80 %

Klabouch, Vratislav - Rudolfovsko

Více informací k této knize najdete v detailu
Nebudu asi daleko od pravdy, když napíšu, že mimo místních a obyvatel Českých Budějovic o Rudolfově nikdo neví. A přece byly doby, kdy si jej Rudolf II. nadmíru považoval a spolu s blízkým Adamovem mu udělil významná městská práva. Avšak stavovské povstání a následná třicetiletá válka vykonaly s programově německým a protestantským městem své. Navíc i stříbrné žíly se vyčerpaly a třetí nejvýznamnější těžební oblast renesančních Čech zahájila svůj pozvolný rozklad.

Naštěstí má Rudolfov Vratislava Klaboucha, který je lokální patriot nejen slovem, ale i činem. Kromě naučných stezek a místní politiky, je hlavním plodem jeho práce kniha ze série Zmizelé Čechy. Formát je tedy klasický, pár desítek stran textu a lavina historických fotografií. Téměř vše, co naleznete v knize, si můžete přečíst v heslu Rudolfov na Wikipedii. Hlavním a podstatným jsou pochopitelně historické fotografie, přesně 166 fotografií (a sem tam nějaký ten náčrt).

Autor se sice již v mottu knihy kaje a praví, že ví, že Rudolfov není v pravém smyslu městem, ale přesto že mu duše nedá na něj nemyslet. Kniha zůstane oblíbeným dárkem rodákům a většina nákladu zůstane v knihovnách, ale autorovi je třeba vyslovit dík nejen za to, že vytváří a zaznamenává dějiny. Ostatně, měl-li by Rudolfov to štěstí jako Český Krumlov, Telč nebo Slavonice a setrval ve stavu z let svého největšího rozkvětu, určitě bychom jej nepřehlédli v žádném průvodci. Takto nezbývá než obdivovat kolik podivuhodných pravidelností v tomto pozoruhodně živelně založeném městě nalezneme. Alespoň na připomínku toho, jak snadno se tvoří okultní dějiny.

Vydala Paseka v roce 2008.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Fénix
(2) Na hřbetě Itálie
(3) Kniha hřbitova
Tak se na přebalu popisuje nová kniha anglického autora Neil Gaimana (*1960), který je podle přednášky Mgr. Jakuba Guziura, Ph.D. z katedry anglistiky a amerikanistiky na Ostravské a Palackého ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům