90 %

Kundera, Milan - Valčík na rozloučenou

Více informací k této knize najdete v detailu
Valčík na rozloučenou je, podle mě neprávem, asi nejvíc opomíjeným Kunderovým románem. A to je veliká škoda. Kundera tu na poměrně malém prostoru rozehrává velkolepou taškařici a přitom zůstává věrný téměř všem svým spisovatelským atributům.

Román patří k těm, jež psal Kundera česky a v nichž se setkáváme s československými reáliemi minulého režimu. Děj se odehrává v provinčním českém lázeňském městě, kde musel být život asi nejúmornější ze všech možností, které se tehdy člověku nabízely. Ve velikém městě mohl člověk žít alespoň iluzí plně civilizovaného života, na vesnici to byla zase příroda a užší a významnější mezilidské vztahy. Na malém městě jakoby se sečetlo to nejhorší, co tyto dvě možnosti nabízely.

Z románu je cítit, že přesně takový život pro Kunderu snad ani životem není. Ale nic není ztraceno, toto město má alespoň výhodu existence lázní, jež jsou zárukou alespoň občasného vytržení z ubíjející rutiny běžného života. Právě takovou událostí může být například příjezd slavného hudebníka. A když se onen neovládne a spustí se s jednou místní dívkou, hned je problém na světě.

Do této chvíle nebyl příběh nijak výrazný, vhodný tak na krátkou povídku, ale Kundera to vše využívá jen jako jeviště, na které vzápětí umisťuje roztodivné charaktery, které příběh komplikují, a situace, které se najednou vynoří, tak nabývají takřka rozměrů odvěkých filozofických otázek. Nechybí větší počet dějových linií, nechybí Kunderovo filozofování, nechybí tradiční postavy Kunderových románů. A přece se nám tentokrát do ruky dostává lehce detektivní román, je však přísně založen na pravidlech hry, jež Kundera používá i ve svých ostatních dílech.

Román Valčík na rozloučenou je takovou popelkou v rámci Kunderovy tvorby, ale o to víc asi budete překvapeni po jeho dočtení, věřím že příjemně.


22.02.2008
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 2,63.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Třetí přání 2: zbytek příběhu (skoro)
(2) Kolumbové vesmíru 1. díl
Zprávy z tisku věstí nové kolo grandiózních dobrodružství vědecko-technické revoluce a nezaškodí si po třiceti letech připomenout kolo předchozí, doplněné po pádu Železné opony o dříve velmi úzkostně ...
(3) Osamocení 12
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům