90 %

Lynn, Jonathan; Jay, Antony - Jistě, pane premiére I.

Více informací k této knize najdete v detailu
Hvězda Jima Hackera je stoupána vzhůru. Ve třetím svazku kritických pamětí redigovaných zkušenou dvojicí Jonathan Lynn - Anthony Jay se stane ministerských předsedou, což před něj postaví nové úkoly, jakož i výzvy. Milovníci televizního seriálu budou nadšeni. Ti kteří jej neshlédli mají možnost doplnit si vzdělání levnější cestou, nežli nákupem DVD.

Hned první epizoda ozřejmí trpný rod v prvé větě recenze. Je to onen vánoční speciál z roku 1984 nad jehož nepřítomností jsem lkal v recenzi druhého dílu Jistě, pane ministře. Dodatečně uznávám, že tento díl vkusně uvádí Jimovu premiérskou kariéru, zejména s ohledem na práci editorského týmu: Hackerovo neočekávané povýšení do funkce předsedy vlády, ..., způsobilo editorům téměř stejné množství problémů jako Británii. Byl odhodlán vylíčit ve svých pamětech období, ve kterém zastával funkci premiéra, jako nepřetržitou sérii úspěchů, což byl úkol, který by odrovnal i mnohem zkušenějšího kronikáře.

Z odstupem deseti let máme nevšední možnost porovnat fungování Evropské unie, jejích komisařů (... je ještě horší než ti ostatní v Bruselu a nic horšího už o nikom říct nelze.) i jejich nevšedních nápadů. Hacker se potýkal s "tubusem emulgovaných vnitřností s vysokým obsahem tuku", což dříve býval chutný britský párek. Musíme si uvědomit, že potraviny jsou zbraň a tubus je k boji podstatně vhodnější nežli párek:

"Neprodukujeme potraviny, aby se snědly. Potraviny jsou zbraň."
... "Rusové jsou naši přátelé, naši zákazníci. Bojujeme proti Američanům."
Požádal jsem ho, jestli by to mohl trochu rozvést. Byl štěstím bez sebe. "Jsme ve válce!" Oči mu zářily, jak se pustil do popisování oblíbené kratochvíle svých soukmenovců. "V obchodní válce. Pomocí potravin můžeme posílit náš vliv na země třetího světa."

Ostatní epizody zahrnují sérii z roku 1986, s výjimkou "Jednoho z nás". Původní pořadí je pozměněno posunem "Kouřové clony" za "Vítězství demokracie". Pro hlubší studium doporučuji původní stránky: Yes, Prime Minister a souborný přehled episod.

Bylo by téměř neetické prozrazovat zápletky a jejich vyústění, jako je činěno na výše uvedených stránkách, dovolím si proto jen naznačit, že v této knize dojde k oné slavné události, kdy siru Humphreymu přeroste přes hlavu i Bernard Woley, navzdory tomu, že výrazně povýšil. (Pozorný čtenář si povšimnul, že jeho přítomnost na úřadu vlády znamená, že opustil svůj post na ministerstvu pro administrativní záležitosti.) Jim Hacker opět zvýší svůj politický um a sir Humphrey si zařídí parádní důchod.

Nezbývá, než se něco přiučit: Pokud je možné čehokoli dosáhnout tím, že člověk mlčí, je vždycky lepší mlčet než mluvit.
Nikdy nevěř ničemu, dokud to nebylo oficiálně dementováno.
Nemusí to být veřejně známé, stačí když to budou vědět všichni.
Teologie je nástroj jak pomoci agnostikům, aby mohli zůstat v lůně církve.

Snad ani nemusím dodávat, že uvedená mudrosloví jsou z dílny sira Humpheyho-Applebyho.

Díky Hackerově prstu na jaderném tlačítku se kniha stává i výstižným přehledem válečné vědy. "Konvenční síly jsou příšerně drahé, zmáčknout knoflík je mnohem levnější, pane premiére." Cesta k otázkám morálky je tímto předestřena, vroubí ji i tento milník se současnými dozvuky: Kdybychom chtěli stát na straně morálky, nikdy bychom nemohli dosadit v Zimbabwe k moci Mugabeho. Tímto chci naznačit, že i hloubavému čtenáři se dostane slušná porce podnětů.

Vydala Aurora v roce 2004. Z jejich stránky jsem vyraboval i něco reálií: Seriál se stal v době natáčení dílů Jistě, pane premiére tak populární a oblíbený, že štábu bylo umožněno filmovat přímo v Downing Street 10. Když v roce 1988 obdrželi Paul Eddington (Jim Hacker) a Nigel Hawthorne (sir Humphey-Appleby) řád CBE a Antony Jay byl povýšen do šlechtického stavu, jedinými kritiky těchto ocenění byla - což nepřekvapuje - britská státní správa, která seriál označila za podlý a přeceněný.

P.S.: ... a přitom jsme měli pravdu, kdyby to nechali na nás, tak by to možné nebylo.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Proleterka
(2) Až za hrob
(3) Krev života
Jedním z titulů, které v poslední době mohou směle konkurovat zmiňovaným seriálům pro mladé čtenáře, je cyklus Temná strana (orig. Dark side, 2007) britského autora Toma Beckera (celým jménem ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům