85 %

Lukjaněnko, Sergej - Poslední hlídka

Více informací k této knize najdete v detailu
Už když se chudák Kosťa řítil z oblohy, bylo jasné, že malá Naděnka ještě neukázala, co v ní dřímá. Přece jen je třeba si uvědomit, že to všechno, v Noční, Denní i Šeré hlídce, se událo jen a jen kvůli ní. To je třeba napravit nějakým dalším dílem!

Jistě, narušila se tím trojiční symbolika, ale jak pravil Jung - úplnost je teprve ve čtveřici. Opravdu jsem zvědav, co vymyslím do úvodu po pátém díle, ale podobný problém bude muset řešit i Sergej Lukjaněnko. Poslední hlídka asi bude na nějakou dobu poslední, ale s ohledem na kontext, ve kterém se toto spojení objevuje, by jich mohlo ještě pár být. Především, Naděnka ještě není ani v pubertě, a co už dovede! Co nám to dalo práce, než jsme ji odnaučili v trolejbuse najednou zaječet: "Mami, tati hele! Támhleten strejda je upír!"

Kde nás vezme Lukjaněnko tentokrát? Nejprve do Edinburghu, do takové omšelé atrakce typu muzea mučicích nástrojů. To je v onom sklepě vlastně také, a právě cestou z něj do upířího zámku zakousne mladého, úspěšného a bohatého ruského studenta Viktora upír. Kupodivu to neznamená zvýšení vstupného za akční vsuvku, ale uzavření atrakce. Kromě lidské policie záhy na místo směřuje i Anton Goroděckij, a to jako speciální agent Gesera, který má pomoci jeho starému kamarádovi Thomasi Lermontovi (ano, jakýsi předek proslulého kavkazského bitkaře známého objevem ptáka schopného předpovídat revoluce, tzv. "Burevěstnika"). Cestou potká Anton Jegora (viz Noční hlídka). ten už dospěl a je iluzionistou. Podivné. Podivné je i to, že Viktorova krev skončila v bazénku, ačkoliv svou cestu z tepny začala útočným upířím řezákem.

Nebudu napínat, v Edinburghu toho smrdí víc, včetně Thomase. Opravdu netradiční jsou zvláště metody tajemného zabijáka. Ani sám velký Geser si neví rady a Anton proto míří na další služebku do Uzbekistánu. V byvším hlavním městě Timurovy říše má nalézt kohosi, kdo se s Geserem rozkmotřil, pohádal, poplival a vůbec. Není proto divu, že namísto plánu "Anton hledá čaroděje", nastupuje plán "problémy hledají Antona". Sveřepě, jako v Edinburghu.

Příběh je tentokrát opět vyšroubovaný do zcela nečekaných, propletených a neodhadnutelných situací. Hlavní schéma: "Přišel, viděl, zvítězil", je nezpochybnitelné i nepřehlédnutelné, ale nikdo snad nečekal, že by Poslední hlídka mohla být o tom, že Antona a Gesera zabijí a světa se chopí satanisti nebo že se Naděžda rozhodne změnit pohlaví. Dokonce 20 stran od konce není patrné, jaká bude přesná instrumentace závěru a kolik obětí si vyžádá. Zhodnocení by si zasloužil i teoretický koncept šer, ale obávám se, že bych tím okradl čtenáře o pointu. Nedá mi a zmíním, že podobnou koncepci již využil muž, který uvedl metafyziku do hororu.

Obě cestovatelské destinace Lukjaněnko využil k tradičně trefným postřehům o realitě, čímž jeho knihy získávají na věrohodnosti. Antonovo a Viktorovo poflakování po Edinburghu je spojeno s dumkami na téma turista v cizí zemi a setkání s krajanem zaměstnaným v cizozemském turistickém průmyslu. Vskutku, sami pozorujeme, že lidé mají mód běžný život a dovolená, které se přepínají a chování v nich je zcela nesrovnatelné. Jacísi teoretici druhé světové války tímto způsobem vysvětlovali i řádění japonských vojáků v Číně - prý mimo jejich společnost necítili potřebu dodržovat jakákoli pravidla.

Bloudění ulicemi Samarkandu je prosyceno, kromě tradičního úvodu do místní kuchyně a společenských norem, i nostalgicko-střízlivými rozvahami na téma rozpad SSSR, spolužití národů, přerod kontrarevolučních hrdlořezů v národní hrdiny a podobně. Je vidět, že Lukjaněnko tuto oblast zná více než dobře.

S vytrvalým úsměvem, k jakému mimické svalstvo ruského občana není právě uzpůsobeno, jsem zamířil pro svá zavazadla. Samozřejmě, nejsme ochuzeni ani o ruské postřehy - čtenář se doví, že ruský večerníček je od 20:45 do 21:00 (a že jeho krátké trvání je příčinou nízké porodnosti v Rusku).

Právě tyto postřehy dělají z hlídkařské série prakticky magický realismus, spíše než "obyčejnou" fantasy. Pochvalu si zaslouží i netradiční zpracování Merlina - ten je sice polem oraným, ale mág s takovým potenciálem skýtá nepřeberné množství možností a Lukjaněnko dokázal najít další dosud nebroušenou hranu.

Nedá se též přehlédnout, že Anton šedne. Jednak každodenním úsilím při výchově nulové čarodějky, jednak vlivem své již dříve detailně rozepisované ideologie. Už jenom hotely ve kterých se ubytovává, už jen kladný vztah k takřka zletilým vlkodlačicím. Pod povrchem akční fantasy doutná psychologické drama, ba i filozofická esej. Jste výborný psycholog. ... Však jsem také obhajoval kandidátskou práci v Moskvě. Úhrnem, dobrá dávka klasického Lukjaněnka v plné síle. Snad jen závěr mohl být trochu pozvolnější - až po dočtení jsem si uvědomil, kolik postav a jak hluboce se mýlí.

Překladatelská chyby jsou opět tradiční: Whisky vypálená ve vínopalně a Drambuie odbukveno na Drambouillet. Překladatel je francouzštinář, asketa a abstinent.

Vydal Triton a Argo v roce 2006. Publikoval též Interkom.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 1,3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vražda duše
(2) České země v evropských dějinách - 2
Počátkem tohoto dílu je dle názvu rok 1492 - objevení Ameriky - ideově pak zámořské objevy Evropanů, čili fakticky se začíná portugalským králem Jindřichem Mořeplavcem. Formálně je kniha rozčleněna ...
(3) Predátoři
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům