100 %

Lao-c' - Tao te ťing

Více informací k této knize najdete v detailu
Tao te ťing. Kniha o Tau a síle. Zjevení z hlubin věků ukazující jak vzdálené je Evropě čínské myšlení. "Kdo ví mlčí, kdo mluví neví." Avšak, ani veliký Lao-c' - Starý mistr nevydržel mlčet, ostatně, pravý taoista se nesnaží dosáhnout naprosté dokonalosti, neboť dosažení dokonalosti stavu znamená jeho ukončení a začátek nejistého, turbulentního a nedokonalého stavu nového. Proto je dobré občas promluvit, o knize, o Tau, o síle.

O tajemství hlubším než hlubina sama, se rozhodl již alespoň pojedenácté v češtině či slovenštině promluvit Václav Cílek muž, který téměř všude byl (třeba poslední srpnový týden jsem ho viděl v televizi) a téměř všude psal: Články do Týdnu, do Respektu, do Vesmíru, knihu pro Malvern a v poslední době se stal takřka dvorním spisovatelem nakladatelství Dokořán.

Nejedná se však o vršení překladů nad rámec nutnosti: V roce 1973 byly odkryty texty Tao te ťing na hedvábných svitcích v hrobce Ma-wang-tuej a počátkem devadesátých let byly publikovány překlady do angličtiny. Tento objev posunul existenci psaného Tao te ťing před rok 168 př.n.l.. Nadto byly v roce 1993 v hrobce Kuotien objeveny bambusové úštěpy s textem datovaným do doby 300-350 př.n.l.. S pomocí těchto prastarých novinek, komentářů Wang Piho a kritického vydání J.R. Lynna připravil Cílek znění staré, čínské a syrové. Pokud nejste puristi přesvědčení o tom, že pravé Tao lze pochopit jen v originále, pak překladateli můžete věřit, že je to divná, hrozná, krásná kniha o počátku světa a cestě člověka. Kdo jí propadl, vrací se k ní celý život A někteří dokonce i po smrti, jinak by se sní nenechávali přece pohřbít, to dá rozum, ne snad?

Co tedy dodat? Snad jen na vysvětlenou, až knihu čtenář otevře v předmluvě a dočte se, že jedním z velkých taoistů byl Mao Ce-tung:

Nebe a zeme nejsou dobrotivé
zacházejí se všemi věcmi jako se slaměným psem.
Moudrý vládce není dobrotivý
zachází s lidem jako se slaměným psem.

Věru nemilá nám ukázka o tom, že nikdo nemá povinnost o nás pečovat právě proto, že jsme. Zvláště nemilá patrně bude antiglobalizačním bojovníkům a milcům starých časů, kteří nečekali, že už Starý mistr by se choval jako korporální manažer v globalizované ekonomice. Dokonce by se dalo říct, že Lao-c' odhalil evoluční původ a smysl morálky, když praví:

Odhoď dobročinnost a odstraň spravedlnost
a lidé budou opět poslušní a spravedliví jeden ke druhému.

Pravda, sviním se nejlépe parazituje na slušných lidech, odstraň slušného člověka a svině sama pojde. Přesně podle zásady: Učme se od kriminálníků, protože drzí neumírají v posteli. Tuto poučku v českém prostředí plně zastoupí přísloví: Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr, avšak taoistický náhled na souvislost prosazování moci, kriminalitu a tendenci k chaosu je přece jen hlubší: Jak přibývá zákonů, tak přibývá lupičů a poněkud volněji i: "Jak přibývá vzdělanců, tak přibývá nesmyslů."

Vypadá to, že filozofický taoismus měl na lid vůbec spadeno: Lidu se těžko vládne, když je příliš chytrý. Cílkův "krutý" překlad a komentář ukazuje tuto faktickou tvář Tao te ťing. Není to jen sbírka snových naučení mudrce, který mizí v průsmyku, je to též politický manuál pro vládce v období nekonečných válek a zemí zhuntovaných výboji svých vládců a jejich tendencemi poroučet větru a dešti. Je to více-méně jedovatá polemika s učením Konfucia (Uctivost je směsicí plytké důvěry a mělké loajality, a proto je počátkem nepořádku.). Hlavně neprokazovat druhým lásku, jako by to dělali ti odporní konfuciáni.

Užitek spočívá v tom, co tu je,
a smysl v tom, co tu není.

Neplačte proto ani vy, kteří jste věřili v duchovní hlubinu či posvátno méně syré a temné. Můžete přemítat nad komentářem: Když jsi dostal, co jsi měl, předej to dál. Hlavně nezapomeňte:

Je-li dílo dokončeno, odejdi,
protože taková je cesta nebe.

Cestou zjistíte, že též český čert je výborný taoista, protože také přidává jen tomu, kdo má (na velkou hromadu). Překleňte propast kultur a věků. Sledujte nevyslovitelné. Čarovná moc nemůže ublížit tomu, co je přirozené. Jednejte nejednáním. Kdo září sám sebou, toho lidé napadnou, protože jim snědl všechny muchomůrky (asi, tedy, si myslím).

Hlavně se nezapomeňte pokochat tímto mnohajazyčným komparativním Tao te ťing, případně překladem Květoslava Minaříka, který Cílek ignoruje, proč asi?

Zcela neobvyklou, nevšední a novou součástí tohoto vydání je "Kosmogonický mýtus o rozvití Velké Jednoty" nalezený na úštěpech označených C v hrobce Kuotien. Dle odborníků se jedná o jedinečný obraz archaického náboženského Taa před Lao-c', původní hlubiny, jejíž výtvarné zobrazení - rudého draka se zobanem - je doloženo do roku 1500 př.n.l.. Cílek tak do puntíku splnil, co sliboval, návrat ke starému, čínskému a syrovému.

Vydalo Dokořán v roce 2007, prvé vydání je z roku 2005.

Diskuze k této recenzi:
Lao-c' - Tao te ťing (příspěvků: 4)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 30. Z toho průměrné hodnocení: 2,7.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Proleterka
(2) Prevítem snadno a rychle /bilingvní/
(3) Temnota
Už několikrát jsem narazil na problém, v čem se liší žánry detektivka a thriller. A nikdy jsem se nedohledal jasné odpovědi. Sám jsme si nakonec určil rozdíly v tom, že detektivka je záležitostí ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům