80 %

King, Stephen - Dolanův Cadillac

Více informací k této knize najdete v detailu
Zatímco v překladech Kingových románů u nás držíme krok se světem, s jeho povídkovými sbírkami to tak slavné už není. Proto nejen já, ale tisíce dalších fanoušků krále hororů určitě s radostí přijalo české vydání jeho povídkové knihy "Nightmares and Dreamscapes"(1993) . Už s menším úsměvem přijalo fakt, že nakl. BETA okopírovalo čím dál častější ...

Zatímco v překladech Kingových románů u nás držíme krok se světem, s jeho povídkovými sbírkami to tak slavné už není. Proto nejen já, ale tisíce dalších fanoušků krále hororů určitě s radostí přijalo české vydání jeho povídkové knihy "Nightmares and Dreamscapes"(1993) . Už s menším úsměvem přijalo fakt, že nakl. BETA okopírovalo čím dál častější nešvar našich vydavatelství, a to vydávat jednotlivé tituly po částech (BETA to už použila např. u titulu "Čtyři po půlnoci"). Stačí se jen podívat třeba na seriály z nakl. Návrat, jako "Farseer" od R. Hobbové, či "Kolo času" od R. Jordana, kdy z jednoho titulu vytvořili tři české ekvivalenty. Čtenáři to vidí asi pouze tak, že nakladatel raději vydá 3 knihy po 200,- Kč, než jednu za např. 350,-Kč. Finální zisk nakladatele je pak o dost vyšší, ale výdaje čtenáře jsou větší.

Jde v pořadí o třetí knihu povídek Stephena Kinga. A jak jsme u něj už často zvyklí, titul neobsahuje pouze povídky, ale i předmluvu a komentáře k jednotlivým příběhům. Ty jsou některými považovány za to nejzajímavější, co v knize je. V první části českého vydání, nazvaného podle titulní povídky "Dolanův Cadillac", najdeme jedenáct povídek. Zrovna povídka "Dolanův Cadillac" se tématicky odklonila od čistě hororových témat a jde spíše o psychothriller. Neobsahuje vlastně nic fantastického, nic iracionálního. A přitom příběh muže, který se chce pomstít mafiánskému bossovi z Las Vegas za vraždu své manželky opravdu neuvěřitelným a náročným způsobem, patří podle mého názoru k nejvýraznějším a nejkvalitnějším povídkám z tohoto zkráceného výboru. Podobného ražení je i tak trochu sexuálně perverzní povídka o opravdovém otci "Věnování", se kterou jsme se mohli už před lety setkat ve výborné antologii "Temné vize". V té se objevily i duchařské "Tenisky alias Kecky".
Na pomezí mezi čistě hororové povídky a thrillery bych asi zařadil příběhy jako katastrofický "Konec celé patálie", dohra z Nezbytných věcí "Přerůstá vás" a psychotický "Prst", který jednomu nešťastníkovi trčí z výlevky v umyvadle. A zbytek už je to pravé hororové, temné a krvavé. Prostě to, co si každý pod termínem horor představí. I když jsem se zatím setkal u dalších fanoušků SK s názorem, že nejlepší čistě hororová povídka v tomto souboru je "Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu", příběh z rock'n'rollového nebe, pro smrtelníky spíše pekla, (mimoto mi schématem hodně připomíná slavné "Kukuřičné děti"), pro mne je jedničkou pro mnohé možná jednoduchá povídka "Nechte dítek jíti ke mně". Dětské postavy v hororu umí King vykreslit opravdu mistrně. Pro příznivce upířích příběhů jsou tu hned dvě povídky "Taťka" a o něco lepší "Noční letec" . A poslední povídka "Zuby" je dobře napsaná, ale možná až trochu moc předvídatelná. A zadruhé jsem se s ní taky už setkal v nějakém výboru.

Co se týče dalších nakladatelských věcí, překladu se ujal korunní překladatel Stephena Kinga Ivan Němeček, k jehož práci nemám žádné výhrady. Trochu netypické u BETA je obálka, protože jsme v poslední době spíše zvyklí na originální přebaly. A k tomu jejich mám jen jednu hnidopišskou poznámku, když to má být defacto ilustrace k "Dolanovu Cadillacu", mám obavy, že vyobrazený vůz není Cadillac, ale podle přehledného nápisu Continental jde o Lincoln.
Druhou část knihy chystá vydat nakl. BETA ještě tento rok pod názvem "Pátá čtvrtina".


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kolonie
Pokud jste si oblíbili britskou sérii autorů Roba Granta a Douga Naylora "Červený trpaslík", určitě si nenechte ujít novou knihu prvního z autorů - Kolonie (orig. Colony). Sama jsem velkým fandou ...
(2) Pan Tompkins stále v říši divů
(3) Zbav nás od zlého
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům