85 %

Kučera, Jan P.; Kaše, Jiří; Bělina, Pavel - České země v evropských dějinách - 2

Více informací k této knize najdete v detailu
Zatímco prvý svazek této série se zabýval vznikem evropské křesťanské civilizace a Čechů v ní, svazek druhý se zabývá přechodem do novověku, včetně bohatého kulturního doprovodu. Z rozkladu kapitol podle autorů se dá usoudit, že koordinační tíže ležela především na Pavlu Bělinovi z Vojenského historického ústavu, který sepsal "dějepisné" kapitoly. Jiří Kaše přispěl architekturou a výtvarnou kulturou obecně, Jan P. Kučera divadlem, literaturou a porůznu leckde.

Počátkem tohoto dílu je dle názvu rok 1492 - objevení Ameriky - ideově pak zámořské objevy Evropanů, čili fakticky se začíná portugalským králem Jindřichem Mořeplavcem. Formálně je kniha rozčleněna do tři hlav. Prvá se zabývá novými strategiemi západokřesťanské civilizace tváří v tvář turecké expanzi, zámořským objevům a především náboženské reformaci. Vejde se do ní také kultura pozdní renesance a manýrismu.

Hlava druhá je oním historickým shrnutím bitev a pogromů, na něž bylo popisované období tak bohaté. Formálně je období třicetileté války, rozmach Ruska a pád velmocenského Švédska, nazván: Od myšlenky univerzální monarchie k evropské rovnováze sil.Vlastně až překvapivě stručné shrnutí všech dějinných událostí dává možnost snadno nahlédnout principiální změny ke kterým došlo a především změny v nazírání moci a nich plynoucích technologií jejího udržení. Není divu, že právě s koncem středověku začíná gradovat národnostní (později i náboženské napětí) uvnitř Burgundského kraje říše, který je dodnes živý formou tahanic Vlámů a Valonů. Pro zajímavost, tento kraj představoval pro habsburský dvůr 7x více příjmů než výnos z obchodu se stříbrem z Ameriky, které se ostatně vozilo právě sem.

Hlava třetí je vyhrazena kultuře baroka a jejímu světovému rozměru, což autorům umožnilo nejen shrnout myšlení, filozofii a kulturu baroka, ale též shrnout kontakty se vzdáleným orientem a detailně rozebrat habsburskou barokní velmoc, nejen kulturně, ale i s ohledem na dějinný vývoj. Tuto hlavu je tedy třeba chápat jako hybridní a alespoň ji prolistovat, i když vás nezajímají malíři a skladatelé. Díl končí bezpečným nástupem Marie Terezie na trůn, po válce s Pruskem, Bavorskem a Francií. Separátní mír s prvým jmenovaným nepřítelem připravil České země o převážnou část Slezska a dokonce i část Čech - Kladsko. Lužice byla od třicetileté války fakticky přičleněny k državám Hohenzollernů a Sasku, ačkoliv formálně byly panstvím Habsburků.

Patrně nepřekvapí, že i termín baroko je nadávka, původně portugalsky křivá perla. Jsme-li už u kultury, je třeba napsat, že dostala v této sestavě autorů vizuálně mnohem více místa a je rozebrána vskutku do hloubky s elegantně zvládnutou lavinou autorů i děl. Je to pozoruhodné, neboť ani předchozí díl, dle mého, kulturu neokrouhal. Umožnilo to, poněkud jiné členění témat do kapitol, především zestručnění dějepisu a přesun filozofie, náboženství a technologie právě do kulturních oddílů. Přehled autorů patřičných částí ukazují výčty inspirací dílem Buonarottiho v české kultuře 19. a 20. století, porovnání Bridela s Halasem a podobné drobnosti.

Ostatně českých inspirací a vkladů k běhu dějin je rovněž uvedeno mnoho, ať už je to nejvýznamnější obět Bartolomějské noci - Gasparg de Coligny, kterého zabil Karel z Janovic toho času ve francouzských službách, či Lutherův výrok z roku 1520: Až dosud jsem bezděky hlásal a zastával všechny názory Jana Husa, činil tak bezděčně i Johann Staupitz, zkrátka jsme nevědomky husité, ba i svatí Pavel a Augustin jsou na slovo vzatí husité. Lužičan s českými předky byl též oblíbenec jungiánů Jakub Böhme. Zvláště v tomto ohledu je zajímavé, že Petr Chelčický je zmíněn jen v kontextu, že kvietista Fénelon nebyl tak radikální jako on.

Pravou perlou je pak zjištění, že po té, co si roku 1739 Robert Jenkins v britském parlamentu stěžoval, že ve španělském zajetí přišel o ucho, Velká Británie za to Španělsko briskně připravila o Floridu. Podnětný je taktéž citát Galilea Galileiho: Je hloupost hledat smysl přírodních věcí v papírech toho či onoho člověka a nikoli v samotné knize přírody.

Druhý svazek série obsahuje barevnou mapovou přílohu a obrovské množství kvalitních černobílých reprodukcí přímo v textu a navzdory změně stylu spojené se změnou autorů uceleně navazuje na díl první.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (962 ohodnocených)
a celkem 30921 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rudý králík
Poslední román amerického autora Toma Clancyho nás zavádí zpět do časů studené války, do doby, kdy jeho románový hrdina Jack Ryan ještě není žádná hvězda CIA, ale začínající analytik pod vedením ...
(2) Hotel svět
(3) Sanditon
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům