70 %

Lauryssens, Stan - Salvador Dalí - skutečný příběh

Více informací k této knize najdete v detailu
Občas si ráda přečtu nějakou životopisnou knihu ze světa slavných lidí, ale kniha Salvador Dalí - Skutečný příběh, kterou nám vypráví Stan Lauryssen, je opravdu zvláštní. Stan líčí biografii slavného španělského malíře skrze život svůj, život podvodníka s padělky výtvarných umění...

Salvador Dalí (1904 -1989) a jeho příběhy vypráví Stan Lauryssen (1946), hlavní hrdina knihy a vypravěč. Stan se uchytil nejprve jako novinář, než se stal uměleckým a investičním makléřem, specializoval se na díla Salvadora Dalího... Dostal se i do vězení. Začal úspěšně psát knihy. V románové biografii, své i Dalího, popisuje Stan svůj vzestup i pád na pozadí životopisu slavného surrealistického malíře. Dalí byl surrealistický tělem i duší, byl potrhlý, marnivý, zvrhlý, totální blázen. Jak malíř stárne, touží víc a víc po penězích, je moc bohatý, marnivý a zvrhlý! "Šílený genius moderního umění."

Stan pátrá po malířovi, slídí kde se dá: u služebnictva, u kadeřníka, v hotelu, mezi malířovými nejbližšími přáteli, se kterými se seznamuje. Zajímá ho vyprávění fotografa, uměleckého kritika, sluhy... Stan je rozený podvodník, ale i znalec Dalího díla, přiživuje se na jeho tvorbě, žije z Dalího slávy. Stan je záporná postava, ale je i komický a později uvažuje i střízlivě. Poznává, že svět umění je jeden veliký podvod! Kromě Stana v příběhu figuruje Ana, která spojuje svůj život se Stanovým, podobně jako Dalí je spojen s Galou... Kniha se mi nečetla dobře, teprve ve druhé polovině začíná být děj oživlý, Stan líčí Dalího skandální zvrácený intimní život... Kniha Salvador Dalí - Skutečný příběh je knihou, která se skládá z vyprávění a různých historek o Dalím. Je jako dobrý scénář, film ji určitě oživí! A právě podle tohoto románu natáčí Andrew Nicol film s hvězdným obsazením (Al Pacino jako Dalí a mladého Stana Lauryssena Cilian Murphy).

Autor, z vlastní zkušenosti, rozkrývá i jednu životní pravdu:

"Lidé, co nakupují výtvarné umění jako krátkodobou nebo dlouhodobou investici, ti něvědí, co s penězi. Jsou chamtiví. Jsou lakomí. Jsou sobečtí. Odkud ty peníze asi mají? To nikdo neví. Ale všichni víme, že každé bohatství na světě pochází ze zločinu."

Mně se kniha moc nelíbila, i když je napsána opravdu skvěle! Musím přiznat svůj obdiv k autorově práci literární.

Z anglického originálu přeložila Olga Zumrová, 2008.
Vydání první.
Vydalo nakladatelství FRAGMENT, 2008.


12.06.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dvojí život
(2) Nula
(3) Lužnice
Zdeněk Šmíd i touto knihou předvedl svůj nevšední dar zaujmout vypracováním. Kniha se čte báječně. Tok řeky slouží jako volný průvodce po vypravování od pramenů k soutoku s Vltavou a čtenář jako vody ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům