90 %

Kulhánek, Jiří - Vládci strachu

Více informací k této knize najdete v detailu
Nové tisíciletí přineslo do původní české fantastiky jeden zásadní jev objevili se naši autoři, kteří se svojí literární kvalitou stali stejně populární, ne-li více, než mnohé slavnější světové celebrity. Po roce 1989 byla na našem knižní trhu SF jasná poptávka po angloamerické tvorbě. Většinu čtenářů přestali bavit Neff, Troska, Volný atd. ...

Nové tisíciletí přineslo do původní české fantastiky jeden zásadní jev objevili se naši autoři, kteří se svojí literární kvalitou stali stejně populární, ne-li více, než mnohé slavnější světové celebrity. Po roce 1989 byla na našem knižní trhu SF jasná poptávka po angloamerické tvorbě. Většinu čtenářů přestali bavit Neff, Troska, Volný atd. Původní tvorba se nakladatelům ani nevyplácela vydávat. Ale vpolovině 90. let se začaly objevovat první nové tváře české SFaF . Dnes už to došlo tak daleko, že nakladatelé sklidem vydávají české autory pod jejich pravými jmény, a ne pod poangličtěnými pseudonymy. Mezi ty opravdu nejžádanější a nejčtenější patří Jiří Kulhánek. Tento autor SF se prosadil svým dobrým vypravěčským uměním a hlavně množstvím absurdního násilí a černého humoru ve svých příbězích. Na cestu slávy vstoupil svým románem Vládci strachu. Po jeho velkém úspěchu začal psát rozsáhlejší a hlavně brutálnější díla jako Cesta krve 1-2 nebo Divocí a zlí 1-4. Posledním dílem je Noční klub 1., který bude pravděpodobně velkým bestsellerem vánoc 2003.
Román Vládci strachu je příběh na rozhraní sci-fi a hororu, kde je možná toho hororu přece jen více. Odehrává se především vČechách vroce 2023, ale i vdalších evropských státech. Hrdinou je bytost temné a krvavé rasy upír. Není to upír zcela podle stokerovského typu. Nevadí mu slunce, česnek ani krucifix, zabít ho může jen stříbrná zbraň. Mají obrovskou sílu a neuvěřitelné regenerační schopnosti. Ale jinak to jsou nenápadné bytosti bez přirozených nepřátel. Těmi jsou jen Lovci, fanatičtí likvidátoři upírů. Po mnoho generací si Lovci vylepšovali své schopnosti a mají možnosti téměř jako sami upíři. Tito Lovci se právě rozhodli pro definitivní řešení upíří otázky.
Poklidný život upíra Adolfa, syna středověkého severského bojovníka Olafa Drsného, se změní ze dne na den. Lovci jsou na tahu a krev může začít stříkat, maso se škvařit. Za svoji centrálu si Adolf vybere Prahu a zní podniká vražedné útoky na Lovce po celé Evropě. Je to opravdu akční krvavý nářez. Všichni hrdinové jsou vlastně profesionální zabijáci, kteří umí své řemeslo opravdu dobře. Do tohoto krváku Kulhánek vložil i trochu sentimentu vpodobě Pumlíčka, batolete jedné zjeho obětí, které jaksi Adolfovi přirostlo ksrdci. Ještě je tu láska kjedné padlé dívce, kterou si Adolf oblíbí a daruje ji svůj nezvyklý talent. Celý tento mlejnek na maso nakonec vyvrcholí vRusku, poslední opravdu svobodné zemi, kde se může za peníze všechno.
Pokud bychom hledali literární synonymum pro výraz akce, Kulhánek by byl jednou zvariant. Musím se přiznat, že jen tato jeho románová prvotina se mi líbila. V ostatních knihách už podle mne vyměnil logiku děje za pouhé nekonečné krvavé scény. Ale o to jsou tyto knížky pro většinu fandů cennější. Jejich sběratelská cena dosahuje opravdu neuvěřitelných mezí.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 51. Z toho průměrné hodnocení: 1,76.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nářek ze tmy
(2) Valis
(3) Zlodějka
Jak se už na přebalu píše, je to neobyčejně čtivý román. S tím se nedá příliš polemizovat, osobně to také tak vidím. Autorka nám předkládá příběh z viktoriánské Anglie, který jakoby v sobě skloubil ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům