90 %

Lynn, Jonathan; Jay, Antony - Jistě, pane ministře I.

Více informací k této knize najdete v detailu
První díl geniální a neopakovatelné učebnice aplikované politologie vyšel. Vlastně jen scénář k němu, ale člověk prahnoucí po poznání si poradí i bez multimediálních pomůcek a o co je ošizen na vizuálním vjemu, to dožene zvýšenou představivostí a umem. Ne, že by zpravodajské relace neskýtaly dostatek prostoru k amatérskému poučení se v politických vědách, ale přece jen, pohled ze židle britského ministra pro administrativní záležitosti je něco jiného. Ostatně, mezi největší nebezpečí politické kariéry řadí Sir Humphrey možnost, že je britský politik chycen a mučen BBC.

Celá kniha byla stvořena podle deníků Jamese Hackera, které si vedl po dobu zastávání výše zmíněné vládní funkce. Nebyl to rozhodně úkol lehký. Tým editorů (J. Lynn a A. Jay) se musel doslova prosekat Hackerovým mnohasvazkovým dílem. Editoři sami k tomu poznamenávají: Když byly paměti poprvé převedeny do písemné podoby, byly těžko srozumitelné, jelikož je Hacker diktoval na přeskáčku a bez nějaké přípravy, podobně, jak byl Hacker zvyklý přednášet na technice. ... Jako bývalý novinář nebyl Hacker příliš nadán pro popis toho, co se skutečně stalo. ... Dlouhé roky politické práce naučily Hackera užít dvacet slov tam, kde by stačilo jedno, nadiktovat miliony slov, kde by jich stačily tisíce, a překrucovat a mlžit líčení událostí takovým způsobem, že jsou pro ostatní sotva pochopitelné.

Teď, když už jsme se seznámili s hlavním protagonistou příběhu, slušelo by se zmínit i ostatní osoby v ději vystupující. Kromě Hackerovy ženy a dcery, co kamarádí s trockama (neplést, jako Hacker, s troskama), jsou to především jeho osobní tajemník Bernard Woolley a již zmíněný stálý tajemník ministerstva Sir Humphrey Appleby. A za zmínku ještě stojí Jimův politický poradce z opozičních dob, Frank Weisel, což Sir Humphrey dehonestujícím způsobem vyslovuje "vízl", jako by snad politický poradce byl nějaká proradná lasička.

A sotva Hacker z opozice dorazí do velké politiky, už se na něj, i na vás, valí poznatky ze společenských věd, obalené do slušivého a divácky vděčného kabátku malicherných historek z kancelářského prostředí. O to větší perly, však bystré oko čekají:
Zákon nepřímé důležitosti: Čím méně se něčím hodláte zabývat, tím více je o tom třeba mluvit.
Povýšení do šlechtického stavu a infarkt jsou pochopitelně dvě nejčastější odměny za život vyplněný korupcí a lhaním.
Ne zcela standardní postup = Je to trestné.
Pokud se nikdo nedoví, co děláte, pak se také nedoví, že to děláte špatně.

Metoda tvůrčí nečinnosti je dokonce tak rozsáhlá a komplikovaná, že ani na její zevrubné vylíčení zda není sdostatek prostoru. Snad jen jeden z vedlejších postřehů, které si Jim v průběhu jejího poznávání osvojí, a totiž to, že opozice ve skutečnosti není skutečná Opozice - tou je statní správa (a pak ještě lidé z vaší strany) - neboť s těmi bojujete o svou pozici.

Sám Hacker ne zcela chápe zjevnosti zasvěcenci úřadu mu poskytované. Jen sami posuďte, jak těžko pochopitelným se mu jeví institut oficiální odpovědi: "Co je to oficiální odpověď?" zeptal jsem se.
"Napíšu prostě," vysvětloval Bernard, "'pan ministr mě požádal, abych vám poděkoval za vás dopis'. A pak na dopis odpovíme. Něco jako: 'Vaší záležitosti se věnujeme.' Nebo dokonce, když máte chuť, tak: 'se intenzivně věnujeme'."
"Jaký je rozdíl mezi tím, že se jí 'věnujeme' a že se jí 'věnujeme intenzivně'?" zeptal jsem se.
"Když se věnujeme, tak to znamená, že jsme dopis ztratili. Když se věnujeme intenzivně, znamená to, že se ho snažíme najít"
Myslím, že to byl nejspíš jeden z Bernardových žertů. Ale nejsem si úplně jistý.

Ale snad je z této krátké ukázky patrné, že má jistý potenciál. Kdo si jej v průběhu četby zamiluje, bude na konci příjemně překvapen jeho politickým umem.

Vraťme se však o jeden odstavec výše, k oné metodě tvůrčí nečinnosti. Bylo by chybou domnívat se, že politici jsou nemorální stvoření pasoucí pouze po osobním prospěchu a nevraživě za pomoci všech prostředků bojující o placené posty. Onen úvod do MTN Hackerovi neposkytl nikdo jiný, než jeho předchůdce, čímžto politický oponent. Není to dojemný příklad dohody a zájmu o blaho občanů na nejvyšších postech?

...a nakonec mě ještě varoval před "Třemi stupni mlčení státní správy", což je Humphreyho poslední zbraň, když je opravdu v úzkých.

  1. Mlčení, když ti nechtějí říct fakta - Diskrétní mlčení.
  2. Mlčení, když nehodlají vyvinout žádnou činnost - Zatvrzelé mlčení.
  3. Mlčení, když je nachytáte a dojdou jim argumenty. Naznačí, že by se mohli zcela ospravedlnit, kdyby neměli skrupule vám všechno říct, ale jsou příliš čestní na to, aby něco takového udělali - Hrdinné mlčení.

Rovněž příliš ukvapeným rozhodnutím by bylo nasazovat "psí hlavu" státní správě. Co jen vytrpí ubohý Bernard (rovněž elév ve funkci) za to minimum podpory a loajality, které k Hackerovi chová: ... a zpytovat svědomí, zda jste uvážil všechny implikace. Ministrovy aktivity v této oblasti hrozí mít následky, které mohou být nešťastné, či dokonce politováníhodné. Editorský tým faksimile interního dopisu Sira Humphreyho doplnil tímto překladem: Pěkně jste to zpackal. Hrozí vám okamžité přeložení do Komise pro válečné hroby. Navzdory tomu, že se jedná o interesantní práci na čerstvém vzduchu, se spoustou služebních cest a množstvím diskusí s nesporně zajímavými lidmi, kteří toho pro vlast mnoho vykonali, je KVH kupodivu velice neprestižní pozice.

Neměli bychom také zapomínat, že ani Hacker není "bez viny": A pak, vždycky jsem přece věděl, že ministerstvo pro administrativní záležitosti je politický hřbitov a že mně premiér nabídl pohár s otráveným vínem. Koneckonců, vedl jsem Martinovu kampaň za předsednictví strany proti premiérovi, jehož heslo - mimochodem - je:
"Poražen škodím - zvítěziv se mstím!"

Pro vyrovnané a nezkreslené informování je nutné poznamenat, že ani Siru Humphreymu se nepodaří udržet "čistý štít". Hackerovo řádění mu dokonce zarazí kariérní postup. A přitom se tak snaží, dokonce přináší smírnou obět ve formě čestného doktorátu na své mateřské Baillie College v Oxfordu. Bernard si k tomuto poznamenal: Kolem se hned ozývalo souhlasné mručení, jak se všichni profesoři přidali k trapnému pochlebování Hackerovi. Nikdo doopravdy neví, jak vypadá podlézání a servilita, pokud neviděl, co vyvádějí akademici, kteří zblýskli příslib peněz. Nebo popularity.

A něco na aktuální notečku: Zeptal jsem se ho: "Když v evropské ideály nevěříme, tak proč se snažíme, aby v EEC bylo víc států?"
"Pořád ze stejného důvodu," dozvěděl jsem se. "Je to jako s Organizací spojených národů. Čím víc má členů, tím víc hádek tam můžete vyprovokovat a tím bezmocnější a impotentnější se OSN stává."

EEC je Evropské hospodářské společenství, předchůdce Evropské Unie; založeno v roce 1957, Velká Británie přistoupila v roce 1973 pod podmínkou, že nebude požadovat angličtinu jako jednací jazyk. Nakonec s tímto požadavkem přišlo Dánsko a Irsko.

Překladatel Jan Klíma odvedl i druhou směnu v připisování poznámek pod čarou, kterými patřičně projasnil lehké narážky, které by čtenáře méně zběhlého v britských reáliích mohly minout a z knihy učinil opravdovou učebnici britské politiky a historie.

Na síti je pochopitelně k dispozici přehršel anglických stránek. Vybral jsem tuto s nejdelšími větami pronesenými hlavními postavami a osudy jejich představitelů ("Hacker" i "Appleby" jsou už, bohužel, po smrti), pak jednu populárnější, to jako proklikávanější, a nejpopulárnější.

Kniha obsahuje první sérii vysílanou BBC 2 v roce 1980 a první tři díly vysílané v roce 1981, přičemž poslední a předposlední epizoda jsou oproti vysílání přehozeny. Vydala Aurora v roce 2002.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Druhá světová válka
(2) Fakta a dojmy: Psychoanalytikův malý průvodce rodným krajem Sigmunda Freuda
(3) Legenda o pistolnici Murphyové
Jméno mu udělal především cyklus Artemis Fowl, který vydává od roku 2001, a dodnes má šest částí plus povídkový sborník a ilustrovanou knihu. Na našem trhu se ale právě objevila další jeho knihy pod ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům