70 %

kol. - Leonardův kabinet

Více informací k této knize najdete v detailu
Kdyby se mne někdo zeptal, co považuji v současnosti za nejlepší ediční počin na poli české literatury, určitě bych uvedl edici Česká povídka z jihlavského nakladatelství Listen. Už celkem třináct svazků z této edice čtenářům předkládá povídky našich nejpopulárnějších autorů dnešních dnů, vždy rozdělených podle různých námětů. Mohli jste si tedy vybrat mezi milostnými příběhy, hororovými, vzpomínkami na socialismus, erotikou atd. S pořadovým číslem 13 je tu pak "Leonardův kabinet", který předkládá příběhy o záhadách, tajemstvích a nečekaných zvratech. Své příběhy nám zde představuje sedm našich autorů, z nichž někteří už patří mezi stálice našeho literárního světa, a někteří zde knižně debutují.

Ani v tomto svazku nechybí Petr Šabach, kterého bychom mohli nazvat kmenovým autorem edice. Jestli se nepletu, jeho povídky se už objevily už v předešlých osmi svazcích. Zde svojí povídkou "Student okouzlený Márquezem" zcela potvrdil svoje standardy. Příběh z období našeho reálného socialismu navozuje atmosféru tajemna, ale stejně obsahuje pro něj tak typické humorné prvky. Chtě nechtě je to mistr pera a já považuji jeho příspěvek za nejlepší z celé sbírky. Do oblasti parapsychologie zasahuje hororově laděný příběh o posmrtném životě od nositele ceny Magnesia Litera Jiřího Hájíčka "Blata". Posmrtný život je námětem i dalšího, ale notně ironického příběhu "Střepy v popelu" od další nositelky Magnesia Litera Věry Noskové. Skutečně zajímavý záhadný příběh předkládá Jiří Kratochvíl ve svoji povídce "Růže pro Hitchcocka". Myslím, že to je nejlepší konkurent příběhu Petra Šabacha.

Jak je údělem většiny sbírek, čtenář si zde najde skvělé povídky, průměrné, ale i ty, které ke srdci příliš nepřirostou. Myslím, že největším přínosem celé ediční řady je především znovuobjevením žánru povídky čtenářům. Ty v posledních letech ztrácí na popularitě nejen mezi čtenáři, ale i mezi autory. A právě atraktivita autorů i námětů z "České povídky", ale určitě i příjemná grafická i finanční stránka, přiměla mnohé z vyznavačů románů sáhnout i po povídce. Už dnes se sám těším na další přírůstek do edice.


10.01.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
kol. - Leonardův kabinet (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Praha má tajemná
Ilona Borská se narodila 9.11.1928 v Praze. Maturovala na Gymnáziu a vystudovala sociologii na vysoké škole. Pracovala jako redaktorka, působila v Československém rozhlase, pracovala jako asistentka ...
(2) Existenciální psychoterapie
(3) Záhada domu Šeferů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům