90 %

Lukjaněnko, Sergej - Noční hlídka

Více informací k této knize najdete v detailu
Bylo, nebylo, světlí se prali s tmavýma a ty, kteří netušili, která bije, ale byli ochotní se poprat, houfně verbovali, až krev stříkala na všechny strany. Ale jak tak bojovali, začaly jim docházet síly i nechápající dobrovolníci (pro jejichž užitek to ostatně dělali), a tak se zastavili, zamysleli a uzavřeli dohodu. A fůru let po téhle dohodě se mydlí pořád stejně, akorát že můžou navíc kšeftařit se vzájemnými službičkami.

I zděs' my vstračajemsja s Antonom. Anton vstává, nerozsvěcí, nemyje si zuby, ale zato se jde napít do lednice šťávy vykapané ze syrového masa a mudruje cosi o chuti vepřové krve. Myslet si o tom můžeme všelicos, ale musíme rychle, protože děj se rozbíhá a vtahuje. Ještě panáka laciné, nejlépe pančované vodky a vzhůru k hotelu Kosmos. Jedete-li metrem, je to zastávka VDNCh. Mapa Moskvy se přespolním bude hodit.

Sergej Lukjaněnko umí. Poznali to v Rusku a poznáte to i vy. Vybral si v zásadě omleté téma, že někteří nejsou tím, čím se zdají být. Téma výjimečných je patrně staré jako lidstvo samo, ale stále se s ním dá slušně pracovat, jak na domácí scéně ukázal třeba Jiří Kulhánek. Srovnání je na místě, neboť ideový námět je totožný s Nočním klubem, jen Lukjaněnko to vzal globálně, inu Rus. Noční hlídka není tolik bojová jako Kulhánek, mrtví se nemusí počítat na vagóny, stačí na prstech. Chtěl jsem napsat, že Noční hlídka není tolik akční, ale ono to právě akční je, ale také hodně přemýšlivé.

Čtenáři s náběhem ke slovanské povaze budou mít patrně na dvou místech tendenci odbíhat k lednici či jinam pro vodku. Někdy jsou Antonovy úvahy značně depresivní a Lukjaněnko vytváří opravdu infekční chandru. Takovou tu, kterou nejde odčinit, jen přečkat.

Tuto knihu nemohl nikdy napsat nikdo, kdo nežil ve východním bloku. Motiv dobra a zla, které jsou tak důkladně propletené a natolik poznamenané letitým soužitím a bojem, že už lze jen těžko odhadnout, kdo kope za kterou stranu, pokud nevyloví z kapsičky sepraného dresu klubový odznáček. Dobra, které má vést ke šťastným zítřkům, ale vede krvavým kanálem a zla, které vést k všeobecnému utrpení, ale vede k němu u kavárenského stolu s kapučínem. Je to přesný opak západního přístupu postmoderní relativizace, kde není ani dobro, ani zlo, je jen to, co se právě hodí a spousta keců kolem, protože nám se stejně nic stát nemůže. Hrdinové téhle knihy dobře vědí, co je dobro a co je zlo, i když to občas nedokážou na první, byť několikavrstvý pohled poznat.

Lukjaněnko stvořil skvělé postavy. Anton je jako my, leccos sám dokázal, dost na to, aby zaujal nás, dostatečně úspěšné na to, abychom si v pracovní době mohli číst recenze na knížky. Tak trochu kryska -ví, že má svůj strop, a tak se nikam nežene. Je sice Jiný, ale stejně se životem prohnívá jako dobře zašitý správce sítě. Nebýt Borise Ignatěviče a jeho rozkazu, do terénu by se nehrnul. Jenže šéf jakkoli vážený a obávaný se s každou další stránkou stává obávanějším a váženějším, protože hlubiny jeho schopnosti pletichařit jsou v pravdě nezměrné. Mnohdy nezbývá než počkat až jeho záměry Anton vymyslí. Čtenář se musí smířit s tím, že děj předem neodhadne a místy bude jen zírat, jak výstředně se lomí. Deset stran před koncem stále není rozkryto vyvrcholení, takže po dočtení budete patrně nějakou dobu doznívat.

A potom ty výstřední ruské reálie! Počínaje kvalitou vodky, ulicemi Moskvy až po kapely Alisa a Piknik. Vlastně to nejsou jen reálie, je to styl, téměř až magický realismus, metro s řádnou zavírací hodinou, texty Blackmoore's night a do toho neslyšitelné volání upíra. A šero, jedno šero, dvě šera, taky jsem četl Castanedu. Miluju spi-fi.

Pro Rusy, kterým Moskva jako až tak exotický svět nepřijde, je tu trans-ruská exotika z koloniálních dob - Tatarstán, Samarkand. Spousta odkazů také směřuje do historie, zvláště revoluční. Netřeba však luštit a odbíhat k encyklopedii, což je příjemné.

Překlad je dobrý. Objevují se překlepy. Osobně se domnívám, že "kurňa" se píše s krátkým "u". Frázi "bez findy v kapse" neznám a nezná ji ani internetový vyhledávač. Rovněž "přírodní víno" bych asi přeložil jako víno, jelikož vínem se u nás myslí obyčejně víno a nikoliv čučo či jiný sračkol. Sami uznáte, že na bratru 450 stran jsou to opravdu malé věci.

Úhrnem opravdu velmi dobrá fantasy. Pro ctitele žánru povinnost, pro ostatní tip na zajímavý kousek, který není klišovitý ani tupý, ba naopak je tam ten šmrnc ruské klasiky. O vlkodlacích se píše už ve Slově a pluku Igorově a psal o nich i Tolstoj s Čechovem.

Nu rebjata, pošli v magazin, bor'ba načinaetsa! Protože jinak se nedovíte, kdo se skrývá ve vycpané sově, jak skončí žena jejíž smrt přivodí zánik Moskvy, ani kam míří malý stařík s podlouhlou asijskou dýní.

Společně vydala nakladatelství Triton a Argo v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 32. Z toho průměrné hodnocení: 1,56.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Třetí přání
Nemyslím si, že knihy jsou zboží jako každé jiné, a že na knihu může být reklama podobného ražení jako třeba na prací prášek. Ale plakáty a poutače, kterými v poslední době na své nové knihy ...
(2) Všichni Esperanzini svatí
(3) Alenka v říši kvant
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům