80 %

Kuipersová, Alice - Život na lednici

Více informací k této knize najdete v detailu
Často se mi nestává, že bych se tak diametrálně zmýlil v otázce námětu knihy. Ale "Život na lednici" k takovým titulům patřil. Knihu napsala mladá anglická autorka Alice Kuipersová (*1979) žijící od roku 2003 v Kanadě. Byla to její prvotina, kterou vydala v roce 2008 pod anglickým názvem "Life on the Refrigerator Door". Podle anotace to má být román nezvyklý v tom, že je psaný jako vzkazy z lístečků na lednici. Má to být taková nezvykle pojatá konverzace mezi matkou a její patnáctiletou dcerou Klárkou. Podle obálky a i hrdinek jsem se původně domníval, že tu půjde o klasický duel matky a její pubertální dcery. Možná to bude někdy na nervy, někdy k pláči, ale spíše jsem to tipoval na příběh psaný v lehčím stylu, možná i humorně laděný.

Byl jsem zvědavý, jak se bude vlastně číst kniha psaná ve vzkazech. K mému překvapení to nebylo nic nesmyslného, člověka spíše udivilo, jak jinak vyzní emoce v tomto podání a nadchlo, jak rychle se taková kniha čte, když vlastně na jedné straně je pouhých pár krátkých vět. Z počátku takto vytvářený příběh naplňoval mé představy. Možná Klárka byla na mne až moc poslušná puberťačka, která jen sem tam nechtěla jít do obchodu, či stále škemrala o větší kapesné. Ale s přibývajícími stránkami, nebo bychom měli říci vzkazy, se najednou začala atmosféra příběhu měnit. Matka pracuje jako doktorka v porodnici, je rozvedená, a proto se s dcerou nejčastěji domlouvá pomocí vzkazů. Celé její vyprávění je založené na tom štěstí přivádět děti na svět. Ale tak v třetině knihy najednou přiznává, že někdy některé dítko, o kterém ráda vypravovala Klárce, najednou zemře, že slavná trojčata pravděpodobně čeká obdobný osud atd. Kniha najednou vyvolává jinou atmosféru. A do toho se objeví i zdravotní problémy, nahmatala si na prsu bulku. A od tohoto okamžiku příběh začíná zcela měnit svoji tvář. Z knihy o soužití matky a dcery se stává příběh o boji se smrtelnou nemocí. Na webu v cizině často narazíte na názor, že to je vlastně jiná či jednodušší verze slavného románu o umírání "Úterky s Morriem" od M. Alboma. Což bych díky celkové náladě i podobnému závěru také konstatoval.

Kniha byla v roce 2008 nominována na The Carnegie Medal in Literature. A jak je v dnešní době zvykem, titul, o které se mluví, má i svoje webové stránky. Stránka této knihy www.refrigeratordoor.ca je velmi zajímavě podaná, a kdo chce, může na ní nechat lístek přilepený na dveřích od lednice.

V překladu Ludmily Janské vydalo nakl. Metafora.


01.12.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rakovinu nevyléčíš
(2) Potkan
(3) Proč se klepou řízky
Poslední zní, pravda, děsivě, ale, znamená to, že autor se stačil zastavit u masa, zeleniny, okopanin, koření, kávy, čaje, kakaa (PDF) a jiných pamlsků. Skoro bych řekl, že seznam "éček" je reliktem ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům