60 %

Longley, Norm - Slovinsko

Více informací k této knize najdete v detailu
Slovinsko je nejzápadnější z jihoslovanských zemí, vklíněné mezi Itálii a Rakousko. Českým turistům je dobře známé, ale především jako tranzitní země k milovanému chorvatskému Jadranu. Rozsah průvodce z řady Rough guides ale nenechává nikoho na pochybách, že i tato malá země má návštěvníkům, co nabídnout.

Autorem tohoto svazku je odborník na Balkán Norm Longley. O jeho erudici svědčí, že i následující vydání je jeho dílo a že nebyl vyměněn. Průvodce Rough guides patří k mým nejoblíbenějším. Jejich forma je ustálená a umožňuje praktické použití v terénu, ať už tím míníme listování ve vlaku před příjezdem do města nebo listování na náměstí při hledání restaurace na večeři.

Prvá část jsou Základní informace, kde se dovíme jak obstarat víza a jak v dotyčné zemi prostě přežít. V tomto případě je tato část poněkud méně užitečná, protože kdo umí přežít v Česku, nebude mu totéž činit problém ve Slovinsku. Čech využije hlavně telefonní čísla, když se něco nepříjemného přihodí. Jedním z principiálních nedostatků knihy (důsledek data vydání - roku 2005) je uvedení cen ve slovinských tolarech. Od ledna 2007 jsou v oběhu eura, převodní kurz je 239.640 SIT za jedno euro.

V části Průvodce je země rozdělena na pět částí: Lublaň; Severozápad; Údolí řeky Soča a středomořské pobřeží; Jih a Východ. Vzhledem k tomu, že průvodce je přeložen podle originálního vydání v roce 2004 lze jistě očekávat, že zejména v restauracích, hotelích a cenách došlo ke změnám. Kupříkladu v Lublani není uveden restaurační pivovar Kratochwill (kousek od hlavního nádraží) založený českými odborníky. Pozitivním faktem je, že Etnografické muzeum je již plně zrekonstruováno a zvláště zájemce o moderně pojaté expozice nezklame. Návštěvníka seznámí taktéž s důvodem členění průvodce. Slovinci jako národ se člení na tři etnologické oblasti: přímořskou, alpskou a panonskou (ačkoliv názvy si zcela jist nejsem, oblasti, které reprezentují jsou při pohledu na mapu jasně srozumitelné).

Vzdor tomu, že Slovinko bývá často prezentováno jako země, do které se jezdí k moři, realita je jiná. I Slovinci jezdí k moři často do Chorvatska. Několik přímořských měst je sice krásných, ale délka pobřeží není velká, větší část pobřežní oblasti obývané Slovinci včetně největšího města Terstu zůstala i po druhé světové válce v Itálii (v roce 1991 byli Slovinci poprvé v Itálii uznáni za národnostní menšinu). Naopak i na slovinském pobřeží narazíte na silnou italskou menšinu, blízkost Benátek je prostě neoddiskutovatelná.

Hlavním turistickým lákadlem Slovinska jsou hory a krasové oblasti, země je podobně jako Česko prošpikována hrady a historickými městy. Průvodce zůstává hodnotným přehledem základních tipů a historických pamětihodností. Ostatně aktuální, detailní informace je možné získat v místní bohaté informační síti.

Kniha obsahuje multimediální přílohu. DVD s dokumentem je tentokrát opravdu slabé a působí amatérským dojmem. Více než z poloviny se zabývá pobřežím, zmiňuje Lipicu a jezera pod Julskými Alpami, Bohinjské a Bledské. Nezmiňuje ovšem zásadní památku Predjamski hrad a jeskyni pod ním, ve které si svítíte pouze osobní lucernou. Jeskyně jsou v dokumentu zanedbány, naštěstí ne v průvodci.

Závěrečné souvislosti jsou krátké, dějiny proběhnou od příchodu Slovanů do vzniku Jugoslávie na čtyřech stránkách. Jazyková kapitola je optimalizována pro uživatele češtiny a vcelku realisticky uživatele varuje, že vzdor tomu, že mnohá slova jsou zcela totožná, je slovinština jazykovým oříškem pro každého, kdo by věřil v přirozené porozumění.

Jakkoli jsem přítelem důkladného zmiňování historických památek, musím poznamenat, že poněkud utrpělo připomínání pamětihodností snadno podléhajících zkáze. Při prvé návštěvě slovinského supermarketu zjistíte, že obvyklá stravovací úroveň Slovinců je jistě vyšší než Čechů a množství specialit je grandiózní. Podobně předvánoční trh v Lublani návštěvníka přesvědčí, že Slovinci si více nežli Češi potrpí na slavení na veřejnosti. Z turistického hlediska se tak jistě jedná o zemi, která nezklame. Průvodce svou tloušťkou představuje shrnutí velkého množství památek, bohužel v praktických detailech je po čtyřech letech již zastaralý (ale to, jak známo, tříbí cestovatelovy schopnosti).

Vydala Jota v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:
Longley, Norm - Slovinsko (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Smrt ve Vídni
"Osm set tisíc ? Kde jste to číslo vzal?" "To je oficiální odhad polských úřadů." "Vy si snad myslíte, že banda polských podlidí mohla vědět, co se v těch lesích odehrálo?" "... zapomeňte na ...
(2) Jak blbá, tak široká
(3) Čtvrtý den až na věky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům