80 %

Lovecraft, Howard Phillips - V horách šílenství

Více informací k této knize najdete v detailu
Žánr hororů je a asi vždy bude velice oblíbený. Spousta lidí se ráda občas pořádně bojí a přece jen s knížkou je to vždy o něco příjemnější a také bezpečnější. Bohužel se stále jaksi ne a ne zbavit nálepky trochu podřadnějšího typu literatury, nejspíš vlivem onoho takzvaného "rodokapsového" segmentu tohoto druhu literatury.

Avšak i hororový žánr má svá velká jména, která dokázala stvořit originální a hlavně kvalitní příběhy, které rozhodně nelze jen tak opomíjet. Patří sem momentální král hororu Stephen King, ale neméně i jeho krajan a předchůdce Howard Philips Lovecraft. Ten sice za svého života na rozdíl od Kinga třel bídu s nouzí, ale jak už to tak bývá, o to populárnější je dnešní době...

Kniha V horách šílenství je výbor jeho povídkové tvorby a obsahuje jeho nejlepší kusy. Jako nejvydařenější povídku hodnotím právě titulní V horách šílenství, ale ani ty ostatní nezaostávají, namátkou jmenuji aspoň Volání Ctulhu nebo Hrůzu v Dunwichi.

Lovecraft si vytvořil svojí vlastní mytologii bájných bytostí, které obývaly Zemi dlouho před námi (a nejspíš jí budou obývat ještě dlouho po nás), které se ale vlivem nepřízně osudu musely na čas uchýlit do ústraní a teď čekají na svůj veliký návrat. Hrdinové jeho příběhů většinou nacházejí jejich stopy a nebo se snaží zabránit jejich návratu na Zemi. Děsivá je právě ona velkolepost toho všeho, Lovecraft si pohrál s každým detailem. Atmosféra a nálada by se daly krájet a vypravěči svých příběhů neskrývají svou hrůzu a účinně ji přenášejí i na své čtenáře.

Takže pokud se i vy rádi občas trochu bojíte, myslím, že právě tato kniha by vám mohla přijít k chuti, H. P. Lovecraft rozhodně patří ve svém žánru k tomu nejlepšímu.


05.09.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 12. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Astrologie
(2) Oblázek na obloze
(3) Mžik
Již po pár stránkách překvapí dějovost a čtivost Gladwellova textu. Je vidět cvik získaný v novinách a časopisech. Nahlédnete-li do ukázky popisující štábní cvičení před útokem na Irák, pochopíte. To ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům