80 %

Kulhánek, Jiří - Povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
Jiří Kulhánek - netřeba myslím toto jméno českého sci-fi autora příliš představovat. Knihy jako "Cesta krve", "Noční klub" atd. patří k nejcennějším kouskům ve sbírkách mnohých českých fandů fantastické literatury. Mnohokrát přečtené, v nelibosti půjčované, katastroficky nesehnatelné. Přes všechnu popularitu Kulhánek až tak o blaho svých čtenářů nedbá. Nerad vydává reedice, píše knihy dlouho a podle mnohých málo. Stejně to bylo i s právě vydanou knížkou "Povídky", u které varoval už předem, že se mu do ní nechce, a jakékoliv informace o blížícím se vydání máme brát jako internetové kachny.

Ale neuběhlo ani pár měsíců a "Povídky" jsou na pultech knihkupectví. Mluvit v tomto případě o knize je ale asi nadnesené. Egon Čierny v Poutníku se asi nechal inspirovat sběratelskou mini sérií M. Žambocha z nakl. Triton, a výsledkem je kolibřík (8x9cm) o 79 stranách za 79,- Kč. K tomu jako obálku použil reverzní výřez z mé nejoblíbenější autorovi knihy "Vládci strachu". A co všechno fanoušek za svých 79,- Kč dostane? Kromě nového kousku do sbírky jen dvě povídky, obě k tomu datované roky 1992-3. První z nich - "Je 7.00 - pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta" - vyšla už v Ikarii a je ze světa Divokých a zlých. Osmistránková povídka "Trojúhelník" by měla být pro čtenáře novinkou, i když tedy zastaralou.

Co jiného říct k povídkám? Je to Kulhánek ve své pravé podstatě - krvavý, sarkastický, plný šibeničního humoru a super hrdinů. Tedy aspoň v první povídce o zabíjení policajtů v naši budoucnosti. Je to o válce klanů Pilotů a Policajtů, a můžete hádat, který klan je blbější, a který to asi prohraje. Příjemná odreagovačka odehrávající se v Praze a na mrazivé planetě Pluto (nebo možná vlastně už ne- planetě). Krev teče proudem jako při povodních v roce 1997, mrtvých je asi stejně jako při středověkých morových ranách, a vy se výborně bavíte (když máte zkaženou duši).

Oproti tomu povídka "Trojúhelník" je přece jen z trochu jiného , dänikenovského těsta. Příběh z současnosti se odehrává v oblasti nechvalně známé jako bermudský trojúhelník a hádejte co asi člun americké pobřežní stráže najde osamoceně plavat po moři? Povídka se liší především tím, a to bude asi pro mnohé zklamáním, že potoky krve a haldy násilných obludností z manuálu pekla zde nenajdete. Ale o to je příběh napínavější. Na rozdíl od první povídky zde je konec nepředvídatelný a šokující. Ale o černý humor ani zde nepřijdete. Příběh je tím o mnoho napínavější, a musím osobně říct, že z těch dvou se mi líbil více.

Dále asi k tomuto kolibříku není co dodat. Za 79,- Kč dostane 79 stran přesně toho, co Kulhánka znalí kupující očekávají. A ti druzí, no za takový pakatel byste ten zázrak české science fiction mohli vyzkoušet.


16.11.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Kulhánek, Jiří - Povídky (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31025 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
(2) Krkavčí brána
(3) Božská invaze
S jistým odstupem se dá říci, že Dick byl opravdovým specialistou na vstupy do stále stejné řeky. Kolikrát už jen zde byla recenzována jeho parafráze Nového zákona? Kolikrát ještě bude? Na jednu ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům