90 %

Lynn, Jonathan; Jay, Antony - Jistě, pane premiére II.

Více informací k této knize najdete v detailu
Státní správa je jako revoluce, chce pro lidi to nejlepší, což oni nedokážou pochopit. Ostatně, pochopit, co chce vrcholný představitel státní strávy říci, respektive co se pokouší říci tak, aby to vypadalo, že nic takového nikdy neřekl, dokud si nad to nesedne někdo s tužkou a velkým papírem, je obecně nesnadné. Zvláště, když jsou těmito představiteli sir Humphrey - Appleby a Bernard Woolley. Přiznejme si, že ani Jim Hacker nikdy nebyl věrozvěstem jasné odpovědi.

Obzvláště vhodnou demonstrací výše uvedeného je 8 politických zásad odpovídání na otázky:

 1. Napadněte otázku.
 2. Napadněte tazatele.
 3. Pochvalte otázku.
 4. Zpochybněte otázku.
 5. Předstírejte, že je to nahrané.
 6. Využijte časového faktoru.
 7. Naznačte utajení.
 8. Únikem může být i dlouhé povídání bez jakékoli pointy.

Je opravdu překvapivé, že tyto rady neposkytuje sir Humphrey, ale poučuje jimi Jim Hacker nešťastného Bernarda, který se nechtěně rozpovídal před novináři, aniž by vzal v potaz, že nedodržují klanovou solidaritu státní správy. Jak protřelý je Jim hráč ostatně zjistí i sir Humphrey, když výtečně aplikuje strategii "útoč na hráče místo na míč", čímž se mu sice podaří odstranit hráče, avšak míč je stále na hřišti - věc, která by se mu na ministerstvu pro administrativní záležitosti jistě nestala. Doba je prostě jiná, sir Humphrey musí dokonce od Hackera vyslechnout, že "státní správa je neschopná, nerozhodná a zbabělá".

Tohle všechno pochopitelně ví, ale nemusela by mu to připomínat žijící ikona toho všeho. Však i státní správa se má čím pochlubit: Od roku 1932 postupně vylučujeme voliče z přímé účasti na vládě. Teď už jsme dospěli do stádia, kdy každé čtyři nebo pět let rozhodují pouze o tom, který spolek klaunů se bude pokoušet plést se nám do řemesla.

"Cožpak my při jednání s Francouzi nikdy neprosadíme, co chceme?"
"Občas ano."
"Kdy naposledy?"
"V roce 1815 v bitvě u Waterloo."

Tento působivý dialog budiž nám úvodem do tajů britské zahraniční politiky: Čtenář by si měl uvědomit, že britské ministerstvo zahraničí má tři národy, které miluje:

 1. Araby
 2. Němce
 3. Američany

a tři národy, které nesnáší:

 1. Rusy
 2. Izraelce
 3. Francouze

Poznámka k tomuto rozpisu praví, že se tím vysvětluje, proč suezská krize představovala pro ministerstvo zahraničí takové trauma: vláda se spojila s Francouzi a Izraelci proti Američanům a Arabům. [y čtenář nezapomněl na editory knihy, pány Jonathana Lynna a Anthonyho Jaye.

Přehled episod televizního seriálu potvrzuje, že tato kniha uzavírá celou řadu. Obsažen je jeden díl z roku1986 - Jeden z nás - a celá série 1987-88 v původním pořadí, pouze Spletitá síť je přesunuta na konec (na konci se dočtete proč).

Pokud si naleznete kousky originálu, pochopíte, proč je opět třeba vyzvednout mistrovský překlad Jana Klímy. Není to jen proto, že na bezpečnost se dá dneska svést prakticky cokoli.

Jak spravedlivě hřímal premiér Hacker na půdě OSN: Dosáhnout míru není pravděpodobné, když prakticky každý slepě hlasuje podle příslušnosti k některému z politických bloků, místo aby hlasoval stejně jako my. No uznejte! Nebyl to velikán ducha?

Vítězství nad větrnými mlýny se přesto nedočkal, Hacker nakonec poznává marnost svého usilování: A najednou jsem viděl tak jasně jako nikdy předtím, že i když třeba občas zaznamenám příležitostné vítězství nebo prosadím tu či onu reformu nebo mi dopřejí pár drobků ze stolu, nic fundamentálního se mi nikdy změnit nepodaří.

Vydala Aurora v roce 2004.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kdo zdědil hvězdy
(2) Hadi a náušnice
(3) Mythologica*** - Původ stolničení
V prvém díle se Lévi-Strauss vydal po stopách Syrového a vařeného, aby čtenáři ozřejmil též vztahy mezi čerstvým, shnilým a spáleným, ale ve své podstatě se jednalo o vztah mezi kulturou a přírodou, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům