70 %

Kvačková, Radka - Očima tchyně

Více informací k této knize najdete v detailu
V nakladatelství MOTTO vyšla malá útlá knížečka, plná úsměvných fejetonů známé novinářky Radky Kvačkové. Je plná vtipných autorčiných postřehů a osobních pocitů, vnitřního rozpoložení či vnějšího pozorování, zahřeje i potěší nejen stávající či nastávající tchyně...

Kniha je v pevné vazbě s veselým a trefným přebalem, obsahuje přes 120 stránek a 33 krátkých fejetonů. Ilustrace podtrhují vtipnost textu. Nabízím dvě krátké ukázky:

"Pak se divte, že se o tchyních vyprávějí zlé vtipy. Zajímavé ale je, že člověk, když se sám stane tchyní, na sobě žádné zhoršení povahy nepozoruje. Dokonce má pocit, že koná dobro."

"Člověk se dostane na špatnou cestu, ani neví jak. Stačí slabá chvilka a může se stát třeba korupčníkem, nebo nedej pámbu i zlodějem. A jsou takoví, co se jim jen jednou zatmělo před očima a skončili dokonce jako vrazi. Moje postavení v lidské společnosti utrpělo v jednom malostranském kostele. Farář požehnal manželskému páru a já se stala tchyní. Neomluvitelné."

Radka Kvačková

Autorka vystudovala FAMU. Dlouhá léta pracovala ve Svobodném slově. V roce 1990 přešla do Lidových novin, pro které nyní připravuje vzdělávací přílohu Akademie. Žije s manželem Petrem na Malé Straně, má dvě děti a čtyři vnoučata.

Vydala knížky Něco mezi tím (sbírka fejetonů) a Potopa a já. Pracuje pro Lidové noviny.

Autorka o sobě: Vystudovala jsem FAMU, ale nefilmuju, píšu. Vyšla mi knížka fejetonů Něco mezi tím a taky knížka Potopa a já. Mám muže, dvě dospělé děti a čtyři malá vnoučátka. V Magazínu Ona Dnes mívám pravidelné fejetony, které lze najít na www.itchyne.blog.cz.

Očima tchyně je kniha krátkých fejetonů, autorka v ní vtipně konkretizuje a zobrazuje postavení tchyně, samozřejmě ze své bohaté životní zkušenosti, svého pozorování. Kdo je vlastně tchyně obecná? Jak se tchyně projevuje a jak radí? A kdo je zeť? Jak působí geny... Autorka čerpá ze svých postřehů, například z dětského hřiště, vyvozuje z nich své závěry. Ve fejetonech mluví i o soutěžení, o feminizmu, nevděčnosti, rozebírá okamžiky štěstí a jiné jevy, které se kolem lidí, nejen tchyní, vyskytují. Nad vážnými tématy se autorka zamýšlí se vtipem a nadsázkou. Mezi taková témata patří například vzdělanost, trestání dětí, odchod do penze nebo i ze života. Ve fejetonech je aktuální také zločinnost, politika, kdo za co může nebo světové události.

Krátké fejetony jsou vtipné, humorně laděné, věcné a probírají i filozofii života. Pojednávají nejen o tchyních, ale i o dětech, vnoučatech, stárnutí, o vztazích mezi mladými a starými, o společnosti vůbec.

Knihu jsem přečetla hned, ale tuším, že se k ní ještě navrátím.

Ilustrace Jiří Slíva.
Vydání první.
MOTTO, 2008.


29.10.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 3,29.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Mstitel
(2) XY. O mužské identitě
Takže feminismus sice ano, ale s notnou dávkou despektu k Anglosasům, především Američanům, takže Angličany neurazil a Američani ho nepochopili. Lépe řečeno, nejedná se o despekt, ale o výraz, který ...
(3) Rádio Svobodný Albemuth
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům