90 %

King, Stephen - Beznaděj / Strážci zákona

Více informací k této knize najdete v detailu
Stephen King je velice plodný autor, o tom nemůže být pochyb. Má za sebou cca šedesát románů a určitě to není definitivní číslo. Mnoho jeho fanoušků a čtenářů však tvrdí, že to nejlepší nám král hororů naservíroval v sedmdesátých a osmdesátých letech a poslední dobou už to zkrátka není ono. Skutečně, v devadesátých letech se King zaměřil spíše na psaní thrillerů a z této řady se vymyká (mimo jiné) román Beznaděj.

Už od prvních stránek knihy jsem pochopil, že se možná budu zase jednou se S. K. pořádně bát. Příběh se odehrává v nevadském hornickém městečku Beznaděj a vám je asi jasné, že ve městě s tak sympatickým jménem nebude asi všechno v pořádku. A máte pravdu. Moc rád bych vám řekl ještě něco bližšího, ale ten příběh je tak strhující a napínavý, že prostě nemám to srdce cokoliv z něj prozrazovat.

Snad jen tolik, že stejně jako v mnoha předešlých Kingových knihách se střetne samotné zlo s dobrem a dobro je tentokrát poměrně netradičně reprezentováno Bohem. Ano, Bůh hraje v této knize velice podstatnou avšak nikterak vyjasněnou roli. Nejedná se tak o plytký horor (je-li vůbec něco takového u S. K. možné), ale celou knihou se prolíná jakýsi filozofický podtext o odvěkém vtahu Boha a člověka.

Ale přece jen primárně jde hlavně o ten hororový příběh a o jeho kvalitách se sami nejlépe přesvědčíte, když po knize sáhnete, a já sám za sebe musím říct, že Beznaděj patří mezi úplně to nejlepší, co S. K. napsal.

Na závěr musím zmínit, že kniha vychází po celém světě společně s další Kingovou knihou Strážci zákona, kterou S. K. napsal pod pseudonymem Richard Bachman. V knize vystupují postavy se jmény hrdinů vystupujících v Beznaději, ale tady veškerá spojitost těchto dvou knih končí.


02.05.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 13. Z toho průměrné hodnocení: 2,23.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mládě - první rok života
Při výpravách za českými nakladateli se mi dostala do ruky zajímavá knížečka. Kdo by neznal "průvodce" pro novorozeňátka typu "Naše miminko", celé v růžovém a bledě modrém, plné zajíčků, káčátek a ...
(2) Kniha o nekonečnu
(3) Bod zlomu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům