80 %

King, Peter J. - Sto filozofů

Více informací k této knize najdete v detailu
Filozofie je velice ošemetná záležitost. Ten, kdo s ní někdy přišel blíže do styku, se mnou asi bude souhlasit. Filozofie vás chytne a nepustí, začnete se jí zabývat, aby jste našli odpovědi na otázky, které vás trápí a abyste si udělali jasno. A jaký je výsledek? Nakonec jste na tom hůř než na začátku. Filozofie totiž nepřináší řešení, ale při snaze o definování pravidel a vysvětlování problémů naopak vše boří a ničí. Dopadnete tak, že sedíte s rukama v klíně a nejste si jistý už vůbec ničím.

To byla samozřejmě trochu nadsázka, ačkoliv jen trochu. Filozofe je kouzelná a věnovat se jí je úžasné, ale musíte opravdu počítat i s těmi negativy. Historie filozofie sahá hluboko k počátkům lidstva. Byla tu odjakživa a neustále ovlivňuje náš život a nemusíme si toho být vůbec vědomi.

Filozofii si nevybere jako svůj obor působnosti každý. Je to běh na dlouhou trať a zcela vás pohltí. Ti, kdo se kdysi rozhodli, že se budou filozofií zabývat, věděli, že filozofii se musí obětovat vše. Často i holý život. Byli to výjimeční lidé, kteří se nespokojili s prostou realitou. Pokládali si základní otázky a hledali odpovědi. Většinou nedošli k tomu, co si vytyčili, ale plody jejich práce nás zase posunuly někam dál a nebo také zpátky. Pokud vás filozofie zajímá a pátráte po publikaci, která by vám pomohla utřídit si vědomosti, pokud hledáte knihu, která by vám poskytla ty nejzákladnější informace z tohoto oboru a přehled jejích nejvýznačnějších osobností, mohla by být právě tato kniha tím, co hledáte.

Sto filozofů, jak už názvu jasně vyplývá, přináší přehled o životě a díle sta největších světových myslitelů. Vše je uspořádáno chronologicky, nejslavnějším filozofům se věnují dvě strany (Platon, Sokrates, Descartes, Rousseau a další) těm méně známým strana jedna. Občas na vás čekají tematické odbočky, které shrnují určité oblasti filozofie.

Vedle přehlednosti vás zaujme i řada ilustrací a fotek, které vhodně doplňují výklad (nechybí např. Platonova jeskyně apod.), slovníček důležitých pojmů a další drobnosti. Jediné čeho můžeme litovat je až přílišná stručnost, o každém autorovi se dozvíte jen opravdu to nejnutnější, šetří se místem. Ale je docela dobře možné, že právě ona stručnost vás navnadí k hlubšímu zájmu o filozofii a k tomu abyste jednotlivé autory začali zkoumat podrobněji.


22.03.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
King, Peter J. - Sto filozofů (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tři za králem šli
Jak tohle vůbec někdo mohl vydat!? To je skvělá kniha! Opravdu, jsem z ní nadšený. Jenom nechápu, jak něco natolik nemódního a nekomerčního mohlo nějaké vydavatelství pustit do prostoru plného těch ...
(2) Psychoanalytické teorie
(3) Had, který se kouše do ocasu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům