Informace o událostech druhé světové války jsou i po šedesáti letech stále hojně vyhledávané a tak se nedivme, že o publikace o nich není nouze a zdá se, že ještě dlouhou dobu nebude. A ať si kdo chce, co chce říká, německý pohled na ně asi bude mít vždycky své kouzlo.
A pokud jde o téma o kterém tato kniha hovoří, je německý pohled na věc snad ještě žádanější. Bitva u Stalingradu, nejkrvavější a nejstrašnější bitva v dějinách, obrat ve válce a začátek konce Hitlerovy třetí říše, je dodnes v Německu velice citlivé téma. Kniha tedy podává obraz o bitvě z německé strany, ale rozhodně se snaží být co nejvíc objektivní a nezamlčuje žádný z německých zločinů zde napáchaných, ale na to jsme u Knoppa už dávno zvyklí. Dozvíte se o utrpení civilistů, sovětských i německých vojáků (i jejich spojenců z Rumunska, Itálie, Maďarska...) v kotli a citlivé povahy musím předem varovat, že to není příjemné čtení.
Knihu doplňuje spousta fotografií, úryvků z dopisů německých vojáků na frontě i výpovědi pamětníků a v těch zejména spatřuji hlavní devizu této knihy. Nejedná se pak o suchý sběr informací, kniha tím získává nový rozměr a často se při čtení přistihnete, že vám běhá mráz po zádech.
Pan Guido Knopp opět odvedl skvělý kus práce, na který jsme u něho již dlouho zvyklí, a pokud vás toto téma zajímá, rozhodně není co řešit a po této knize jistě sáhněte.