100 %

Kundera, Milan - Nesnesitelná lehkost bytí

Více informací k této knize najdete v detailu
Tak jsme se konečně dočkali. A v tomto případě se čekání opravdu vyplatilo. Je to celé skoro k neuvěření. Jedna z největších knih, jakou kdy český spisovatel napsal a přitom k ní český čtenář víceméně neměl přístup po několik desetiletí. Situace, kdy existovalo pouze několik kopií tohoto velikého díla byla zkrátka neúnosná. Ale vše nakonec dobře dopadlo a my už nemusíme závidět většině národům světa. Kundera se tak (alespoň částečně) vrací domů.

O zmatené a poměrně nepřehledné situaci okolo Milana Kundery se nehodlám rozepisovat. Konec konců bylo toho na toto téma napsáno už hodně a zdá se, že nemá cenu nad tím sáhodlouze rozjímat. Pojďme se raději společně podívat na ten klenot, který jste už nejspíš stejně všichni četli, protože Nesnesitelná lehkost bytí patří mezi knihy, které nepotřebují reklamu, cestu ke čtenářovi si najdou samy.

Kniha obsahuje hned několik rovin. Tou základní je příběh mladého českého chirurga Tomáše a jeho manželky Terezy. Sledujeme jejich osudy a osudy jejich blízkých na pozadí neklidného přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Nadějné Pražské jaro, euforie celého národa a následný tvrdý pád na samotné dno, který zavinila invaze bratrských vojsk. Krátká epizoda v emigraci a poté návrat do šedivé husákovy normalizace. Ale to všechno jsou jen pro našince (a svého času i pro západní civilizaci) atraktivní kulisy něčeho daleko většího. Kundera byl už v době vydání této knihy kritizován za plytké filozofování, erotickou oplzlost a bůh ví za co ještě. Ale Nesnesitelná lehkost bytí je zejména veliký příběh lásky.

Ano láska je téma, kterým tato kniha doslova překypuje. Problémy lásky a lidských vztahů. Kundera se pokouší nahlížet lásku ze všech možných úhlů.Obrovská lidskost a naděje prostupuje celý příběh. A protože je to mistr románu, nabízí čtenářovi mimo jiné i brilantní stavbu celého díla.

No a nebyl by to Kundera, aby si občas taky trochu nerýpnul. Na paškál se dostane samozřejmě otázka kýče, hloupého čecháčství a užijete si i hodně moralizování. Řada lidí to možná nebude schopná úplně překousnout, možná i proto, že jim Kundera nastavuje zrcadlo s ne zrovna lichotivým obrazem. Ale to mu těžko můžeme mít za zlé.

Je opravdu moc dobře, že jsme se Nesnesitelné lehkosti bytí dočkali. A možná že ono čekání nebylo na škodu. Menší odstup neuškodil, i přesto je kniha aktuální také v dnešních dnech. Je to výtečné připomenutí tehdejších poměrů, na které pamětníci pomalu (a někteří nejspíš zcela úmyslně) zapomínají a ti mladší si jich nejsou často vůbec vědomi.

Jediná moje výtka tak míří na podle mě poněkud přemrštěnou cenu. Necelých tři sta šedesát korun za nějakých dvě stě stran textu mi prostě přijde přehnané, ale i tak nezbývá než děkovat za to, že jsme se konečně, konečně dočkali.


19.12.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 28. Z toho průměrné hodnocení: 2,36.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Neobyčejná teorie světla a látky
(2) Kniha o nekonečnu
John D. Barrow (zde je odkaz anglický, ale o to komplexnější) je dobře známý a plodný kosmolog, matematik a filozof, který napsal cenou řadu populárních knih o celé spoustě významných čísel. Dalším ...
(3) Dopisy v nevratných lahvích
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům