80 %

King, Peter J. - Sto filozofů

Více informací k této knize najdete v detailu
Filozofie je velice ošemetná záležitost. Ten, kdo s ní někdy přišel blíže do styku, se mnou asi bude souhlasit. Filozofie vás chytne a nepustí, začnete se jí zabývat, aby jste našli odpovědi na otázky, které vás trápí a abyste si udělali jasno. A jaký je výsledek? Nakonec jste na tom hůř než na začátku. Filozofie totiž nepřináší řešení, ale při snaze o definování pravidel a vysvětlování problémů naopak vše boří a ničí. Dopadnete tak, že sedíte s rukama v klíně a nejste si jistý už vůbec ničím.

To byla samozřejmě trochu nadsázka, ačkoliv jen trochu. Filozofe je kouzelná a věnovat se jí je úžasné, ale musíte opravdu počítat i s těmi negativy. Historie filozofie sahá hluboko k počátkům lidstva. Byla tu odjakživa a neustále ovlivňuje náš život a nemusíme si toho být vůbec vědomi.

Filozofii si nevybere jako svůj obor působnosti každý. Je to běh na dlouhou trať a zcela vás pohltí. Ti, kdo se kdysi rozhodli, že se budou filozofií zabývat, věděli, že filozofii se musí obětovat vše. Často i holý život. Byli to výjimeční lidé, kteří se nespokojili s prostou realitou. Pokládali si základní otázky a hledali odpovědi. Většinou nedošli k tomu, co si vytyčili, ale plody jejich práce nás zase posunuly někam dál a nebo také zpátky. Pokud vás filozofie zajímá a pátráte po publikaci, která by vám pomohla utřídit si vědomosti, pokud hledáte knihu, která by vám poskytla ty nejzákladnější informace z tohoto oboru a přehled jejích nejvýznačnějších osobností, mohla by být právě tato kniha tím, co hledáte.

Sto filozofů, jak už názvu jasně vyplývá, přináší přehled o životě a díle sta největších světových myslitelů. Vše je uspořádáno chronologicky, nejslavnějším filozofům se věnují dvě strany (Platon, Sokrates, Descartes, Rousseau a další) těm méně známým strana jedna. Občas na vás čekají tematické odbočky, které shrnují určité oblasti filozofie.

Vedle přehlednosti vás zaujme i řada ilustrací a fotek, které vhodně doplňují výklad (nechybí např. Platonova jeskyně apod.), slovníček důležitých pojmů a další drobnosti. Jediné čeho můžeme litovat je až přílišná stručnost, o každém autorovi se dozvíte jen opravdu to nejnutnější, šetří se místem. Ale je docela dobře možné, že právě ona stručnost vás navnadí k hlubšímu zájmu o filozofii a k tomu abyste jednotlivé autory začali zkoumat podrobněji.


22.03.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
King, Peter J. - Sto filozofů (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1011 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30703 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Neschopnost
Spojená Evropa je v Grantově podání prostě takový Kocourkov. Zkuste si například představit, že Vás ve stísněném prostoru jídelního vlakového vozu obsluhuje číšník trpící permanentní erekcí, nebo že ...
(2) Slyšte!
(3) Operace Valkýra
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům