50 %

Košanová, Marcela - Čarodějnický slabikář

Více informací k této knize najdete v detailu
Chcete získat lásku, štěstí, bohatství a nevíte, jak na to? Naučte se čarovat! - Hlásá zadní stránka druhého vydání zřejmě docela populární "učebnice magie". A opravdu jsem se dočetla, jak si například udržet muže, musím se ale přiznat, že bych se neodvážila uvedených návodů držet.

Tak na tuhle knížečku jsem se opravdu těšila. Jsem sice realistka - jaksi to vyplývá z mého oboru - ale od malička mě záležitosti kolem kouzel a čar přitahovaly a knihy nebo filmy s tímto námětem jsem přímo hltala. Bohužel Čarodějnický slabikář mne nedokázal zaujmout tolik jako beletrie o kouzelnících a čarodějkách. Z některých doporučení jsem byla mírně řečeno na rozpacích.

Kapitoly Slabikáře jsou setříděny tématicky, nejprve je čtenář zasvěcen do základních pojmů čarodějnictví. Dozvěděla jsem se, co to vlastně obnáší, být takovou čarodějkou. Mimo všech očekávaných vlastností, jako jsou duševní vyrovnanost a síla, sebevědomí atd., které jsou jistě všeobecně 'použitelné' a prospěšné, jsem zjistila, že vhodná adeptka musí být ženou svobodomyslnou a přírodní. Teď jen doufám, že 'přírodní' neznamená hustou kštici v podpaží a procházky na boso mezi hmyzem a psími exkrementy ukrytými důmyslně pod stébly jinak lákavého trávníku.

Zalistujme dále a jsou nám představeny zásadní síly působící na každé čarování, tedy měsíc a živly. Následně je možno dozvědět se něco o rituálech během roku, moci drahých kamenů, amuletů a afrodiziak. To vše ještě před hlaví částí, která se věnuje kouzlení za konkrétními účely. Láska, sex, přátelství, peníze, pracovní spokojenost... k tomu všemu si můžete podle stručných návodů a za četných varování dopomoci. Čarovat se totiž dle autorky musí nejen s čistou hlavou, ale hlavně s čistým srdcem a úmysly v něm. Postupy jsem důkladně prostudovala, k vyzkoušení jsem se nedostala z rozličných důvodů. Předně mě dost děsilo pomyšlení, že bych svému milému měla do jídla strouhat nehty nebo dokonce stříhat chloupky z míst, která si ani nedovolím jmenovat. Pravděpodobně by pro mě také bylo obtížné vybudovat v bytě dostatečně velký kruh, o vhodnosti ohnivých hrátek v uzavřené místnosti by se rovněž dalo dlouze diskutovat. Na druhou stranu pořádání sabatů v parku pod okny by mohlo mnohé sousedy velice zaujmout. Zvláště pokud se bude volnomyšlenkářství účastnic týkat i jejich úboru.

Návody nejsou sice líčeny s maximální podrobností, jsou však veskrze jednoduché a snadno pochopitelné. Místy se mi ale zdálo, že některé kapitolky si mírně protiřečí. Mezi doporučeními z nadpřirozené oblasti může chápavá čtenářka nalézt i praktické rady do života a partnerského soužití. Abych přiznala barvu, kromě prazvláštních praktik s jablky a předkládání pokrmů obsahujících drobné části těla mě v paměti z celé knihy utkvělo hlavně několik ilustrativních příběhů o čarování, které zřejmě autorka poznamenala tak trochu mimochodem, na závěr, jako poučení pro všechny pozorné studentky.

Čarodějnický slabikář si nekladl za cíl být zevrubnou učebnicí magie, musím ale konstatovat, že mě příliš nepřesvědčil o tom, že bych se měla o tento obor dále zajímat hlouběji než prostřednictvím beletrie a pohádek. Možná ale nejsem ta správná osoba, pravděpodobně mám nedostatek víry nebo vůbec vůle věřit. Ještě poznámka na závěr: Zaregistrovali jste návštěvu Marcely Košanové v pořadu Jana Krause "Uvolněte se, prosím"? Pokud Vám tento výstup unikl, o hodně jste přišli. Musím upřímně přiznat, že paní Košanová byla schopna panu Krausovi zdatně sekundovat v jeho břitkých poznámkách. Jako málokdo.


01.04.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 32. Z toho průměrné hodnocení: 2,66.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Obrazy v terapii, umění a náboženství
(2) Blanka Matragi
(3) Vražedné pronásledování
Brian Harper se narodil 1960 v New Jersey, vystudoval filmovou vědu, pracoval jako scénárista v Los Angeles, moc se mu nedařilo, živil se jako novinář, archivář, editor. Pak se natrvalo začal věnovat ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům