75 %

kol. - Německo

Více informací k této knize najdete v detailu
Německo a turistický průvodce Rough guides je spojení zavánějící oxymoronem. Podobné průvodce si obyčejně zakupujeme pro výpravy do míst, odkud se lidé sice vracejí, avšak všední život v západních kategoriích tam není rozhodně dopřán každému a i cestovatel, nechce-li skončit v trenýrkách za nádražím nebo s úplavicí, musí leccos učinit a lecčeho se naopak vyvarovat. Naopak Německo je prototypem uživatelsky příjemné země, ve které víme, že jediné, co náš blahobyt limituje, jsou právě peníze a rozhodně ne to, že si nebudeme umět říct o jídlo, koupit zubní pastu nebo lístek na autobus.

Trio autorů: Neville Walker, Christian Williams, James Stewart, se proto muselo poprat nejen s rozlohou země a velkou hustotou sídel a potažmo pamětihodností, ale také s obecnou koncepcí. Jak již bylo naznačeno, obecné kapitoly typu víza, cestování, stravování či počasí v tomto případě nikoho nespasí. Zbývají tedy místopisné kapitoly, kde ovšem ční mocné memento v podobě přímých předchůdců podobných průvodců - legendárních Beadekerů, které vycházely už koncem devatenáctého století ve stejném rozsahu jako je tato kniha pro každou z jejích kapitol. Smiřte se s tím, že tento průvodce není vyčerpávající a že podle něj nezavalíte společnost informacemi po průjezdu každou vesnicí.

Dovolím si napsat, že v našem prostředí (Američani budou asi knihu užívat konvenčněji) je průvodce určen pro "kravatové turisty", čímž myslím studenty, zaměstnance na služebních cestách, stážích a dlouhodobých pobytech. Průvodce pak poskytuje nezbytný konvolut základních informací o nezbytných a dalších velmi významných pamětihodnostech a reáliích, které přešly do obecné vzdělanosti. U všech velkých měst se dočkáte mapy, popisu významných památek a naleznete alespoň dvě-tři místa, do kterých se dá vyrazit autem na jednodenní výlet. Naleznete zde i základní informace o historických a geografických specifikách regionů. Úvody kapitol jsou díky tomu informativnější než historické shrnutí v závěru, které nezbytně - vzhledem k rozsahu - opakuje převážně obecně známé věci. Velmi překvapivě jsou zmiňovány slovanské kořeny snad celého "východního" Německa s výjimkou Durynska a dokonce i části Něměcka západního. Kupodivu je slovanský původ odepřen středisku Obodritů Lübecku, bývalé Ljubici. Současné Lužické Srby pak připomíná rámec v části o Budyšíně, zmínka o původu předsedy vlády Saska, Stanisława Tillicha, a poznámky v úvodech kapitol o Braniborsku a Sasku.

Geografie je odvíjena směrem od Berlína k jihozápadu a končí na severovýchodě v Meklenbursku - Předním Pomořansku. Kapitoly jsou vyvážené, nelze říci, že by některá oblast byla protěžována. Poněkud odbytý je rejstřík, který uvádí od "I" pouze Ingolstadt, ačkoliv textu je zmíněno též durynské Ilmenau. V téže kapitole můžete ověřit, jestli Emma Braslavsky v románu Bez paměti správně popisuje Erfurt.

Patrně s ohledem na snadnou internetovou dostupnost informací o Německu jsou výběry hotelů a restaurací lehceležérní. V Berlíně jsou uváděny v konkrétních adresách spíše hotely s atmosférou nebo historickou patinou. Podobně v Darmstadtu není uveden jediný levnější hotel (a že Etap je prakticky v centru). V tomto případě ovšem průvodce směle nahradí prospekty z turistických informací a provede majitele všemi zákoutími místní secese i starší historie.

Rovněž zmínku o perle severoněmecké cihlové gotiky Lüneburgu bych očekával. Chybí mi však zmínka právě o cihlové gotice. V případě věže kostela St. Johannis by bylo spíše než historku o staviteli dobré zmínit, že je to nejvyšší cihlová věž na světě. Zde ovšem kritiku uvádím spíše jako důvod k seznámení s místem.

Kniha pečlivě vytváří image Německa jakožto příjemné, zábavné a různorodé země. Upozorňuje na lokální speciality, zvyky a charakterová specifika. V českém prostředí tak nezanedbatelnou částí káže obráceným (jisté množství informací o sousední zemi patří ke všeobecnému rozhledu) nebo mluví do dubu. Na 937 stranách však shrnuje historii, geografii a popisuje velké množství měst a turisticky významných cílů. Pro orientaci po Německu bez potřeby zabíhat do detailů je plně vyhovující a ve spojení s internetem je východiskem ke všem potřebným informacím, které návštěvník může potřebovat.

Vydala Jota v roce 2010.

Diskuze k této recenzi:
kol. - Německo (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31182 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Světla severu
(2) Jindřich Štyrský
(3) Lord Mord
Na nového Miloše Urbana jsem čekal od vydání knížky Santiniho jazyk. Před ním jsem měl pocit, že Urban ve svých knihách dovede navodit správnou "hororovou" atmosféru, že dovede bravurně popsat ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům