85 %

Lord, Walter - Dunkerský zázrak

Více informací k této knize najdete v detailu
V září 1939 napadlo nacistické Německo Polsko a Francie s Velkou Británií Německu vyhlásily válku. Byla to však "podivná válka", bombardovalo se letáky, protože Polsko už nebylo. Potom přišel duben 1940 a nebylo Dánsko a Norsko. V Norsku už spojenci dostali natlučeno osobně, ale zase vyhráli na moři, takže to vlastně nebyl ústup, ale taktický ...

V září 1939 napadlo nacistické Německo Polsko a Francie s Velkou Británií Německu vyhlásily válku. Byla to však "podivná válka", bombardovalo se letáky, protože Polsko už nebylo. Potom přišel duben 1940 a nebylo Dánsko a Norsko. V Norsku už spojenci dostali natlučeno osobně, ale zase vyhráli na moři, takže to vlastně nebyl ústup, ale taktický manévr. 10. května 1940 udeřila Třetí říše na západní frontě, ne však podle francouzských, ale svých vlastních plánů, takže ne přes Flandry, ale přes Ardeny. Jedna francouzská tanková brigáda byla bez benzínu, druhá byla zničena při sjíždění z vagónů a třetí, rozdělená po částech na celou frontu, byla rozdrcena německou přesilou. Němečtí generálové předvedli, co je to moderní vedení války a již 20. května byla německá 1. a 2. tanková divize v Abbeville, což je město v ústí Sommy do Lamanšského průlivu. Celá belgická armáda, dvě francouzské armády a Britský expediční sbor (BEF) se ocitly v pasti. Záhy začalo být zřejmé, že trvalé předmostí je zbožné francouzské přání, které se nesplní, a jedinou nadějí obklíčených Britů bude evakuace. 26. května odhadoval nenapravitelný optimista Churchill, že se podaří evakuovat 20 - 30,000 vojáků. Všichni zasvěcení začali hovořit o zázraku, který se nakonec stal: Do 4. června 1940 bylo evakuováno 338,000 vojáků do Anglie a 4,000 do Francie.

A o tom všem je kniha Waltera Lorda, osvědčeného autora literatury faktu, jehož "A Night to remember" z roku 1955 patří k pilířům titanikovědy. Strhující autorův styl je nezapomenutelný, respektive na styl si ani nevzpomenete, protože budete prchal, ustupovat, bojovat, naloďovat se, topit se i zachraňovat, případně připravovat plány evakuace a vypisovat rozkazy k jejichž uskutečnění nikdy nedojde. Lordovi se podařilo shromáždit lavinu údajů od štábních analýz a vládních přehledů až po malicherné historky o Němcích zastřelených z luku a potopení železničního parníku Prague. Kniha dokumentuje příklady absolutního rozkladu - belgičtí vojáci odcházející z fronty do kaváren; pokusů o flikování situace - jednotka mobilních sprch nasazená proti německé 6. tankové divizi; až po příklady nezměrné odvahy - seržant Bill Knight a další čtyři vojáci projeli s pomocí belgických civilistů přes frontu na území obsazené Němci a za Sommou opět frontou na francouzské neobsazené území.

Je obdivuhodné, jak se autorovi podařilo skloubit různé úhly pohledu a jak organicky přechází od líčení událostí v Ramsayho štábu pod doverskými útesy k událostem v dunkerském přístavu a na frontě. Člověka mírového obzvláště zaskočí, jak radikálně jiná byla nálada mezi čekajícími vojáky v Dunkerku a na několik málo kilometrů vzdálené frontě hájeného předmostí. Zatímco frontové jednotky přicházející v posledních dnech evakuace byly stále schopné akce, přístav a pláže byly již od 24.května plný ztracených existencí. Mnohé pokusy o evakuaci končily potopením přetížených člunů a zdárný průběh evakuace tak na místě zajistily především nikým nejmenované, avšak silné, velet schopné, osobnosti.

Lord zastává názor, že Hitlerem nařízené zastavení tankového úderu na Dunquerke 23.5. 1940 bylo především důsledkem Göringova tlaku na vůdce, aby opravdové vítězství svěřil Luftwafe a nikoliv k NSDAP skeptické pozemní armádě. Jako podružný důvod uvádí Hitlerovu neochotu vést devastující konvenční válku v "árijských" Flandrech. Chtěl prý Brity natlačit do Francie a zničit je až tam. V doslovu se V. Nálevka proti tomuto názoru staví a uvádí několik citátů ukazujících, že Hitler doufal v separátní mír s Velkou Británií.

Z knihy čiší frustrace belgických a francouzských vojáků. Po kapitulaci belgické armády podepsané Leopoldem III. venkované nadávali procházejícím britským vojákům, které před měsícem vítali. Navzdory vylíčenému chaosu ve francouzském velení překvapí, že finální stádium obrany předmostí u Dunkerque zajišťovali Francouzi.

Rychlý konec války byl pro ně frustrujícím překvapením, což ukazuje, jak snadno Francie uvěřila německé propagandě hlásající, že za porážku Francouzů nemohou Němci, ale Britové - navzdory tomu, že převážná většina evakuovaných francouzských vojáků byla odvezena na britských lodích.

Kniha mimo jiné jasně ukazuje, že válka je podnik, který se dá přežít jen se štěstím, kterému příliš nepomůžete ani tím, že budete dodržovat zásady bezpečnosti a držet se selského rozumu. Za 640 evakuovaných vojáků na torpédoborci Wakeful přežil jediný, který, patrně navzdory zákazu, vylezl na palubu, aby si zakouřil. Ostatní, ukrytí před palbou z letadel a z důvodů lepší manévrovatelnosti při útoku ponorky v podpalubí zahynuli. Kapitán Wakefulu Fisher přežil, z vody jej vytáhla rybářská loď Comfort. Z paluby Comfortu se snažil megafonem varovat minilovku Gossamer, bohužel však v okamžiku, kdy ji zasáhlo torpédo. Výbuch Comfort odhodil a posádka popadala do moře, prázdný Comfort si následně další britské lodi spletly s německým útočníkem a opuštěné plavidlo rozstřílely. Fishera vylovil norský parník Hird, který připlul do Dunkerque s nákladem dřeva a byl zabaven francouzskou armádou na evakuaci vojáků do Cherbourgu. Výše uvedené také dokumentuje, že z Dunkerqu a pláží v okolí města vojáky evakuovalo všechno, co se udrželo na hladině - od moderních torpédoborců, přes nákladní lodi, až po temžské bagrovací čluny a soukromé jachty.

Co se dá takto dobré knize vytknout? Požívání mílí! Budiž, autor byl Američan. Čtenář se snadno zanoří do textu a nezřídka zapomene, který je vlastně den - myslím tím na plážích. Lord se stává obětí svého vlastního, strhujícího textu (ukázka (doc) z 28. května).

Autor na několika místech uvádí příklady, kdy jednotky SS hromadně vraždily britské válečné zajatce.

Vydala Paseka v roce 2004.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 1,17.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zamyšlení - jak to vidím já
(2) Poručénstwo - Odkaz
Popravdě řečeno, Óndra Łysohorský byl celý život potížistou. Po rozmíšce s pedagogem českého gymnázia natruc přešel na gymnázium německé, aby pak absolvoval kompletní německojazyčné vzdělání. ...
(3) Klaun Šalimar
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům