100 %

Krejčí, Václav Upír - Slabiklhář

Více informací k této knize najdete v detailu
Sháníte vtipný a neotřelý dárek pro svého kamaráda? Sáhněte po Slabiklháři, knize vtipů, ilustrované kreslířem Petrem Urbanem, vydané v roce 2009 nakladatelstvím Fragment.

Autoři Václav Upír Krejčí a Brutální Míla Barták si dali nesnadný ba nadlidský úkol: naučit čtenáře rozpoznávat rozdíl mezi lží a pravdou. "Pokud lžete, používejte výhradně lež a pokud snad někdy chcete mluvit pravdu, pak pravdu nikdy nezaměňujte, neslučujte ani nezneužívejte! Byli byste jako uniformovaní falešní policisté..." Autoři jsou zajedno, fandí pravdě, moc dobře totiž vědí, že "Pravda vítězí...", ale zároveň upozorňují, že jen do té doby "...dokud nepřijde lež!"

Všeumělec Václav Upír Krejčí je nejen komikem, ale i hercem, zpěvákem, spíkrem, spisovatelem, scénáristou, textařem a dramaturgem. Upír Krejčí je zároveň autorem mnoha mott a parafrází (například "Dvakrát měř a jednou umřeš.") a zakladatelem spolku Něžná brutální poezie. Společně s Mílou Bartákem připravili pro fanoušky svého svérázného upírovského humoru knihu plnou "hlubokých filozofických úvah".

Upír Václav Krejčí, který do Slabiklháře ušil boudu ze lží a Míla Barták, který vzal pravdě míry, toužili podle vlastních slov po spravedlivém používání písmen abecedy. Slabiklhář stejně jako abeceda začíná písmenkem A. A jako ANTI. Stejně jako ve slabikáři postupují autoři formou asociací, hledají slova, která by čtenáři pomohla pochopit význam písmenka (tak jako malým dětem, které se učí číst). Ve Slabiklháři nejsou ale obyčejné básničky s variací na určité písmenko, ale vtipy, často kořeněné, lehce erotické až sprosté, ale rozhodně ne vulgární. Někdy si pomohli autoři opravdu nezvyklou asociací, tak třeba význam písmenka Č dokládají na slově Čéče a vtipu "Co Čech, to muzikant, co chat, to deviant.", písmenko U je jako Ukousnutej jazyk, X jako fixy. Jen při listování Slabiklhářem vám budou cukat koutky a což teprve ke smíchu náchylní jedinci! Ti se budou přímo za břicho popadat. Některé vtipy a průpovídky jsou všeobecně známé, třeba: "Všichni jsme každý jiný: Co člověk, to jiný nádor..." nebo "Každý je tak starej, jak je cítit.", ale většinu vtípků uslyšíte poprvé a nebo alespoň s pozměněnou fazonou, třeba ty o manželství. Určitě je pravda, že "...některá manželství se podobají, ale u některých je porodnost čistě náhodná!"

"Na zakázku knihu obarvil" kreslíř vtipů a vtipálek Petr Urban Pivrnec. Ve svém oboru je absolutní špičkou, jeho pupkaté postavičky s náklonností k pivu nebo prsaté a culíkaté hospodské rozesmějí snad každého. Petr Urban Pivrnec se tak říkajíc "vyřádil" i ve Slabiklháři a boj pravdy se lží doplnil o komické ilustrace.

Autoři knihu vybavili nejen čtenáře varujícím úvodem, ale i závěrem a poděkováním. Slabiklhář má výchovnou a moralizující funkci, ono totiž "...nelhat neznamená mít vždycky pravdu!"

"Tak hodně úspěchů a překvapení s pravdou..."


28.05.2009
Jana Spálenková



Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Létající Santini
(2) Média, psychoanalýza a jiné perverze
V předmluvě Stern své eseje připodobňuje detektivkám bez zločinu, anžto nejsa celebritou neměl by psát eseje. Děkuje proto nakladateli a vyzdvihuje nezbytnost tolerance při publikování zajímavých ...
(3) Soudruzi!
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům