95 %

Kopta, Josef - Hlídač č. 47

Více informací k této knize najdete v detailu
V malém drážním domku číslo 47 se odehrává příběh hlídače Františka Douši a jeho ženy Aninky. Příběh o neustálém vyrovnávání se s minulostí, životními zkušenostmi, láskami, nezkrotnou vášní a lidskou nenávistí. Psychologický román o vyrovnávání se sám se sebou.

"Černé a nehybné, studeně civí do oken vlaků, člověk počítá nárazy kol a hlučné tečky v poskoku plynoucích not píše své nápěvy, ale píseň o hlídači číslo 47, který nás ostříhal na této krkolomné serpentině: kdo napíše?"

Román o traťovém hlídači napsal novinář a spisovatel Josef Kopta už v roce 1926. Postupem doby byla část jeho díla, řadící se k psychologické próze odsunuta do pozadí, Kopta byl čtenářům známý spíše svými objemnými romány o osudech legionářů. Režisér Filip Renč se rozhodl doslova vzkřísit Hlídače č. 47 na filmovém plátně. Diváci se mohou těšit na charismatického Karla Rodena, který ztvárnil psychologicky náročnou postavu Františka Doušy. Nakladatelství XYZ reagovalo na počin Filipa Renče a vydalo znovu po letech tento jeden z nejlepších Koptových psychologických románů.

"Stál a stál a hrdinsky zatajil své jméno, na němž nikomu nezáleží. Na němž nikomu nezáleží?"

Koptův román seznamuje čtenáře s jedním ze sta a sta malých lidí - drážních hlídačů, nad jejichž prací "svět", jedoucí ve vlaku nepřemýšlí, ale kteří jsou vždy na svém místě, nepostradatelní, vykonávající těžkou práci, osamocení věčným stěhováním se z místa na místo a přece tak lační usadit se, získat domov a přátelství sousedů.

Padesát let poté, co byla postavena železnice, přijíždí do drážního domku František Douša se svou ženou Aninkou a malou dcerkou. Než se stačí v novém domově ubytovat, zabrání neštěstí - zachrání starého hrobníka, který se rozhodl spáchat sebevraždu skokem pod vlak. Příležitosti k seznámení se s hlídačovou rodinou (a hlavně manželkou) využívá hrobníkův syn - světácký Ferda. Zalíbením v mladé Doušové si kompenzuje odmítnutí místní vesnické dívky. Doušová svého muže miluje, jejich láska "vyrostla z podivné smrti" Aninčiny sestry Františky, se kterou byl Douša zasnouben. Snad právě proto Ferdovu nátlaku odolává a František Ferdu brzy vyžene. Nešťastnou shodou náhod padne na Doušu podezření s Ferdovy náhlé smrti poblíž drážního domku.

Jednoho dne zjišťuje Douša, že ohluchl. Hluchota přichází jako dar z nebes, Douša dostane penzi a vystaví si ve vsi hospodu. Sluch se drážnímu hlídači ale vrátí, přesto se rozhodne hluchotu předstírat, aby si udržel hospodu a své rodině zajistil blahobyt. Dar z nebes se ale brzy stane darem danajským - okolí, nevědouc, že Douša hluchý není, se neštítí pomlouvat bývalého hlídače, a tak František často vyslechne to, co ho uráží nejen od sousedů a "přátel", ale i od vlastní ženy. Zde se odkrývají charaktery jednotlivých postav, lidé pokládaní za mravně dobré se rázem mění v pokrytce.

Jak se s tím dobrosrdečný penzionovaný hlídač č. 47 vyrovná? Možná si vaše babičky budou pamatovat na píseň, která se zpívala o jarmarcích a poutích, a začíná slovy: "Byl jest jednou jeden hlídač, hlídal dráhu železnou... Když tu jeho švarná žena s řezníkem mu chodila... Hlídač poznal její zradu, popadl ho velkej hněv. A tak začal strašnej román, při němž dvakrát tekla krev!..."

Psychologický román Josefa Kopty nevyniká jen hlubokým propracováním charakterů hlavních postav, ale i detailním vykreslením života tzv. "malých lidí", žijících na prahu dvacátého století, odolávajících svému osudu a lidské zášti.


27.01.2009
Jana SpálenkováDiskuze k této recenzi:
Kopta, Josef - Hlídač č. 47 (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 33. Z toho průměrné hodnocení: 2,45.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Hellraiser
Hellraiser je pravděpodobně nejznámější termín spojovaný s anglickým autorem hororů Clivem Barkerem, a to jak v knižní podobě, tak i ve filmové, kterou sám režíroval. Král hororů Stephen King v něm ...
(2) Tělo ženy a jiné povídky
(3) Temnota
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům