100 %

Kundera, Milan - Nesmrtelnost

Více informací k této knize najdete v detailu
Poslední česky psaný román Milana Kundery. Musím říci, že těžko mohl svojí kariéru "česky píšícího spisovatele" zakončit lépe. Jaký tento román je? Na to se těžko odpovídá. Především je to asi něco jiného, než ostatní věci, co jste kdy četli. Kundera je známý svým přístupem k psaní románu, je to pro něho pečlivě složená skládačka, kde pokud možno vše se vším nějak souvisí. Román musí být hravý, ale zároveň natolik seriózní, aby se člověk s jednotlivými postavami mohl ztotožnit.

Vrátím se ještě na chvíli ke skutečnosti, že je to poslední autorův česky psaný román. To totiž není pouhá fráze. Kundera se tímto dílem zřejmě nadobro rozloučil i s českým prostředím ve svých románech. Kulisy děje jsou už zcela francouzské, v textu se sice objevuje pár českých narážek, ale jedná se o více méně nedůležité věci. Postavy jsou Francouzové, místo děje Francie. Proměna je tedy dokonána.

Už od prvních stránek jsem cítil (a Kundera to později i sám naznačuje), že Nesmrtelnost je přesně ten román, který vždy chtěl napsat a teď si to konečně užívá. Forma, která je částečně rozpracovaná a naznačena v Nesnesitelné lehkosti bytí, tu je dovedena takřka k dokonalosti. A pro jistotu nám v doslovu ke knize sám autor nabízí něco jako manuál k pochopení fungování organismu svého typu románu.

Nebudu vás dlouho napínat. Nesmrtelnost, to je vybroušený diamant. Člověka musí fascinovat ona složitost celku, který autor promyslel ve všech možných detailech, a zároveň ta nádherná lehkost, se kterou Kundera píše. Ani slovo tu není navíc, je to svého druhu poezie.

Kniha má sedm částí, každá je naprosto jiná. Vše tu souvisí se vším, i když se tak trochu tváří, že ne. Kundera plynule přechází od svého (pro někoho možná těžko stravitelného) filozofování k samotnému ději a stroj funguje jako švýcarské hodinky. Řeší se tu existenciální problémy člověka v dnešní době, ovšem nemálo prostoru je tu věnováno Kunderovu oblíbenému tématu, vztah mezi spisovatelem a jeho dílem. To jsou podle mě velice důležité části knihy. Kundera je zkrátka na naše poměry velice kontroverzní autor a člověk, který alespoň trochu sleduje dění okolo jeho osoby, se nemůže zbavit jisté pachuti z toho všeho. Všem těm, kteří mají s Kunderou nějaký problém, mohu vzkázat jediné, přečtěte si Nesmrtelnost, protože Kundera zde prezentuje všechny důvody toho, proč se chová tak, jak se chová, a pro mě osobně to je naprosto věrohodné a pochopitelné.

Co říci na závěr. Nesmrtelnost asi není kniha pro každého. Ale za sebe musím říct, že je to podle mého názoru jedno z největších děl světové literatury. Nenapadá mě nic podstatného, co bych tomuto románu mohl vytknout. Doufám, že další generace tuto knihu docení více než ta dnešní, určitě si to zaslouží.


16.01.2007
TomiFKDiskuze k této recenzi:
Kundera, Milan - Nesmrtelnost (příspěvků: 2)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 35. Z toho průměrné hodnocení: 1,49.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Bílé autíčko
(2) Mládí v hajzlu VI.
Co si budeme nalhávat, závěr páté části Mládí v hajzlu, nás všechny tak trochu rozladil. Někteří se s tím možná ani doteď pořádně nesrovnali, ale Payne naštěstí pochopil, kde je jeho síla a šestý ...
(3) Fahrenheitova dvojčata
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům