80 %

kol. - Nic není jako dřív

Více informací k této knize najdete v detailu
Když jsem v knihovně viděl na regálu knihu "Nic není jako dřív", stejně jako u většiny předešlých knih z ediční řady Česká povídka jsem neodolal a musel jsem si ji hned půjčit.

A co pro nás Boris Dočekal v jihlavském Listenu připravil v tomto už sedmnáctém svazku? Stejně jako u staršího titulu "Tenkrát za totáče" příběhy ze životě za našeho socialistického experimentu. Jak píše v závěru: "...vážnější i humornější ohlédnutí za blízkou i vzdálenější minulostí." Kniha se ale trochu liší asi v tom, že na rozdíl od celé řady zde nenajdeme, abychom tak řekli, kmenové autory jako Viewegh, Urban, Šabach či Pekárková. Musím se chtě nechtě přiznat, že kromě jmen Pavel Brycz a Jan Trefulka, mi ty ostatní nic neříkaly. Tím se tedy omlouvám Josefu Moníkovi, Zdeňku Jizera Vonáskovi, Arifu Salichovi a Miloši Konášovi za svoji neznalost.

Převážná část příběhů je spíše humorného ladění, není to však žádný "kameňácký" humor, ale spíše úsměvné až melancholické vzpomínání na doby, kdy jsme vládli větru dešti. Typickým příkladem je právě první povídka Pavla Brycze "Hlavní město Chile", kde si z pohledu dětí opravdu úsměvně zavzpomínáme na demoliční město Most. Velmi podobně vyznívá povídka Josefa Moníka "Fanda - rudý pokrývač", jen místo Mostu zde budeme brouzdat Prahou. Nádherná je i až hrabalovská hospodská povídka "Hic sunt leones" od Miloše Konáše.

Vážnější tón lze najít naopak v povídkách od Jana Trefulky (Bylo nebylo) a folkařské od Arifa Salichova (Za každým se jednou zašoupne opona). Bohužel povídka, která mě moc neoslovila, a to stylem a i námětem, byl příběh "Dřevo zůstává dřevem", pod kterou se podepsal Zdeněk Jizera Vonásek.

Ale přesto musím říci, že jsem (příjemně) překvapen stále vysokou kvalitou příspěvků, a to i po tolika svazcích a letech vydávání edice Česká povídka. Sbírku v obvyklé (příjemné) vazbě a grafice vydalo nakl. Listen na konci roku 2007.


15.09.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:
kol. - Nic není jako dřív (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Léčitelka
Když jsem si kupoval knihu Léčitelka (orig. The Healer,s War), tak mi ve specializovaném knihkupectví na SFaF řekli, že jim nakladatel o knize prozradil, že jde asi o takový až sentimentální příběh ...
(2) Zlatá bula sicilská
(3) Největší hereze
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům