70 %

Kopeček, Michal - Hledání ztraceného smyslu revoluce

Více informací k této knize najdete v detailu
Kniha Michala Kopečka je dosti odlišným pohledem na komunismus, než na jaký jsme zvyklí. Chtěl jsem napsat v posledních letech, ale on by to byl pohled nevšední i v dobách dávno minulých (ba dokonce by to byl pohled rouhavý a zcela jistě potrestaný). Michal Kopeček sepsal komparativní studii dějin politického myšlení ve střední Evropě. Pochopitelně, jedná se o doplněnou disertační práci započatou v roce 1998 a po obhájení dočasně odloženou. Autor přiznává, že s ní měl nemálo problémů, neboť byl nezřídka obviňován z propagace komunismu, vždyť: "Jaképak politické myšlení v systému, kde o všem rozhoduje politbyro, respektive jediný muž na vrcholu stranické hierarchie?"

Přesto je kniha s podtitulem "Zrod a počátky marxistického revizionismu se střední Evropě" zajímavou studií o době, kdy byl revizionizmus živou politickou doktrínou. Autor ukázal, jak v různých zemích docházelo ke konstrukci oficiální ideologie a jejímu uplatňování. Musím říci, že dosud jsem snad neviděl takovou koncentraci jmen sociologů, levicových filozofů a ideologů jako zde. V jistém ohledu je to kniha komplementární - doplňující k práci Mayerové: autor totiž nechce mluvit ani o paměti, ani o vyrovnání se s komunismem - mluví o tom, jak se tento komunismus sám vymezoval a prezentoval. Konkrétně v období po Stalinově smrti, kdy bylo potřeba "umělou dialektiku" stalinismu zrušit a nastolit skutečnou dialektiku myšlení o světě. Připomeňme, že revizionismus byl prvou, byť interní opozicí vůči komunistické diktatuře. Těžiště dle podtitulu leží v letech 1953 až 1960 a pokrývá destalinizaci a následný konzervativní obrat, ovšem skutečný rozsah je mnohem širší, protože jsou zmíněny životní osudy studovaných revizionistů a jejich ideových vzorů, čímž se mnohdy dostáváme až ke kořenům komunismu.

Kniha je vybavena velice rozsáhlou a snesitelně čitelnou úvodní, formální částí rozebírající marxisticko-leninský diskurz ve filozofii a koncept "politických jazyků". Sociologicko-filozofické teorie nepatři ke snadným tématům na vysvětlení a rozbor na konkrétních příkladech bývá pravidelně útrpnou částí historických knih, v nichž autor, jehož bavilo skládat mozaiku historie, potřebuje učinit formě zadost a ohnat se několika jmény. Kniha je o ideologii a jejích tvůrcích, dá se proto očekávat, že formální přístup nebude autorovi zcela cizí, ale přesto je v rozpracování přístupu k ideologii a jejímu jazyku obsaženo obrovské množství práce, které obyčejně k vidění nebývá.

Po tomto ideologickém vymezení následují tři rozsáhlé komparativní kapitoly o Polsku, Maďarsku a Československu. Záložky a úvod jmenují v Maďarsku Ágnes Hellerovou a György Lukácse jako hlavního ideového oponenta kádárismu, v Polsku pozdějšího emigranta v Oxfordu Leszka Kołakowského a v Československu Karla Kosíka. Pokud však alespoň zalistujete v samotných kapitolách, zjistíte, že jmen je mnohem více. V Polsku je to především Gomułka, v Československu Ivan Sviták a Arnošt Kolman.

Plejáda jmen není pochopitelně to hlavní, co kniha nabízí, tím je shrnutí příčin a důsledků politického vývoje, včetně ohodnocení ideových konceptů. Kniha je vybavena tradičním aparátem odborné literatury, to jest poznámkami, rejstříkem a literaturou. Pro neodborného čtenáře, který ke knize přistoupí, tak říkajíc, polovičatě, budou pomocí shrnutí jednotlivých kapitol.

Vida, kam až to dotáhl revizionismus, již v roce 1905 ve spisku Materialismus a empiriokriticizmus soudruhem Leninem odsouzený!

Vydalo Argo.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1006 ohodnocených)
1090 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30224 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Kadlečková, Vilma - Mycelium V: Hlasy a hvězdy
Titul: Kadlečková, Vilma - Mycelium V: Hlasy a hvězdy
Sleva: 35 % (ušetříte 137 Kč)
Cena: 252 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Den pro Šakala
Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a ...
(2) Nefritový trůn
(3) Afterdark
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům