80 %

Landy, Derek - Smrtislav Hezoun

Více informací k této knize najdete v detailu
Smrtislav Hezoun: detektiv bez bázně a hany

První román o svérázném detektivovi Smrtislavu Hezounovi je příkladem moderní knihy pro mládež na počátku 21. století. Má všechno, co dětští čtenáři od takové knihy očekávají - humor, místy pěkně černý, děj, místy pěkně hrozivý, postavy, většinou neuvěřitelné a drsné, a příběh se spádem a velkou porcí fantasie. Tak lze totiž charakterizovat příběh nového irského autora Dereka Landyho (*1974). Kniha tak trochu perverzně začínající smrtí a pohřbem je předurčena k tomu, aby ji (a to nejen mladí) čtenáři dočetli až do konce. A pak je tu samozřejmě hlavní hrdina Smrtislav Hezoun - vysoká postava ve žlutém převlečníku, širokém klobouku a s tváří schovanou za šálou a velkým slunečními brýlemi. Pod tímto vším maskováním se schovává geniální mozek s dobrodružným nebojácným srdcem, i když se to myslí jen čistě metaforicky. Protože Smrtislav Hezoun je kostlivec. Osoba, která byla ve válce čarodějů zabita, spálena a nakonec v pytli hozena do vody, se po několika staletích rozhodla vrátit, a tak se poskládala kost po kosti a vrhla se do boje s magickým zločinem.

Celý příběh je založen na dnes už možná nepřekvapující myšlence, že s našim normálním, reálným světem lidí, tu souběžně existuje i říše ovládaná magií a obydlená adekvátními bytostmi. Je to svět, který existuje nezávisle na našem, který do našeho příliš nezasahuje, a o kterém smrtelníci nemají ani potuchy. A tak když dvanáctiletá Štěpánka Edgleyová po smrti svého podivínského strýčka Gordona nečekaně zdědí jeho obrovský majetek, zjistí, že k němu chtě nechtě získala i vstup do světa magie, který ji už od prvních okamžiků usiluje o život. A zde nastupuje hrdina bez bázně a hany, Smrtislav Hezoun.

Hlavním znakem obou hrdinů, Smrtislava a Štěpánky, je především notná dávka drzosti a tvrdohlavosti. A v tomto duchu se vyvíjí samotný příběh. Hrdinové se vrhají do problémů přímo po hlavě, nic jim není svaté, protože účel světí prostředky. Děj je proto bezesporu akční, plný bojových scén, rvaček a vloupání do míst, kde hrdinové nejsou zrovna vítáni. Díky tomu ale příběh není nijak komplikovaný a svérázný smysl pro spravedlnost jej vede celkem přímočaře. Originalitu zde hrají především charaktery našich dvou hrdinů. Ironickými poznámkami oplývající Smrtislav, smějící se do očí svým nepřátelům a mučitelům, a malá velká drsňačka Štěpánka, možná až nepříjemně tvrdohlavá a emotivní.

Díky tomu se kniha čte velmi dobře, stránky otáčíte v rychlém sledu, protože na nějaké přílišné přemýšlení zde není prostor. Prostě a krátce, jak knihu komentovali v britských denících, je to "great and funny!".

Na první titul z roku 2007 navazuje druhý díl pod názvem "Smrtislav Hezoun 2. Hra s ohněm" (orig. Skulduggery Pleasant: Playing with Fire, 2008), ve kterém naše dvojice bojuje (jak jinak?) proti dalšímu zlořádu s magickými schopnostmi. A na jaře roku 2009 už vyšel i poslední díl z plánované trilogie "Skulduggery Pleasant" s podtitulem "The Faceless Ones". Pro čtenářský úspěch sympatické dvojice vyšetřovatelů Derek Landy nyní píše čtvrtý příběh s pracovním názvem "The Isthmus Curse." Dokonce se přiznal, že by chtěl napsat ještě dalších šest příběhů. Z trilogie by nakonec byla devíti dílná série (že by chtěl trumfnout Harryho Pottera?). Rovněž jistě nikoho nepřekvapí, že Hollywood už zakoupil filmová práva a pilně na přepisu pracuje.

Na překladech prvních dvou dílů v češtině pracovala Viola Lyčková. Graficky knihu "obohatil" Lukáš Urbánek, a osobně musím přiznat, že jeho obálky mi osobně připadají výstižnější než angloamerické originální verze.


16.03.2010
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 19. Z toho průměrné hodnocení: 1,21.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1003 ohodnocených)
1076 knih
  (954 ohodnocených)
a celkem 29978 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Christie, Agatha - Poirot: Záhada na zámku Styles
Titul: Christie, Agatha - Poirot: Záhada na zámku Styles
Sleva: 20 % (ušetříte 56 Kč)
Cena: 223 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Čerstvé ukázky z knih
(1) Ulice Záhadných tajemství
Starší kusy
(1) Zabij mě líp
První povídkou v pořadí je "Štědrá noc baronky z Erbannu" Miloše Urbana. Tento autor se proslavil tajemnými příběhy jako Stín katedrály, Hastrman, či gotickým hororem Sedmikostelí. V duchu gotických ...
(2) O jeskyních, vějířích a jiných věcech tohoto světa
(3) Dvacet tisíc mil pod mořem
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům