70 %

Lukavská, Eva - Had, který se kouše do ocasu

Více informací k této knize najdete v detailu
"Had, který se kouše do ocasu" je objemný titul, který už svým podnázvem "Výbor hispanoamerických fantastických povídek" naznačuje, že se jedná o celkem jedinečnou sbírku krátkých děl z tvorby především středo- a jihoamerických autorů. Editorem celého projektu je doc. PhDr. Eva Lukavská CSc., profesorka z brněnské Masarykovy univerzity, kde přednáší v Ústavu románských jazyků.

Eva Lukavská (*1950) se odborně zabývá tématikou španělské a španělsky psané literatury, svoji docentskou práci věnovala argentinskému autorovi Ernesto Sabato, a v roce 2003, opět v nakl. HOST, vydal studii "Zázračné reálno a magický realismus". Odtud je to už krůček k této publikaci - antologii hispanoamerické fantastické tvorby. Sama autorka to v první kapitole vysvětluje: "Proč povídka? Proč fantastická? .... protože je krátká a protože je vzrušující".

Celý projekt, který byl finančně zajištěn především pomocí Grantové agentury ČR, nevznikl během pár dní. Ani jeho četba není záležitostí ne pár nocí. Editorka kromě beletristických textů do antologie přidala i celkem rozsáhlou studii na téma Hispanoamerická fantastická povídka - vznik-vývoj-význam, ve které se zaobírá především autory od devatenáctého století do sedmdesátých let století dvacátého. Tedy období, ze kterého jsou i vybraná díla. Závěr pak věnuje výběrové bibliografii.

Jednotlivé povídky jsou řazeny vlastně chronologicky, tedy od těch z počátku 19. století až do druhé poloviny dvacátého. Autorka jednotlivé ukázky nevybírala stylem "The Best of...", ale zaměřila se spíše na typické příklady, na kterých chtěla ukázat základní rysy a proměny tohoto žánru. Při pročítání těchto více než čtyřiceti příběhů bych viděl jako jedním z hlavních rysů, které se v časové posloupnosti mění, především odklon od důrazu na děj u děl starších, k především netradiční formě a stylu u modernějších povídek.

Jedinečnost celé antologie je taktéž v seznámení se s autory, kteří nejsou ani v národních autoritách NK Praha. Snad kromě argentinských autorů jako Borges, Cortázar, či Mexičana C. Fuentese, se jedná o jména celkem českému čtenářstvu neznámá.

Jak je to u obdobných povídkových sbírek normální, některé příběhy vám přijdou skvělé, některé více či méně originální. Ale to nebylo ani hlavním cílem této práce.

Díky množství odkazů a biografických a bibliografických poznámek je vidět, že autorka jako primární skupinu čtenářů považuje především studenty vysokých škol s literárním zaměřením.

Na překladu se podílela pětice překladatelů. Antologie vyšla v roce 2008 v nakl. HOST.


22.09.2008
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie mystiky II.
Prvá kapitola Serge Missatkinea je o novozákonní mystice. Tato stať je zamyšlením nad evangelii, o nových možnostech a myšlenkách jež mystikovi přinášejí. Ústředním bodem mystiky synoptických ...
(2) V horách šílenství
(3) Raný indický buddhismus
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům