80 %

Khadra, Yasmina - Černá vdova

Více informací k této knize najdete v detailu
Doktor Amín Džafari se narodil v chudé arabské rodině beduínů na izraelsko-palestinském území. Jeho dědeček byl stařešinou rodu, který vyznával tradiční hodnoty svých předků, zatímco Amínův otec byl snílek a malíř s pohledem upřeným mnohem dál, než si kdokoli z jeho předků vůbec odvážil pomyslet. Právě on v Amínovi odmala pěstoval přesvědčení, že vlastní píli a odvahou si může vybudovat mnohem lepší život, než na jaký byli lidé pocházející z řad beduínů zvyklí.

A podařilo se mu to - ze studenta medicíny, který si musel vše zasloužit dvakrát, a bydlícího v malé špeluňce na předměstí, je nyní uznávaný chirurg vlastnící dům v jedné z nejdražších čtvrtí Tel Avivu, ba co víc, patří k tomu málu privilegovaných Arabů, kterému bylo přiznáno izraelské občanství. Má vše, o čem kdy jen snil a vedle sebe krásnou a milovanou ženu, také Arabku, se kterou se chce o své štěstí a bohatství dělit až do konce svých dnů.

Na hrozivé následky sebevražedných atentátů, jichž je v nemocnici velmi často svědkem, si člověk nezvykne nikdy, ale proto je přece chirurgem, aby jejich následky aspoň v rámci svých lékařských možností minimalizoval. Když opět jednoho dne začnou vozit raněné z obzvlášť děsivého atentátu ve fastsfoodu, kde slavilo narozeniny své spolužačky téměř dvacet školáku, netuší, že za pár hodin bude čelit ještě mnohem větší hrůze.

Sotva v nemocnici trochu utichne zmatek a ti šťastnější, co přežili, jsou stabilizováni, místo zaslouženého spánku čeká Amína nejhorší okamžik jeho života - musí identifikovat svou mrtvou ženu a přijmout fakt, že právě ona byla tím atentátníkem, který vyhodil do povětří fastfood s dětmi.

Od této chvíle se před Vámi rozvíjí hluboce psychologický příběh člověka, kterému se zhroutil svět, příběh plný zmaru a otázek, jejich odpovědi jsou ještě znepokojivější, než samotná nevědomost.

Jak se Amín, ve svém jádru rovný člověk, který si vybral povolání lékaře z těch nejušlechtilejších pohnutek, vyrovná s něčím tak zrůdným a nepochopitelným? Na své cestě mezi své soukmenovce se však vedle otázek, co jeho něžnou a milující ženu, které nic nechybělo, vedlo k tak závažnému rozhodnutí, začne ptát i sám sebe. Stačí skutečně jen změnit občanství, aby se člověk zbavil odpovědnosti za bližní svého národa?

Kniha nestraní ani Arabům ani Židům a vzhledem k tomu, že autorem je bývalý důstojník alžírské armády, vlastním jménem Mohamed Moulessenhoul, který odešel z armády a usadil se v Mexiku, nechybí ji myslím jistá dávka autentičnosti.

Nejen však to, přesto (a nebo právě proto) že se jedná o téma velmi bolestné a aktuální, nechybí knize místy jistý druh poetičnosti, který si dovolím přirovnat k formulacím Chalíla Džibrána. Posuďte sami.

"Ten, kdo ti namlouvá, že existuje vznešenější hudba, než ta, kterou slyšíš ve svém nitru, ti lže. Má spadeno na to, co máš nejlepšího: možnost využít každého okamžiku svého života. Vyjdeš-li ze zásady, že tvým nejhorším nepřítelem je ten, kdo se snaží zasít nenávist do tvého srdce,budeš již z poloviny šťasten. Pak ti stačí jen vztáhnou ruku po té druhé polovině. A pamatuj si: nic, vůbec nic není cennější než tvůj život. A tvůj život není cennější než životy ostatních."

Po dlouhé době kniha, která mne "dostala". Doporučuji.


28.09.2008
TinaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dědictví
(2) Noví rytíři
Přestože jsou laviny údajů občas únavné, nejsou samoúčelné. Teprve detailní líčení dějinné situace na území dnešní románské Evropy a Blízkého východu, spolu s ekonomickými reáliemi dává čtenáři ...
(3) Sametová revoluce - Kronika pádu komunismu 1989
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům