80 %

King, Stephen - Dolanův Cadillac

Více informací k této knize najdete v detailu
Zatímco v překladech Kingových románů u nás držíme krok se světem, s jeho povídkovými sbírkami to tak slavné už není. Proto nejen já, ale tisíce dalších fanoušků krále hororů určitě s radostí přijalo české vydání jeho povídkové knihy "Nightmares and Dreamscapes"(1993) . Už s menším úsměvem přijalo fakt, že nakl. BETA okopírovalo čím dál častější ...

Zatímco v překladech Kingových románů u nás držíme krok se světem, s jeho povídkovými sbírkami to tak slavné už není. Proto nejen já, ale tisíce dalších fanoušků krále hororů určitě s radostí přijalo české vydání jeho povídkové knihy "Nightmares and Dreamscapes"(1993) . Už s menším úsměvem přijalo fakt, že nakl. BETA okopírovalo čím dál častější nešvar našich vydavatelství, a to vydávat jednotlivé tituly po částech (BETA to už použila např. u titulu "Čtyři po půlnoci"). Stačí se jen podívat třeba na seriály z nakl. Návrat, jako "Farseer" od R. Hobbové, či "Kolo času" od R. Jordana, kdy z jednoho titulu vytvořili tři české ekvivalenty. Čtenáři to vidí asi pouze tak, že nakladatel raději vydá 3 knihy po 200,- Kč, než jednu za např. 350,-Kč. Finální zisk nakladatele je pak o dost vyšší, ale výdaje čtenáře jsou větší.

Jde v pořadí o třetí knihu povídek Stephena Kinga. A jak jsme u něj už často zvyklí, titul neobsahuje pouze povídky, ale i předmluvu a komentáře k jednotlivým příběhům. Ty jsou některými považovány za to nejzajímavější, co v knize je. V první části českého vydání, nazvaného podle titulní povídky "Dolanův Cadillac", najdeme jedenáct povídek. Zrovna povídka "Dolanův Cadillac" se tématicky odklonila od čistě hororových témat a jde spíše o psychothriller. Neobsahuje vlastně nic fantastického, nic iracionálního. A přitom příběh muže, který se chce pomstít mafiánskému bossovi z Las Vegas za vraždu své manželky opravdu neuvěřitelným a náročným způsobem, patří podle mého názoru k nejvýraznějším a nejkvalitnějším povídkám z tohoto zkráceného výboru. Podobného ražení je i tak trochu sexuálně perverzní povídka o opravdovém otci "Věnování", se kterou jsme se mohli už před lety setkat ve výborné antologii "Temné vize". V té se objevily i duchařské "Tenisky alias Kecky".
Na pomezí mezi čistě hororové povídky a thrillery bych asi zařadil příběhy jako katastrofický "Konec celé patálie", dohra z Nezbytných věcí "Přerůstá vás" a psychotický "Prst", který jednomu nešťastníkovi trčí z výlevky v umyvadle. A zbytek už je to pravé hororové, temné a krvavé. Prostě to, co si každý pod termínem horor představí. I když jsem se zatím setkal u dalších fanoušků SK s názorem, že nejlepší čistě hororová povídka v tomto souboru je "Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu", příběh z rock'n'rollového nebe, pro smrtelníky spíše pekla, (mimoto mi schématem hodně připomíná slavné "Kukuřičné děti"), pro mne je jedničkou pro mnohé možná jednoduchá povídka "Nechte dítek jíti ke mně". Dětské postavy v hororu umí King vykreslit opravdu mistrně. Pro příznivce upířích příběhů jsou tu hned dvě povídky "Taťka" a o něco lepší "Noční letec" . A poslední povídka "Zuby" je dobře napsaná, ale možná až trochu moc předvídatelná. A zadruhé jsem se s ní taky už setkal v nějakém výboru.

Co se týče dalších nakladatelských věcí, překladu se ujal korunní překladatel Stephena Kinga Ivan Němeček, k jehož práci nemám žádné výhrady. Trochu netypické u BETA je obálka, protože jsme v poslední době spíše zvyklí na originální přebaly. A k tomu jejich mám jen jednu hnidopišskou poznámku, když to má být defacto ilustrace k "Dolanovu Cadillacu", mám obavy, že vyobrazený vůz není Cadillac, ale podle přehledného nápisu Continental jde o Lincoln.
Druhou část knihy chystá vydat nakl. BETA ještě tento rok pod názvem "Pátá čtvrtina".


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 1,29.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1011 ohodnocených)
1091 knih
  (959 ohodnocených)
a celkem 30703 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Eisner, Petr - Milující sestra
Titul: Eisner, Petr - Milující sestra
Sleva: 50 % (ušetříte 139 Kč)
Cena: 140 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Veronika se rozhodla zemřít
Další román brazilského spisovatele Paulo Coelho, který se stal velkým objevem na našem knižním trhu, nás zavádí do prostředí většině lidí neznámého, do psychiatrické léčebny. Děj knihy se odehrává, ...
(2) 8 příběhů o lásce a manželství
(3) Planeta, která neexistovala (I), (II)
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům