80 %

King, Stephen - O psaní

Více informací k této knize najdete v detailu
Milovníci mistra hororu pozor! Hned na začátku musím všechny upozornit, že nová kniha úspěšného amerického spisovatele je v dlouhé řadě jeho dosavadních počinů výjimečná. Není to jak každý nejspíš očekává nová porce hrůzy a napětí, ale pouhý životopis. Opravdu pouhý? Ne tak docela.

Stephen King se s tímto projektem vypořádal poměrně netradičně. Jistě mohl napsat pár set stran ze svého zajímavého života, dělá to dnes přece každý a slavný autor by si to mohl klidně dovolit, kniha by se určitě i tak prodávala velice dobře. Tato kniha ale taková není. Životopis zde přítomný sice je, ale mnoha set stránkové orgie se nekonají. Namísto toho bych knihu označil jako "životopis - příručka začínajícího spisovatele". Přičemž poměr obou je tak půl na půl.

Životopisná část je poměrně zajímavá, ale ti kteří se těší na opravdu detailní popis spisovatelova života budou asi zklamáni. Autor se skutečně soustředí jen na to nejdůležitější a po přečtení se nemohu zbavit pocitu, že spousta toho zůstalo nevyřčeného - nenapsaného. Mně osobně nejvíce mrzí absence většího množství pasáží, které by popisovaly pozadí vzniků Kingových románů. Pár se jich tu sice najde, ale tady mluvíme o člověku, který má za sebou zhruba padesát knih, takže potenciál je tu opravdu veliký. Na druhou stranu autorovi je 59 let, takže nějakého dalšího a obsáhlejšího životopisu, se můžeme klidně ještě dočkat.

Daleko cennější se mi zdá druhá část knihy, kde se autor věnuje svému způsobu psaní. Kniha chvílemi dostává nádech učebnice pro spisovatele, psáno je to vtipnou a názornou (velmi názornou) formou. Stephen King si ale rozhodně nedělá monopol na umění psát knihy a neustále zdůrazňuje, že vše je na hlavně na nás a nějaký návod z nás spisovatele neudělá. Začínající spisovatel tu najde mnoho zajímavého, nemusí se všemi radami řídit, ale za přečtení rozhodně stojí. Abych tak nějak shrnul hlavní myšlenku, podle Stephena Kinga je ze všeho nejdůležitější hodně číst a psát. S tím nelze než souhlasit.

Mnozí asi vědí, že tato kniha u nás neobjevuje jako novinka. Ano, jedná se ale o nový překlad Davida Petrů. Kniha vychází v reedici proto, že první český verze byla značně nekvalitní a získala anticenu Skřipec 2003 za nejhorší překlad roku.

Kniha O psaní mě příjemně překvapila a i když síla Stephena Kinga přece jen spočívá v pořádně napínavém románu, mohu vám jí směle doporučit. Pro Kingovy fanoušky nutnost.


02.01.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:
King, Stephen - O psaní (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nic k smíchu
(2) Brněnské metro
(3) Zbytečnost
Do této krátké povídkové sbírky vložil osm příběhů, které i přes svoji jinakost zdánlivě něco spojuje. Aktéři jednotlivých příběhů se jakoby přesouvali po časové přímce do následných příběhů. Někdy ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům