80 %

Klabouch, Vratislav - Rudolfovsko

Více informací k této knize najdete v detailu
Nebudu asi daleko od pravdy, když napíšu, že mimo místních a obyvatel Českých Budějovic o Rudolfově nikdo neví. A přece byly doby, kdy si jej Rudolf II. nadmíru považoval a spolu s blízkým Adamovem mu udělil významná městská práva. Avšak stavovské povstání a následná třicetiletá válka vykonaly s programově německým a protestantským městem své. Navíc i stříbrné žíly se vyčerpaly a třetí nejvýznamnější těžební oblast renesančních Čech zahájila svůj pozvolný rozklad.

Naštěstí má Rudolfov Vratislava Klaboucha, který je lokální patriot nejen slovem, ale i činem. Kromě naučných stezek a místní politiky, je hlavním plodem jeho práce kniha ze série Zmizelé Čechy. Formát je tedy klasický, pár desítek stran textu a lavina historických fotografií. Téměř vše, co naleznete v knize, si můžete přečíst v heslu Rudolfov na Wikipedii. Hlavním a podstatným jsou pochopitelně historické fotografie, přesně 166 fotografií (a sem tam nějaký ten náčrt).

Autor se sice již v mottu knihy kaje a praví, že ví, že Rudolfov není v pravém smyslu městem, ale přesto že mu duše nedá na něj nemyslet. Kniha zůstane oblíbeným dárkem rodákům a většina nákladu zůstane v knihovnách, ale autorovi je třeba vyslovit dík nejen za to, že vytváří a zaznamenává dějiny. Ostatně, měl-li by Rudolfov to štěstí jako Český Krumlov, Telč nebo Slavonice a setrval ve stavu z let svého největšího rozkvětu, určitě bychom jej nepřehlédli v žádném průvodci. Takto nezbývá než obdivovat kolik podivuhodných pravidelností v tomto pozoruhodně živelně založeném městě nalezneme. Alespoň na připomínku toho, jak snadno se tvoří okultní dějiny.

Vydala Paseka v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31141 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Den pro Šakala
(2) Černé housle
(3) Dětské básničky
Obě umělkyně provází naše malé děti od jara do zimy. Od jara do zimy, tak letí čas... Mezitím objevuji různé další básničky, například uspávací: Malý Míša usnul v trávě, o čem se mu asi zdá? To ti ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům