80 %

Lukjaněnko, Sergej - Svět Stínu

Více informací k této knize najdete v detailu
Sergej Lukjaněnko v knize Hvězdy, ty studené hračky předestřel svět, v němž lidstvo objevilo skoky prostorem, narazilo na mnohé živé rasy ke vší smůle mnohem vyspělejší a navíc zorganizované v Konkláve, jakémsi souručenství, kde Silní tahají za nitky a určují, co budou dělat Slabí. Lidé jsou Slabí. Zajišťují rychlý, mezihvězdný transport, brblají, ale to je tak všechno, na co se zmůžou.

Pak přijde skrze Počtáře Karla lákavá nabídka na zajímavou spolupráci s Alary - válečníky Konkláve - a výstředními symbionty Kualkuy. Výsledkem může být průser nebo povýšení. Lidstvo, převážně prostřednictvím Petra Chrumova, nabídku přijímá a, co si budeme nalhávat, i vyhrává. Petr Chrumov Kualkuou přestrojený za Nika Rimera, regresora Vlasti, oblbne nejprve palubní počítač létajícího talíře, který je tak inteligentní, až si myslí, že se mu svět zdá, a zaseje rozkol, chaos, hrůzu a zděšení do koncentráčnického systému Vlasti, kde jsou děti vychovávány v komunách a všichni se chtějí se všemi přátelit.

Samozřejmě, že vše je okořeněno nezbytnou dávkou úvah, dumek a filozofie, jak už od autorů východní provenience očekáváme. Nyní je tu druhý díl. Petr Chrumov se vrátil na vlajkovou loď Rudofialové alarské flotily. Zde jej čekají dva problémy. Jeden je osobní.

Druhý problém je filozofický: Silné rasy už vědí o Geometrech (to jsou ti, jak jim tam strašil Chrumov přestrojený za Rimera). Kromě obecných úvah typu: Ve světě bez rodiny není konflikt, a přemítání o teorii výchovy tak krystalizují i zásadnější body. Motory Cizáků (to jsou Geometři, berte to jako druhý křest) jsou snesitelné pro ostatní Silné rasy. Budou tedy Silné rasy ještě potřebovat Lidstvo biologicky identické s Cizáky? Odpovězme kulantně: Lze si představit, že i řešení s nevyhubeným Lidstvem má nenulovou pravděpodobnost výběru.

Zase něco dumání a, "Akce!", jede se do světa Stínu. Stín je to, před čím z centra galaxie uprchli Geometři i s celou planetou. [Nedá mi to, musím se podělit: Víte, že Word nabízí automatickou opravu slova "Geometři"? Navrhuje náhradu: "Geometrři"!] Jsou to nepřátelé našich nepřátel, takže nám jistě pomohou! Čili, i když vlastně každopádně, má to svoje mouchy. Stín zdá se býti přesně tím typem "přítele", jako byli Rudí Khmérové nebo Taliban.

Kromě těchto trudných rozhodnutí musí dobrý člověk Petr Chrumov řešit také patálie spojené s některými nepříjemnými vlastnostmi soudruhů příliš dlouho formovaných prostředím tajných vládních organizací a žen příliš dlouho formovaných evolučními tlaky v prostředí nedostatku.

Zvládne to? No jo, zvládne, jinak bych to takhle nepsal, ale... vše podstatné, obraty a zlomy, by bylo nevhodné vyzrazovati. Takže jen upozorním, že v závěru připojený bestiář ras není vhodné číst předem, vyzrazuje totiž podstatné detaily, ke kterým by se měl člověk za své peníze pročíst až v půlce knihy.

Co říci závěrem? Trochu pedagogiky: Na svět se vždycky díváme přes brýle s tlustými skly, které nám dospělí v dětství nasadili. Ty brýle se jmenují výchova, kultura a mentalita. Hodně psychologie, nejen Freud ale i Eric Berne a transakční analýza: Neboť sex bledne před žízní po moci a radostným třesem z podřízenosti. Hodně filozofie spojené s rozhodnutím: Dobrovolné otroctví nebo nucená svoboda? Rozum přece vznikl proto, aby dospíval k takovým rozhodnutím, která by odpovídala poznaným potřebám, a ne aby hověl živočišné stránce každé osobnosti. ... Pravým otroctvím je chovat se tak, jak se nám zrovna líbí.

Něco všeobecných postřehů. Když člověk nemá, co ztratit, nikdy druhému neporozumí. Čím víc se Lukjaněnko blíží k realitě, tím víc se však mýlí. Nejde sice říct přesně, zda navrhuje správný postup k vystrašené Kualkuy, ale: Kafe brčkem se cucá jedině ve stavu beztíže či při ztrátě příčetnosti, to by vyřazovalo ze stavu příčetných obyvatelstvo USA! Ale třeba je to účel - dehonestace nepřítele, jako metoda posílení vlastní bojové morálky! V tom případě chápu i německý způsob mytí rukou - v umyvadle s napuštěnou vodou. Nikdy jsem to neviděl, ale souhlasím. Jsou to devianti! Jen do nich, houšť a větší kapky.

Úplným závěrem, kromě zpranýřování překladatele za češtin: Ty se prostě nepokoušej se nás dotknout, musím upozornit, že celkové vyznění je takové rozpačité. Ne, že by byl příběh neuvěřitelný, trapný, rozmělněný nebo snad plytký. Důvod je spíše obecný až filozofický. Přece jen, pokud se jde k meritu věci, je celkem nejasné, co bychom měli chtít, když můžeme (chtít i dostat) všechno. Nakonec útěcha v malichernostech se zdá být jediným východiskem, ať již jde o díla filozofů nebo o reklamu na platební karty.

Vydal Triton a Argo v roce 2007. Vyšlo v Interkomu.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Láska si nevybírá
(2) Mythologica* - Syrové a vařené
(3) Nejkrásnější ženská ve městě
Ale asi vás zklamu, já ve skutečnosti (nebo alespoň doufám) nejsem žádný zvrhlík a důvod, proč jsem se na Nejkrásnější ženskou ve městě tolik těšil (pokud tedy pomineme prostý fakt, že na ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům