50 %

Kozak, Magdalena - Nocař

Více informací k této knize najdete v detailu
Jak, kupříkladu pomocí psychoanalýzy ukazuje Jan Stern, máme tendenci své vnitřní démony externalizovat tak výsostným způsobem, že pak svých strachům šijeme šatičky a vymýšlíme, kdepak asi včera papali. Jednou z obzvláště štěpných figur (vzpomeňme Antona Szandora) je upír. Když upíří křídla zavíří, je to lepší, než když se napijete Redbullu! (Víte, že je z Thajska?) Uveďme Stokera i s myriádou parafrází, Stephena Kinga, Lukjaněnka, a asi sto českých sci-fi autorů snad s výjimkou Novotného (protože Reginleif je něco víc).

Prostý koncept upíra, jak byl vymyšlen, je prostě tak dokonalý, že jen plně autističtí upíři by nedokázali lidstvo spást za dvě své generace. No a přesto nikdy nevyhrají. Jak je to jen možné? Jak se může stát, že supermani, kteří přibývají rychleji než Talibánci pod Herátem, dostanou vždycky náklep až stydno? Že bychom tváří v tvář masivní přesile nepřátel naší civilizace, hledali opory v božském spasiteli či tajném spolku, který v počtu 60 zasvěcenců rozežene miliardu hrdlořezů zvyklých jíst trávu a spát pod kamenem, a tyto své sny promítali do upírobijců?

No, necháme analýzy, Freuda i Junga a vypravíme se do Polska. Witamy! Jiří Arlecki je jeden z těch, kteří by jednoho z výše jmenovaných potřebovali: Znuděný, otrávený, beze smyslu, bez přátel, slušně vzdělaný, přiměřeně mladý, takže má roupy nudit se při práci prodejce léčiv, místo aby se radoval, že na rozdíl od západu na východě nejsou na rabat stanovena zákonná maxima. Přísloví praví, že když je oslu dobře, jde tancovat na led.

Je to venku! Oslík si zakřepčí, padne na pozadí, vstane z hrobu a je z něj Vesper, co má občanku na Jiřího Malinowského (Když už překládáme Jiřího, proč necháváme "w"?). Je to jasné jako facka: Nocař - upír hodný loví upír zlý neznaje soucitu, ni oddechu.

V reklamě na Jar nám před lety neznámý malý harant, který už je možná v pubertě, položil zásadní otázku: "Kde se beue?" Přiznejme si, ne vždy nám na to zasvěcení dokáží plně a srozumitelně odpovědět. Je jasné, že Kozaková vychází z konceptu mechanistické magie založené na zachování energií (ale bez obvyklých dovymyšleností do důsledků). Upíry považuje za symbionty, kteří se krví sjedou jako ti v Anhk-Morporku. Ale původ dědičných klanů od Skrytého a směsnost klanu Renegátů je nejasný. Kdo se s kým dohodl jakbysmet.

Což si takhle zazpívat: "V mládí jsem se učil Nocařem, jezdit s hlínou, chodit s kolíkem..." Nedá mi to, budu zlý. Ani ne tak proto, že bych četbu považoval za promarněný čas, ale ten závěr... A v příštím díle uvidíte! A budeme muset vidět ještě alespoň dvacetkrát, aby mělo něco takového opravdový smysl. Autorka je ještě mladá, takže bude mít na těch 8,000 stran sílu, ale přesto mám pocit, že si minimálně otluče ťapičky, až po kotníčky.

Mládí provází nezkušenost. Nejvíce je to patrné, když hlavní hrdina drží při felaci v baru pod stolem Vinařku za hlavu. Zkuste začít teď před počítačem masturbovat a uvidíte, jak rychle začnete být kolegům nápadní! A to si troufám tvrdit, že vnější genitál všech Vás, ctěných čtenářů, je menší než průměrná upíří hlava! Dále, jeden z upírů se jmenuje Celer. To je přece dehonestace, něco jako při styku vymýšlet údu žertovná jména! Polsky se celer řekne seler, takže to asi nebude chyba překladu.

Již na straně sto jsem si poznamenal, že rozhovory jsou nějaké takové strojené. To když jsem od knihy vstal a na toaletě se začetl do Mykologického sborníku. Je samozřejmě nečestné a nesportovní srovnávat s Lukjaněnkovými Hlídkami, ale Kozaková si o to novodobými reáliemi a realističností přímo říká. U Varšavy je Emow Polsky je to Emów, takže by to mělo být přeliteřeno na Emuv, ale to by nevypadalo, že polštin je hotentotština a nemělo by to ten drive, že? Dokonce i místo hlavní bitvy - továrnu - si na mapě snadno naleznete: Do ulice dáte Fleminga a klepnete na "Pokaż".

Bitva není špatná, ale trochu mě rozhodilo, že: Vysoká kovová překážka chránila řidiče před kulkami odstřelovačů, rozjeté vozidlo však nezastavila. Překvapení podle mého není na místě, já také používám čelní sklo, ačkoliv betonová skruž o průměru 150 cm by také déšť nepropustila! Prostě jsme vychytralí!

Motta a citáty. Ja svoboděn, ja zabýl, čto značit strach!, dvakrát to Lukjaněnko ocitoval, a už mám doma Kipělovovu desku, ale pročetl jsem si autorčiny citované texty a napnelismus nepřešel v cukatůru. Úryvky ze zákonů o polských tajných službách sice ilustrují text, ale řekl bych, že zde mají obvyklou úlohu podpory statutu autora - jako, že má doma spoustu prdlých knížek, mnohdy i s básničkami. Úlohu synchronicitního metavypravěče rozhodně neplní.

Za podobný nešvar považuji věty v angličtině. Umím to, je mi to tedy vuřt, že se banální plky vedou v tomto jazyce, ale stále si dobře pamatuji, jak nebetyčně mi to vadilo ve Švejkovi s němčinou! To, že třetina prvních stránek Vojny a míru je francouzsky, nepovažuji za omluvu, ani když zvážím že Tolstoj také začínal na upírech!

Měl-li bych bilancovat, pak Nocař není úplně špatný, je průměrný, druhý díl bude lepší, až se Magdalena rozepíše a dovymyslí si pozadí případu s krvesajem. Pokud ukáže stejné nepochopení zásad žánru jako tentokrát, bude aspirovat na čestné jméno Jára da Kozak (viz Nešťastný Kašpárkův hrobeček) a svých dvaceti dílů se nedočká.

Vydal Triton v roce 2007. Vyšlo v Interkomu.

Diskuze k této recenzi:
Kozak, Magdalena - Nocař (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 2,78.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Malé dějiny katolické církve
(2) Impresiva dechutaje
(3) Láska jako Řím
S dílem této autorky románů určených primárně pro ženy, jsem se zatím setkal v povídkové sbírce "Normální zázraky" a jako čtenář jsem byl překvapen čtivostí a lehkostí, s jakou byly napsány. Jako muž ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům