100 %

Kincl, Jaromír - Rákosníček a hvězdy

Více informací k této knize najdete v detailu
Pro děti od 6 let vychází již potřetí kniha Rákosníček a hvězdy, která je ilustrovaná Zdeňkem Smetanou. Oblíbená postavička Rákosníčka, známého z televizních večerníčků, přiláká pohled nejednoho malého čtenáře. Dětmi obdivovaný Rákosníček figuruje také v knížce Rákosníček a počasí.

Za Kozími horami a Beránčí roklí, mezi městečkem Zelníčky

a vesnicí Tancibudka leží rybník Brčálník, je to rybník neobyčejný,

protože v něm bydlí Rákosníček, skřítek neposeda, trochu popleta, zvědavý, ale jinak je to veliký dobrák.

Knížka Rákosníček a hvězdy je v pevné vazbě, je bohatě barevně ilustrovaná Zdeňkem Smetanou, jeho kresby jsou velmi pěkné a specifické, lahodí oku. Publikace má kolem 55 stránek, obsahuje devět příběhů, úvody do pohádky, na konci knihy je jakoby doslov.

Kniha vypráví nejen příběhy skřítka, ale spolu s ním děti objevují astrologii, hvězdy, souhvězdí, mraky, počasí... Skřítek Rákosníček je určitě kladným hrdinou, je neposedný, zvědavý, trochu popleta, ale je i dobrák, který podá pomocnou ruku každému, kdo ji potřebuje. Bydlí u rybníka Brčálníka a stará se o jeho obyvatele. Když na rybník padne tma, začnou se dít prapodivné věci... V pohádkách jsou i jiné postavičky, například, bludička Julie, panenka Lampářka, rosnička Anička, rak Vavřinec, žabáci Melichar, Augustin a Bonifác, kapr Matěj a jsou zde samozřejmě nebeští hrdinové jako je Velký vůz, hvězdný Orel, nebeský Střelec, nebeský Rak, nebeský Drak, Vodnář, nebeský Pastýř nebo nebeský Hvězdář.

Publikace není jen pohádková, ale učí děti dívat se na oblohu, pozorovat hvězdy a souhvězdí, zmíněn je i dalekohled, pozorovat mraky a sledovat počasí. Ke každé hvězdě nebo ke každému souhvězdí se odehrává příběh, ve kterém Rákosníček řeší problémy, je hlavním hrdinou a zachráncem, koná dobro, aby byl pořádek a klid. Uvádí děje na pravou míru.

Příběhy se jmenují:

Jak Rákosníček předjížděl Velký vůz, Jak Rákosníček zachraňoval mráčky před hvězdným Orlem, Jak Rákosníček vyzrál na nebeského Střelce, Jak Rákosníček zachránil Polárku před slunečním paprskem, Jak si Rákosníček nevysloužil hvězdu, Jak Rákosníček zachraňoval nebeského Raka, Jak Rákosníček udělal z nebeského Draka kolotoč, Jak Rákosníček s Vodnářem zařídili, aby pršelo, Jak Rákosníček přivedl k nebeskému Pastýři zatoulané hvězdy.

Kromě Rákosníčka a jeho vylomenin i dobrých skutků, poznávají děti také souhvězdí na obloze (např. Velký vůz) nebo hvězdu Polárku, které se začalo říkat Severka (ukazuje pořád na sever) a jiné.

Skřítkova nebeská dobrodružství jsou odvážná i nebezpečná. Tu Rákosníček zachraňuje mráčky před hvězdným Orlem a hvězdu Polárku před slunečním paprskem, předjíždí Velký vůz a snaží se vyzrát na Střelce, pak zase dělá z Draka kolotoč, s Vodnářem zařizuje, aby pršelo, nebeskému Pastýři přivede zatoulané hvězdy.

Vzhledem k filmovému zpracování, jež bylo velmi úspěšné a dětmi velmi sledované, přiláká snad nové čtenáře i kniha. Kdysi dávno, snad v 70. letech vyšla i LP deska s příběhy skřítka Rákosníčka, která byla namluvena (stejně jako večerníčky v TV) paní Jiřinou Bohdalovou, dodnes ji mám doma...

Ovšem knížka Rákosníček a hvězdy bude vždy hvězdnou stálicí na našem knižním trhu. Celkové grafická úprava knihy je nádherná! Knihu velmi doporučuji, je určena dětem od 6 let a je vhodná pro začínající čtenáře. Pohádky jsou laskavé a končí vždy tak, že dobro vítězí nad zlem. Legrační skřítek Rákosníček uvede vždy vše na pravou míru. Posuďte sami...

V edice Ahoj děti vychází kniha opakovaně.
Vydání třetí.
Ilustroval Zdeněk Smetana.
Vydalo nakladatelství ALBATROS, 2008.


09.08.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Strach a chvění
Jak sama uvádí, jedná se částečně o autobiografický příběh. Hrdinka se taky jmenuje Amélie, a je to mladá dívka z Belgie, které se po letech učení japonštiny a ekonomie splnil sen, a byla přijata do ...
(2) Ateš Periša - ohnivý muž
(3) Imaginární přítelkyně
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům