80 %

Kulhánek, Jiří - Povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
Jiří Kulhánek - netřeba myslím toto jméno českého sci-fi autora příliš představovat. Knihy jako "Cesta krve", "Noční klub" atd. patří k nejcennějším kouskům ve sbírkách mnohých českých fandů fantastické literatury. Mnohokrát přečtené, v nelibosti půjčované, katastroficky nesehnatelné. Přes všechnu popularitu Kulhánek až tak o blaho svých čtenářů nedbá. Nerad vydává reedice, píše knihy dlouho a podle mnohých málo. Stejně to bylo i s právě vydanou knížkou "Povídky", u které varoval už předem, že se mu do ní nechce, a jakékoliv informace o blížícím se vydání máme brát jako internetové kachny.

Ale neuběhlo ani pár měsíců a "Povídky" jsou na pultech knihkupectví. Mluvit v tomto případě o knize je ale asi nadnesené. Egon Čierny v Poutníku se asi nechal inspirovat sběratelskou mini sérií M. Žambocha z nakl. Triton, a výsledkem je kolibřík (8x9cm) o 79 stranách za 79,- Kč. K tomu jako obálku použil reverzní výřez z mé nejoblíbenější autorovi knihy "Vládci strachu". A co všechno fanoušek za svých 79,- Kč dostane? Kromě nového kousku do sbírky jen dvě povídky, obě k tomu datované roky 1992-3. První z nich - "Je 7.00 - pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta" - vyšla už v Ikarii a je ze světa Divokých a zlých. Osmistránková povídka "Trojúhelník" by měla být pro čtenáře novinkou, i když tedy zastaralou.

Co jiného říct k povídkám? Je to Kulhánek ve své pravé podstatě - krvavý, sarkastický, plný šibeničního humoru a super hrdinů. Tedy aspoň v první povídce o zabíjení policajtů v naši budoucnosti. Je to o válce klanů Pilotů a Policajtů, a můžete hádat, který klan je blbější, a který to asi prohraje. Příjemná odreagovačka odehrávající se v Praze a na mrazivé planetě Pluto (nebo možná vlastně už ne- planetě). Krev teče proudem jako při povodních v roce 1997, mrtvých je asi stejně jako při středověkých morových ranách, a vy se výborně bavíte (když máte zkaženou duši).

Oproti tomu povídka "Trojúhelník" je přece jen z trochu jiného , dänikenovského těsta. Příběh z současnosti se odehrává v oblasti nechvalně známé jako bermudský trojúhelník a hádejte co asi člun americké pobřežní stráže najde osamoceně plavat po moři? Povídka se liší především tím, a to bude asi pro mnohé zklamáním, že potoky krve a haldy násilných obludností z manuálu pekla zde nenajdete. Ale o to je příběh napínavější. Na rozdíl od první povídky zde je konec nepředvídatelný a šokující. Ale o černý humor ani zde nepřijdete. Příběh je tím o mnoho napínavější, a musím osobně říct, že z těch dvou se mi líbil více.

Dále asi k tomuto kolibříku není co dodat. Za 79,- Kč dostane 79 stran přesně toho, co Kulhánka znalí kupující očekávají. A ti druzí, no za takový pakatel byste ten zázrak české science fiction mohli vyzkoušet.


16.11.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Kulhánek, Jiří - Povídky (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,83.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vražda duše
(2) O jeskyních, vějířích a jiných věcech tohoto světa
Její jméno znamená "Jaro Voňavé", takže jsme dokonce z poloviny jmenovci, čímž ovšem nechci říct, že bych byl z poloniny geniální. Paní Ho (to je příjmení) neměla šťastný život, nahlížíme-li tedy do ...
(3) Být dlužen za duši
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům