90 %

kol. - Kambodža

Více informací k této knize najdete v detailu
Kambodžu máme v Česku nejpevněji spojenu s řáděním Pol Potových Rudých Khmérů. Teprve v posledních letech (a nemálo k tomu přispěl film Tomb Raider) jsou s Kambodžou asociovány především nádherné chrámy Khmerské říše. Kambodža po celé desetiletí sloužila jako jedno z nejatraktivnějších baťůžkářských dobrodružství v mezích zákona. Infrastruktura byla děsivá, malá dolarová bankovka pánem a bezpečnost o mnoho řádů překovávala srovnatelné oblasti v Africe. Kambodža pokračuje mílovými kroky v začleňování do civilizačního standardu, ale stále má co nabídnout, i když asfalt silnic a horká voda hotelů byly vyváženy konvertibilní měnou. Kambodža je také další ze zemí Zadní Indie, o které vychází v českém překladu průvodce řady Rough guides.

Průvodce Rough guides jsou koncipovány jako cestovní příručka, obsahují však i neocenitelné rady pro přípravu a plánování cesty a také možnost předpřipravit se na cílovou zemi krátkým shrnutím historie, jazyka a poznámkami ke kultuře a zvykům. Není určen výhradně cestovatelům, kteří mají hluboko do kapsy, důstojný výběr ubytovacích kapacit a adres pro další vyžití naleznou i uživatelé vyššího a vysokého standardu.

České vydání přichází překvapivě brzy - zhruba půl roku po anglickém originálu. Autorkou je od prvého vydání Beverley Palmer, od druhého se modernizace účastní též Steven Martin. Rozdíly mezi prvým a třetím vydáním jsou patrné zejména v nejturbulentnějších veličinách jako jsou ceny, adresy hotelů a restaurací - tedy, je patrné, že někdo provedl modernizaci vyprodaného vydání. Výběr kulturních a přírodopisných pamětihodností zůstává v podstatě nezměněn a je překvapivě hluboký. Mnohé publikace tvářící se jako detailní popisy chrámů Khmerské říše nepopisují tolik staveb.

Je možné namítat, že valná většina turistů se spokojí s Angkor Watem, Bayonem a legendami ověnčenou terasou Leprotického krále a potom se bude věnovat lahodnému pivu Angkor. Bylo by však chybou vážit den letu a potom vynechat pestrou paletu stovek chrámů rozesetých po celé zemi (a několika okolních). Vážnější zájemce o Kambodžu je třeba odkázat na stránku Andyho Brouwera. Starší zápisky a fotodokumentaci lze nalézt na stránce Cambodia tales, novinky od roku 2007 pokrývá Andyho blog. Pro opravdové milovníky khmérské architektury doporučuji obrazově velice detailní, převážně japonské Angkor ruins. Tato stránka obsahuje též hodnotné přesahy do říše Čampa, jejíž pozůstatky pokrývají střední a jižní Vietnam. Říše Čampa patřila k tradičním nepřátelům Khmérského státu, její vojska roku 1177 na čas dobyla Angkor Thom, aby z něj byla vypuzena největším khmerským králem Džajavarmanem VII. (nejproslulejším stavitelem, ale i - svým způsobem - hrobařem říše). Zde bych se rád zmínil, že král Lepra se mi pranic nelíbí. Onen král - zmiňovali jsme Čamy, proč nehledat v jejich umění muže s kníry (najdeme je všude na zdech Bayonu) - měl lepru, nebyl králem lepry a nebyl personifikací lepry (i když socha zobrazuje boha smrti Jamu), tak proč jej hned nazývat Leprou? Přilétá snad z Ameriky pan Chřipka?

Řazení kapitol začíná ve středu země v Phnompenhu a pokračuje do méně navštěvovaných severozápadních oblastí a odtud do Siam Reapu k chrámům Angkoru. Severozápad je navštěvován zpravidla při příjezdu z Thajska jako tranzitní zóna. Zvláště pohraniční Poipet dokáže člověka přesvědčit, že nevstoupil-li do pekla, pak jistě do očistce. Dle nejnovějších informací stále nebyla propojena dálniční (čti vyasfaltovaná) síť Thajska a Kambodže, takže cestovatel si stále užije své, ačkoliv nejděsivější úsek Sisophon - Siam Reap již vyasfaltován je (jo, bylo to dobrodružné, ale nestálo to za to).

Oddíl Siam Reap ignoruje změnu správního uspořádání Kambodže - vytvoření provincie Anlong Veng, ale pokud se nepojedete podívat na Pol Potův hrob, asi vás tento podstatný fakt neraní. Siam Reap jsou totiž hlavně chrámy, ty Angkorské, ale i Beng Meanlea a Phnom Kulen - místo legendárního vyhlášení Khmérské říše. Cestovatelsky vyhledávané oblasti odpovídá i velký rozsah, jak v oblasti pamětihodností, tak životních potřeb.

Centrální Kambodža je kapitola pro odvážné a zanícené, která se zabývá několika rozptýlenými památkami - Preah Khanem, zaminovaným Koh Kerem - hlavním městem Džajavarmana IV. a Samborem Prei Kuk - hlavním městem přímého předchůdce Khmérské říše - Čenly. Cestu do Preah Vihearu z Kambodže považuji za ryzí nerozum, časový i finanční - z Thajska lze ušetřit stovky dolarů a několik dnů. Za trochu nepohodlí však tento chrám umístěný na přes 600 m vysokém útesu nad nekonečnou plání jistě stojí.

Pro milovníky ostřejších zábav je také část Severovýchod pokrývající horské provincie Rattanakiri a Moldolkiri a povodí Mekongu po provincii Kompong Cham. Posledně zmíněné užijí cestovatelé do Laosu po řece a milovníci přírody, ačkoliv statisíce hektarů pralesů propachtované těžařským firmám za úplatky nevěstí nic dobrého.

Poslední kapitola o jihovýchodu země pokrývá jak pobřeží s plážemi kolem Sihanoukville a jižní podhůří Kardamomových hor, tak nekonečná rýžová pole. Najdeme zde památky říše Funan i pohraniční oblasti silně ovlivněné Vietnamem, ale to je ostatně celá Kambodža.

V obecnosti lze říci, že průvodce je věrný od popisu historických památek po adresy hotelů a ceny restaurací. Před cestou se vyplatí, zvláště cestovatelům bez zkušeností projít v letadle obecná doporučení, která jsou cenná zvláště v bezpečnostní oblasti a stravování. Zásada: "Následuj příklad místních," nemá chybu. Vidíte-li například, že domorodci potahují pečené želvy výstředně za nohu, hned víte, že neznáte-li tento test, podstrčí vám prodejce tři dny starou želvu, kterou zahodíte nebo se otrávíte. Khmerské kuchyni by přitom byla veliká škoda se vyhnout, taková ryba v kokosovém mléce - amok fish - je opravdovou lahůdkou. Zvláště cestující z Thajska překvapí kompletně jiný styl, včetně značného poklesu pálivosti.

Každá část je doplněna výběrem nejzajímavějších míst a křídová příloha shrnuje totéž pro celý stát. Těmto tipům se vyplatí věřit, pokud nenásledujete nějaký jiný, ověřený tip. Další dvě barevné vložky jsou vcelku plytké, zvláště Chrámová architektura. Slavnosti a obřady přinášejí několik postřehů, ale slavnosti jsou většinou v turisticky nesnesitelných měsících a opravdových obřadů se můžete zúčastnit leda náhodou.

K průvodci je připojen takřka hodinový dokument Pierra Brouwera, který dává základní představu o zemi. Jeho český komentář byl ušit poměrně horkou jehlou a o čtení mnoha místních jmen lze s úspěchem pochybovat. Zcela jistě v případě Čamské říše vydávané za "chamskou". Pro první nadchnutí a impresi je však dostatečně pestrý a zábavný.

České vydání má jednu drobnou vadu, kterou zaznamenají znalci verze anglické - mapy jsou v odstínech šedé, zatímco originál obsahuje černou a hnědou. Černohnědé mapy jsou jaksi elegantnější, ačkoliv ani v tónech šedé nejsou hůře čitelné. Přesto si průvodce zasluhuje mnohem vyšší hodnocení než "dobře použitelný", je příjemný, jak obsahově tak mechanicky (nerozpadá se na listy), což v horkých tropech a podmínkách veksláckého hospodářství dává cestovateli do rukou cenný maják i zbraň.

Vydala Jota v roce 2009.

Diskuze k této recenzi:
kol. - Kambodža (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Co v průvodcích nebývá
(2) Naučné stezky a trasy. Praha a Středočeský kraj
(3) Lexikon magie
Pokud čtete roztodivnou fantasy, hororovou a mysteriózněji zaměřenou literaturu nebo týdeník Spirit a plánujete posílit své znalosti nabyté četbou, je Lexikon určen právě Vám. Pochopitelně je tu též ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům