80 %

kol. - Povídky o ženách

Více informací k této knize najdete v detailu
Už osmnáctý svazek populární edice Česká povídka, kterou vydává jihlavské nakladatelství Listen od roku 2002, přináší jedenáct povídek na téma - žena (jak vlastně už napovídá samotný název knihy). Do sbírky přispěli především osvědčení autoři z našeho trhu, jako Pawlowská, Šabach, Viewegh, Pekárková, Dousková atd. Dá se říct, že asi z důvodu tématu je zde prezentována většinou ženské tvorba. Z mužů jsou to už avizovaní Viewegh a Šabach, kteří ale patří ke kmenovým autorům celého projektu Česká povídka.

Jako většina svazků z edice, i zde je téma pojednáno spíše v lehčím, až humorném duchu. Nejedná se o žádnou studii o utrpení žen v mužském světě, tedy téma, které je dnes tak populární mezi vydavateli (obzvlášť o ženách z islámského světa). Většiny příběhů celkem přesně koresponduje s ostatní tvorbou autora. Už první povídka "Jenom kousek k lásce" od H. Pawlowské, přesně napodobuje autorčiny projevy známé z televizních talk show, či jejich knih. Prostě co na duši, to na jazyku. Nic není nelidské. Kláru z jejího příběhu bychom mohli slušně nazvat jako "promiskuitní", ale prostě láska je láska. Stejně tak Viewegh, který ve svém příběhu "Smilstvo", přináší svůj typický, až cynický pohled na dnešní svět a partnerské vztahy. Pekárková (sama emigrantka) přinesla příběh o africké emigrantce žijící v Londýně a jejím bouřlivém poměru. Kdo z osvědčených autorů trochu zklamal, je P. Šabach a jeho "Království za story". Takové neoriginální, bez zajímavé pointy.

Ve sbírce najdeme ale i příběhy méně veselé, možná přímo ponuré a tajemné. Celkem jsem to očekával u Evy Kantůrkové, což její "U moře" jen potvrdilo. Až záhadný je příběh Ireny Douskové "Potřetí toho dne" o nepodařené dovolené.

Celkově můžeme říci, že i tento svazek splnil moje očekávání, a tedy i zavedenou literární kvalitu. Příjemné a pohodové čtení, které jen poukazuje na fakt, že povídka stále není až tak mrtvý žánr. A v tomto konkrétním případě i fakt, že ženy jsou pro nás muže stále záhadné a ač šovinisticky obehrané, opravdu mnohdy nepochopitelné. Ale buďme za to rádi, bo jen protiklady se přitahují.


20.02.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:
kol. - Povídky o ženách (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31082 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Povolání pro ženu nevhodné
(2) Zlatý řez
(3) Sběratel světů
Burton hovořil arabsky, persky, čtyřmi indickými jazyky, objevil pro imperiální svět jezero Tanganika, ale příliš štěstí se nedočkal. Vzdor tomu, že jeho cestopisy byly nesmírně populární a dosáhl ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům