80 %

Khadra, Yasmina - Černá vdova

Více informací k této knize najdete v detailu
Doktor Amín Džafari se narodil v chudé arabské rodině beduínů na izraelsko-palestinském území. Jeho dědeček byl stařešinou rodu, který vyznával tradiční hodnoty svých předků, zatímco Amínův otec byl snílek a malíř s pohledem upřeným mnohem dál, než si kdokoli z jeho předků vůbec odvážil pomyslet. Právě on v Amínovi odmala pěstoval přesvědčení, že vlastní píli a odvahou si může vybudovat mnohem lepší život, než na jaký byli lidé pocházející z řad beduínů zvyklí.

A podařilo se mu to - ze studenta medicíny, který si musel vše zasloužit dvakrát, a bydlícího v malé špeluňce na předměstí, je nyní uznávaný chirurg vlastnící dům v jedné z nejdražších čtvrtí Tel Avivu, ba co víc, patří k tomu málu privilegovaných Arabů, kterému bylo přiznáno izraelské občanství. Má vše, o čem kdy jen snil a vedle sebe krásnou a milovanou ženu, také Arabku, se kterou se chce o své štěstí a bohatství dělit až do konce svých dnů.

Na hrozivé následky sebevražedných atentátů, jichž je v nemocnici velmi často svědkem, si člověk nezvykne nikdy, ale proto je přece chirurgem, aby jejich následky aspoň v rámci svých lékařských možností minimalizoval. Když opět jednoho dne začnou vozit raněné z obzvlášť děsivého atentátu ve fastsfoodu, kde slavilo narozeniny své spolužačky téměř dvacet školáku, netuší, že za pár hodin bude čelit ještě mnohem větší hrůze.

Sotva v nemocnici trochu utichne zmatek a ti šťastnější, co přežili, jsou stabilizováni, místo zaslouženého spánku čeká Amína nejhorší okamžik jeho života - musí identifikovat svou mrtvou ženu a přijmout fakt, že právě ona byla tím atentátníkem, který vyhodil do povětří fastfood s dětmi.

Od této chvíle se před Vámi rozvíjí hluboce psychologický příběh člověka, kterému se zhroutil svět, příběh plný zmaru a otázek, jejich odpovědi jsou ještě znepokojivější, než samotná nevědomost.

Jak se Amín, ve svém jádru rovný člověk, který si vybral povolání lékaře z těch nejušlechtilejších pohnutek, vyrovná s něčím tak zrůdným a nepochopitelným? Na své cestě mezi své soukmenovce se však vedle otázek, co jeho něžnou a milující ženu, které nic nechybělo, vedlo k tak závažnému rozhodnutí, začne ptát i sám sebe. Stačí skutečně jen změnit občanství, aby se člověk zbavil odpovědnosti za bližní svého národa?

Kniha nestraní ani Arabům ani Židům a vzhledem k tomu, že autorem je bývalý důstojník alžírské armády, vlastním jménem Mohamed Moulessenhoul, který odešel z armády a usadil se v Mexiku, nechybí ji myslím jistá dávka autentičnosti.

Nejen však to, přesto (a nebo právě proto) že se jedná o téma velmi bolestné a aktuální, nechybí knize místy jistý druh poetičnosti, který si dovolím přirovnat k formulacím Chalíla Džibrána. Posuďte sami.

"Ten, kdo ti namlouvá, že existuje vznešenější hudba, než ta, kterou slyšíš ve svém nitru, ti lže. Má spadeno na to, co máš nejlepšího: možnost využít každého okamžiku svého života. Vyjdeš-li ze zásady, že tvým nejhorším nepřítelem je ten, kdo se snaží zasít nenávist do tvého srdce,budeš již z poloviny šťasten. Pak ti stačí jen vztáhnou ruku po té druhé polovině. A pamatuj si: nic, vůbec nic není cennější než tvůj život. A tvůj život není cennější než životy ostatních."

Po dlouhé době kniha, která mne "dostala". Doporučuji.


28.09.2008
TinaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Moře smutku za tvým psem
(2) Půjčovna masa
(3) Strážce noci
Rytíři na silných motorkách křižují rozbahněné cesty Východního pohraničí od Zakopaného po Rožnov. Dcery Světlonošovy zatím ve městech pečují o nemocné a chudé. Plodnost zbylé populace je nevalná. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům