60 %

kol. - Svět v číslech 2009

Více informací k této knize najdete v detailu
Svět v číslech 2009 je překladem anglického vydání Světa v číslech 2008, příručky proslulého britského týdeníku The Economist. Kniha se skládá ze dvou částí. Prvou jsou žebříčky zemí (s výjimkou několika geografických žebříčků). Seznam statistik jako i pět stan příkladů lze nahlédnout v ukázce. Druhou část knihy představují profily 67 nejvýznamnějších zemí světa. Jedná se vždy o dvě strany statistických údajů zahrnující obyvatelstvo (ale bez národnostních a náboženských údajů), ekonomiku ve smyslu HDP i inflace a kurzů, strukturu zaměstnanosti, obchod, platební bilanci, zdravotnictví, vzdělání a společnost (to jsou počty rozvodů, sňatků, barevných televizí, mobilů a internetových připojení).

Chápu, že tato kniha nevzbudí v duších čtenářů nadšení, ale myslím, že je dobré upozornit na její existenci. Z novin se na nás valí mnoho informací a nezaškodí, alespoň v knihovně porovnat, jak si na tom svět stojí. Kupříkladu na světě je alespoň 48 zemí s věkovým mediánem pod 20 let. Medián znamená, že počet lidí pod ním je stejně velký jako nad ním (a všechny tyto země jsou de facto ve stavu populační exploze brzděné jen aktuální válkou nebo epidemií AIDS). Z deseti zemí, které přijaly nejvíce uprchlíků jsou jen tři západní: USA, Německo a Velká Británie, přičemž ta překonala v roce 2006 Čínu jen o 600 přijatých běženců. Čína je v výjimkou kávy, kakaa, ropy a zemního plynu ve všech statistikách největších producentů surovin a pěstitelů. Kniha obsahuje mnoho očekávaných čísel, třeba že Rusů výrazně ubude, ale i mnoho překvapivých, třeba příčiny smrti: Nemoci srdce a cév: 1. Turkmenistán; 2. Tádžikistán; 3. Kazachstán; Rakovina: 1. Mongolsko; 2. Bolívie; 3. Maďarsko. Zcela mě pak zaskočilo, že Česká republika je na 6. až 7. místě v počtech rvaček mladistvých těsně za Slovenskem, ale čtyři místa před Anglií. Alespoň že vedeme prodej piva a nejsme v top 20 vražd.

Vydala Paseka v roce 2009.

Diskuze k této recenzi:
kol. - Svět v číslech 2009 (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ledová pustina
Autorka zdařile vykreslila psychologické portréty hlavních aktérů velkého dramatu, především po zkáze lodi a snaze trosečníků o přežití v nejtvrdších podmínkách naší planety. Dokonale vystihla ...
(2) Rudá chryzantéma
(3) Krev života
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům