60 %

Luňák, Petr - Plánování nemyslitelného

Více informací k této knize najdete v detailu
Závěrem k charakteru příští války: Příští světová válka, bude-li rozpoutána, bude konečným zápasem mezi kapitalismem a socialismem, boj na život a na smrt. Více než čtyři stran komentovaných vojenských dokumentů - válečných plánů ČSLA z let 1950 až 1990 dává Petru Luňákovi za pravdu. Byly doby, kdy měla ČSLA naplánováno sedm dní po začátku jaderné války dobýt Besançon a jaderné výbuchy se počítaly a očekávaly ve stovkách. Ještě Havel podepisoval plán, ve kterém se v případě jaderného napadení plánovala odveta v síle 328 jaderných nábojů v prvém úderu, celkem 546.

Jak se celá kniha zrodila, se čtenář nejlépe doví z předmluvy autora/editora Petra Luňáka. Přesto, myslím, nezaškodí připomenout, že to bylo v rámci projektu Paralelní dějiny NATO a Varšavské smlouvy vedeného americkým historikem českého původu Vojtěchem Mastným (pozor, neplést s prvorepublikovým diplomatem téhož jména).

Válečné plány SSSR, jejichž přívažkem byl Československý front, vycházely, dle známého bonmotu o přípravě na minulou válku, ze sovětských neblahých zkušeností z debaklu v roce 1941. Spolu se Stalinovým přesvědčením o nevyhnutelnosti konfliktu mezi Západem a Východem v kombinaci s (jeho) notorickou schopností nesprávně odhadnout situaci, mohly ale v každém případě dovést svět na pokraj katastrofy.

V úvodní části Petr Luňák vystupuje jako autor a shrnuje vývoj vojenského plánování ve východním bloku, který v pohledu civilisty sice vykazuje velmi málo zásadních změn, ale přece jen je v něm vysledovatelný vývoj s ohledem na politické proměny. Především, a to pro mne bylo větším překvapením než jaderná úložiště v ČSSR, jsou detaily "spolupráce" v rámci Varšavské smlouvy a kvalita Stalinova zpravodajství. Zatímco americké odhady hovořily o 175 plně vyzbrojených divizích, sovětská síť špionů dodávala celkem přesné informace.

Cílem Varšavské smlouvy nevylo vytvořit východní alianci, ale rozbít západní alianci. Tedy, vytvořit východní, a pak obě sloučit v systém kolektivní bezpečnosti. Není proto divu, že již v roce 1956 polský generál Drzewicki označil Varšavskou smlouvu za "vztah neslučitelný se suverenitou zúčastněných zemí". Sebevědomí Poláci a Východní Němci si vybojovali jisté ústupky, nakonec až k jakési opravdové verzi "východního NATO", zatímco Rumunsko volilo od šedesátých let cestu obstrukcí, kterou Varšavskou smlouvu v podstatě paralyzovalo.

Dějinný náhled však tvoří jen malou část knihy, částí zásadní jsou dochované a odtajněné dokumenty. Je jich celkem čtrnáct, od Operační směrnice pro první fázi konfliktu, leden - únor 1951 po Československé válečné plány z let 1989-1990. Dokument jsou krátce uvedeny editorem a opatřeny kopií první a někdy i vybraných dalších stran. Typografické zpracování je luxusní, škoda, že nejsou přiloženy mapy (ale to by knihu posunulo cenově do hvězdných výšin).

Poslední nezanedbatelnou část knihy tvoří rozhovory s čs. generály, respektive výbor z rozhovorů přístupných na webové stránce projektu. Ty poskytují zajímavý a přínosný pohled na uvedené dokumenty. Předně je patrné, že většina velitelů si uvědomovala následky jaderné války. Generál Franko například upomíná, že stovky jaderných výbuchů pocházely z teritoriálních cvičení. ... ti naši staří generálové z první republiky. Házeli to prostě jako bramborama. Zrovna tento generál dále ukazuje, že si byl evidentně vědom, kolik jaderných výbuchů bylo potřeba k úplné likvidaci ČSSR. Vkrádá se pak myšlenka, zda plány nebyly, prostě jen "písně do nepohody", určené k podpoře sebevědomí vrchního velení. Generál Šmoldas byl však přesvědčen o dosažení Normandie za týden vojsky ČSLA před rokem 1968. Šmoldas také velice zajímavě zhodnotil generála Čepičku a jeho postup proti prvorepublikovým válečným veteránům a jejich nahrazování "partajními lemply z továren".

Luňákova kniha uvádí mnohé překvapivé a dokládá mnohé tušené informace, přesto bude patrně cílem zapálenějších zájemců o novodobé dějiny. Přece jen se jedná především o soubor původních dokumentů, čítanku válečného plánování, což opravdu není dostatečně dobrodružná četba ke krbu. I při zběžném listování však umožňuje alespoň nahlédnout do syré poetiky vojenského žargonu, plného zámyslů a škůdníků.

Vydal Dokořán v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1,44.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kruh
(2) Muž z vysokého zámku
Dick je skvělý vypravěč, po jeho slovech vyvstávají před očima situace, místnosti, charaktery, dialogy jako byste sami slyšeli. Zároveň dokáže být znepokojivě nejasný. Kladné postavy se vlečou se ...
(3) Zbytečnost
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům