80 %

kol. - Zabij mě líp

Více informací k této knize najdete v detailu
Povídková sbírka "Zabij mě líp" je další knihou z edice Česká povídka, kterou vydává jihlavské nakl. Listen. Tématem této knížky je horor. Horor bohužel nepatří k žánrům, které se u nás, nebo u našich čtenářů, příliš usadily. Spíše než horory v knižní podobě se u nás více uchytil filmový a televizní horor. Nedávno jsem musel udělat článek o teorii a historii hororu, a příliš materiálu se u nás na toto téma nenajde. V definici, jediné, kterou jsem našel, se praví, že horor nelze definovat obsahově, ale esteticky. Prostě horor může pojednávat o čemkoliv, co podle autora čtenářům navodí atmosféru strachu a hrůzy. A jak se tedy našeho strašní zhostila šestice našich více či méně známých autorů? Až překvapivě úspěšně! Editor B. Dočekal si vybral šest povídek českých autorů: Miloše Urbana, Ondřeje Neffa, Anny Cermanové, Martina Koláře, Jana Jandourka a Ivy Pekárkové.

První povídkou v pořadí je "Štědrá noc baronky z Erbannu" Miloše Urbana. Tento autor se proslavil tajemnými příběhy jako Stín katedrály, Hastrman, či gotickým hororem Sedmikostelí. V duchu gotických románů je i jeho povídka o vánoční návštěvě na starém, chátrajícím zámku baronky z Erbannu. Jedná se o příběh , kde hlavní roli hraje ponurá atmosféra, příběh, kde autor dává velký důraz na psychologický prvek. Aspoň v kontextu s ostatními příběhy ve sbírce.

Následuje povídka "Dívka s tváři z mramoru" od stálice české fantastiky Ondřeje Neffa. Tento o poznání lehčím perem napsaný příběh o mstě za automobilovou nehodu má všechny prvky typické pro Neffovu tvorbu. Hlavně jeho smysl pro (černý) humor, který zde zastupují typičtí "čecháčci" strejda Miloš a teta Sandra. Povídka má přímočarý děj s výraznou pointou, ale i přes čtivost si myslím, že horor není přece O. Neffovi blízký.

Třetí v pořadí je povídka "Mezijezeří" Anny Cermanové. Příběh nás přenese do prvorepublikového pohraničí, kde nový učitel objevuje a na vlastní kůži zažívá krutá tajemství zdejší komunity. Jedná se styl velmi podobný povídce Miloše Urbana, ale čtivějšího rázu. Druhá polovina sbírky obsahuje tři povídky, které lze považovat za to nejlepší v celém výboru. Povídky "Kousek Leslie Wildové" od Martina Koláře a "Místnost" Jana Jandourka značně připomínají díla mistra hororů Stephena Kinga. Možné tím, že v hlavní roli jsou děti, ti nevinní andílci s duší ďábla. Hrdiny obou příběhů jsou školní outsideři, oběti svého zjevu či obyčejnosti, tlustý retardovaný Benton Ennis a Michael. Oba se rozhodnou nějak vyřešit své problémy stylem, který nemá daleko k příběhu "Mlčení jehňátek". Svým stylem, námětem a přiměřenou dávkou bestiality splňují mé představy o moderním hororu. Poslední povídka "Nehoda" je z pera Ivy Pekárkové, která si to u příznivců hororů trochu rozházela svým překladem Kingova "O psaní". Ale touto povídkou ji můžeme vzít na milost. Tematicky se jedná o stejný příběh jako u Ondřeje Neffa, ale zatím co Neff vytvořil něco na způsob černé komedie, Pekárková vytvořila opravdový a kvalitní duchařský horor s příměsí asijské mystiky.

Sbírka "Zabij mě líp" byla pro velmi příjemným překvapením a jestli někdy zvláště poslední trojce autorů rozhodne vydat nějaký hororový příběh, určitě po něm rád šáhnu.


13.10.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:
kol. - Zabij mě líp (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30938 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Planeta mezi dvěma slunci
Kdo od něj již něco četl (Mariňáci, Carpe Diem1, 2, vše vydalo nakladatelství Straky na vrbě), musí obdivovat jeho všezahrnující znalosti na poli militantní sci-fi. Všemožné zkratky a popisy vybavení ...
(2) Údolí včel
(3) Sweeney Todd - Šňůra perel
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům