90 %

Leffman, David; Lewis, Simon; Atiyah, Jeremy - Čína

Více informací k této knize najdete v detailu
Celkem neznámá tvář Číny na nás hledí z průvodce Rough Guide. Není to středoasijský muslim, jak by se prvý pohled mohlo zdát, ale taoistický mnich. Již od přebalu nám tak Čína ukazuje svou plně komplexní tvář. To patrně dosvědčí každý, kdo v Číně navštívil nějaký ten taoistický chrám. Tajemná exotika se mísí s kýčem takřka nadpozemských rozměrů (sochy s opravdovými vousy), splynutí s proudem bytostí i odtažitá nepříjemnost k cizincům. Taoismus je též výbornou ilustrací hloubky "kořenů" Číny. Zahledíte-li se do něj dostatečně hluboko, zjistíte, že hledíte do tváří neolitických šamanů s nefritovými noži a přes ně, v jediné nepřerušené řadě na současné Číňany. Tajemství hlubší než hlubina sama, jak psal Cílek.

Ale dosti již poetiky! Toto vydání sepsali Simon Lewis, David Leffman a Jeremy Atiyah, který, bohužel, v roce 2006 zemřel. V týmu byl tím skutečným objevitelem, který Čínu procestoval v době, kdy jet vlakem bylo nečekaně složité dobrodružství. Následující (anglické) vydání sepsali prví dva uvedení autoři, což je vždy známkou, že to předchozí nebylo špatné.

Průvodce Rough Guide patří k mým oblíbeným, nebudu proto systémově kritický. Ostatně, na základním konceptu průvodce není nic špatně. Úvodní kapitola seznámí cestovatele s obecnostmi - podnebím, zvyky a praktickými náležitostmi, jako je výměna peněz, zdravotní péče a podobně. Kapitoly zasvěcené jednotlivým oblastem pak komentují vybraný region vcelku a v detailu přibližují jednotlivá místa. Nejčastější model je město - pamětihodnosti, ubytování, stravování, zábava, okolí, do nějž je možné vyjet na výlety a dopravní spojení. Hloubka se liší, ale základní informaci cestovatel dostane prakticky ke každé oblasti.

Nejzastaralejší je průvodce překvapivě v nejdostupnější oblasti v Pekingu, který katapultovala kupředu olympiáda (a bezesporu též Šanghaj, jíž stejnou službu poskytlo Expo). Zatímco památky zůstaly zachovány, ba naopak jich přibylo, na dopravě po městě nezůstal kámen na kameni. Ke třem liniím metra přibyly další čtyři a rychlovlak na letiště. Cestování po městě se tak stalo silozpytnou hračkou, z níž vymizely dlouhé disputace s nechápajícími domorodci a marná putování neobratně vybranou linkou autobusu.

Pro detailní rozbor výhod i nástrah průvodcového cestovatelství si vezměme chrámy na západ od Pekingu. Průvodce i uvedený odkaz vám zhruba stejně dobře poradí, jak se na místo dostat. Oba chrámy jsou dostupné autobusem a pokud nepodlehnete vábení lenosti a nepojedete taxíkem z centra, ale až z konečné metra, dokonce i výrazně ušetříte. Cesta od Jietai Si k metru Pingguoyuan stojí asi 45 RMB. Z tohoto pohledu nákladný průvodce vypadá dosti nemotorně ve srovnání z laciným, avšak vševědoucím strýčkem Googlem. Ovšem nezapomínejte, že on-line připojení napříč Čínou není zadarmo a skalní kapličky ve vesnici ShiFo jsem nenalezl ani s pomocí taxikáře ani s pomocí vzdělaných čínských věřících vracejících se z chrámu Jietai. Průvodce tak představuje konvolut "naleznutelných" památek, pro případ, že jste navigátorem skupiny. Oba chrámy, mimochodem, dokumentují grandiózní návrat buddhismu do Číny a jakkoli dnešní Peking připomíná běžnou světovou metropoli a vlastně už k němu žádný průvodce není potřeba, množství buddhistických talismanů a růženců se rok od roku zvyšuje, stejně jako cena honosných obětin v chrámech. Mnohde sice naleznete mnišky - hlídačky v muzeu, které za 5 minut 5 sfouknou svíčku, vyhodí vonné tyčinky a odkvačí sledovat seriály v televizi, ale míst až sálajících náboženským zanícením přibývá. Turista, tak občas trpí zapáleností "novokřtěnců" odhodlaných uprudit vše kolem aktivní generací pravověrných pravidel - nejčastěji zákazem fotit, nebo se naopak může splývat s přátelským davem v gejzírech pestrých barev a vracet se obtěžkám talismany a suvenýry třeskutě lacinými i horentně předraženými podle lokálního vkusu.

Podstatnější je průvodce mimo velkoměsta, kde cizinci zpravidla nepomohou ani peníze, pokud neví, co přesně chce. Zde průvodce představuje maják ukazující na snesitelné a přiměřeně laciné hotely. Číňani udělají vše proto, aby vás dostali do toho svého a požadované ceny mohou až šokujícím způsobem vysoké. Jinou předností je vypíchnutí zajímavých a autentických historických památek, které třeba nemusí být mezi místními pro výlety až tak populární. Platí to zejména pro provincii uhlí Shanxi, ve které vzdor všudypřítomnému smogu nalezneme klenoty jako je WuTai Shan (čti [wu tz šan], [wu tai šan] je také hora, ale taoistická v provincii Shendong), jeskyně Yungang nebo bankovní město Pingyao. U něj by si však dovolil zmínit, že navádět turisty k pěší cestě do chrámu Shuanglin na jeho předměstí je zločin hodný mučení. Několik kilometrů cesty prašnou rovinou mezi přeloženými kamióny s uhlím nedojme ani ty milovníky industriální turistiky, které dojaly předchozí čtyři kilometry cesty z historického města na okraj toho současného ulicemi plnými pneuservisů, prodejen uhlí a soustruhů. Svůj půvab má i Datong, ostatně Ostravu má také rád každý. (Připomeňme, že byl hlavním městem dynastie Severní Liao - Kitanů, kteří dali v mnoha jazycích Číně jméno.)

Kapitola o Tibetu by se mohla čtenářům jevit jako krátká, ale upozorňuji, že povolení ke vstupu se uděluje jen jako součást zaplacení výletu s cestovní kanceláří. Záleží proto jen na vaší kapse, zda se vám dostane pohotového vypravěče anebo zmateného huhňaly. Pro zájemce o Tibet bez červených razítek pro každý okres jsou zde rozsáhle oblasti obývané Tibeťany v okolních provinciích a tibetské kláštery napříč Čínou. Nádherné scenérie a autentické mnichy nabízí už výše zmiňovaný Wutai shan v Shanxi. Pravým rájem pro podobné cesty je pak Sečuán (pinjin: Sichuan), která obsahuje i celou řadu zásadních čínských památek. Z nich bych si zcela neorganicky dovolil vypíchnout snad nejmonumentálněji působící muzeum na světě: vykopávky z dob válčícího státu Shu v San Xing Dui.

Součástí průvodce je DVD s druhořadým dokumentem, který je prosycen faktickými chybami i třeskutými překladatelskými nesmysly. Francouzština je holt oříšek, a tak se dovíme, že Číňani se nenazývají Chanové, ale "čanové", že nosí kimona a platí jeny. Pravým klenotem je pak scéna s novomanželi v Šanghaji, ve která se při pohledu na nevěstu v bílém dovíme, že i mosty jsou tu bílé jako na západě... Pokud se do Číny teprve chystáte, pusťte si jej bez zvuku, základní obrazy Číny totiž přináší. Naopak, pokud jste v Číně už byli, prohlédněte si jej a žasněte, nakolik se její obyvatelé za posledních deset let proměnili (film má vročení 2001). Co se týče čínské kultury, obsahuje poučné přísloví: Když je hnízdo útulné, ptáci neuletí. Jinak bych však vydavateli doporučil tyto zábrany v listování raději nepřikládat a místo toho raději tisknout mapky v hnědé barvě jako v anglickém vydání.

Celkově je průvodce po Číně praktický a plně použitelný. Česká vazba drží - anglická se mi v terénu rozsypala. Vydání obsahuje fotky českých autorů, které působí jako lákadla pro cestovatele teprve plánující. Vzdor nezvratnému zastarávání danému navíc časem potřebným k překladu je v knize shrnuta základní dávka faktů, které lze ostatně doplnit z internetu. Pro cestovatele, kteří nedokáží na kole projet Nigérii či podobné kousky, je podobný průvodce nezbytný doplněk, ovšem ve formě uživatelsky přejemné a přívětivé.

Vydala Jota v roce 2006, anglický originál je z roku 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Poutník pod hvězdami
(2) Alchymista - ilustrované vydání
(3) Evoluční teorie
Nahlédneme-li totiž na autorem zřízenou stránku: Nové paradigma v evoluční biologii a paleontologii věnovanou hlavně nedarwinovským přístupům v evoluční teorii a paleontologii, právem nás zamrazí. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům