70 %

King, Stephen - Srovnáno se zemí

Více informací k této knize najdete v detailu
"Richard Bachman je moje temnější já": tak nějak charakterizuje svůj pseudonym král hororů Stephen King. Právě pod tímto jménem vydal v roce 1981 román "Srovnáno se zemí"(orig. "Roadwork"), který je jedním z nejnovějších přírůstků do české bibliografie od tohoto autora. Pokud bych se měl vrátit ke své první větě, kniha "Srovnáno se zemí" možná až tak úplně do rastru Bachman nezapadá. Ve srovnání s díly jako "Running man", "Dlouhý pochod", či snad "Thinner", kniha postrádá temnou hororovou atmosféru, právě tak typickou pro jiné "bachmanovky". Autor se jakoby snažil dokázat si, že umí napsat knihy i bez prvků patřících do hororové reality. Svým dílem vytvořil příběh dospělého člověka, kterému se doslova zhroutil život před očima. Toto se stává v životě mnohým, a možná i Vám, a právě zde měl nastoupit Bachman, aby z tohoto trochu až všedního námětu udělal něco jiného. A Bachman z toho nevytvořil hrůzu nahánějící horor, ale psychologický román, hrůzný ve své podstatě něž v použitých prvcích.

Hrdinou příběhu je Bart Dawes, stárnoucí muž bez budoucnosti. Jakým směrem se asi jeho život bude udávat nám naznačuje už prolog knihy, v jakém je psychickém stavu zase první kapitola odehrávající se v nejlepším obchodě se zbraněmi ve městě. Bartova komunikace se svými přáteli v hlavě - Fredem a Georgiem - nám jasně ukazuje, že jeho myšlenky už nelze považovat za normální. Jeho problémem je samotný život, který se mu najednou rozpadá před očima. Zaměstnání v technických prádelnách přestalo být jeho koníčkem, nádor velikosti valašského ořechu v mozku jeho jediného syna Charliiho ho o něj už připravil, manželství s Mary se už změnilo spíše v partnerství, a jako poslední kapkou je výstavba dálničního prodloužení, který má bohužel vést přes jeho dům. Ten se prostě musí vyvlastnit a zbourat. Tyto věci se dějí mnohým lidem každodenně, ale Bartův přístup je destruktivní. Už nehledá řeší či východisko, je smířen se kolapsem, a podle toho reaguje s okolím. Kam jeho snahy směřují je čtenáři jasné už pod první stránky. V tom autor nijak nepřekvapil. Spíše bych řekl, že možná čtenáři čekali něco monstróznějšího a krvavějšího. King stvořil depresivní psychologický příběh, místy až připomínající studii duševní destruktivity, který by více vynikl jako povídka. Bohužel kniha nebude patřit mezi mistrovy skvosty, ke kterým se vracím každých pár let. Nejdokonalejší na knize je asi předmluva, kterou napsal o patnáct let později, a určitě stojí za přečtení.


30.05.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 1,63.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Konfuciova moudrost
(2) Tělo ženy a jiné povídky
(3) Operace Valkýra
Námět spiknutí z dvacátého července 1944 není tematickou novinkou. Bezesporu odvážnému činu plukovníka Clause von Schauffenberga bylo v minulosti věnováno nejen takřka dvacet publikací monografické ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům