz
(2) Tři studie o době Karla IV.
(3) Říkadla a písničky pro kluky a holčičky
Nad touto milou knížečkou (leporelem) se nostalgicky pozastaví nejedna generace čtenářů. Známá zlidovělá říkadla a lidové písničky spolu s dobovými ilustracemi vytváří jednotný celek, který má ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům