75 %

Łysohorský, Óndra - Poručénstwo - Odkaz

Více informací k této knize najdete v detailu
Česká literatura netrpí přemírou celosvětově známých autorů, a tím méně pak literárních nobelistů. Dosud jediným zástupcem je Jaroslav Seifert. Přesto jsme se péčí vládnoucího režimu o jednoho - Óndru Łysohorského - připravila, a to jej současné anotace uvádějí jako nejpřekládanějšího básníka Československa.

Popravdě řečeno, Óndra Łysohorský byl celý život potížistou. Po rozmíšce s pedagogem českého gymnázia natruc přešel na gymnázium německé, aby pak absolvoval kompletní německojazyčné vzdělání. Netknut školní češtinou, překul později svůj rodný, frýdecký dialekt v literární laštinu. Ta mu otevřela brány literárního Olympu, avšak uzavřela profánní svět veřejné známosti v Československu. Łysohorskému přitom nechyběla levicovost, syn havíře a porodní báby byl osobním učitelem francouzštiny generála Ludvíka Svobody a soudruh ze všech největším, generalissimus Stalin jej nechal jako učitele Vysoké školy cizích jazyků v dobách nejtěžších evakuovat do Taškentu.

Nóm kraj ostrawsky truli kus po kusku.
Kaj jeho sérco, kaj jeho piaść?
Co nóm ňechali? Én zahořkłość uzku.
Wyskali wolnóść a mysleli: kraść.

Kdo cítí Bezruče, cítí správně. Autor s ním udržoval korespondenci, mistr pochválil styl i jazyk, ale předmluvu nakonec nenapsal - obával se příliš levých obratů a frází. Łysohorský se mu pomstil zavedením dvojitého w do svého pravopisu laštiny. Citát je z básně Chacharsky song, věnované Edwardu Osersovi, překladateli, který přispěl k Nobelově ceně Seifertově i ke kandidaturám Łysohorského v letech 1966 a 1970. Jen Łysohorského básní přeložil 800 stran. Do ruštiny jej překládal Pasternak a Cvetajeva. O jeho známosti v zahraničí svědčí i to, že je zmíněn v jinak téměř pusté kapitole průvodce Lonely planet o Severní Moravě.

Výbor Poručénstwo - Odkaz obsahuje 43 básní téměř zrcadlově v lašské originále a českém přebásnění Zdenky Bergrové. Ta sepsala i závěrečnou úvahu o Łysohorského laštině. Převážná většina básní je z let 1932 až 1943, šest kousků z let pozdějších až do roku 1976.

Filozofická fakulta UK tímto výborem připomíná nejen sto let od autorova narození, ale svůj vlastní význam - jejími absolventy je sám básník, jeho překladatelka do češtiny i spolueditor jeho "sebraných spisů" Jiří Marvan, autor úvodu.

Čtenáře nezběhlého v tajích Łysohorského pravopisu nepotěší, že nebyl přiložena tabulka výslovnosti, takže snad jen "ó" má být čteno jako [u], ostatní laskavý čtenář nějak zvládne, pokud má zájem pocvičit se v hornoostravském dialektu, protože Nesl jsem v tváři obtíž prachu, nikdy nezní tak dobře jako: Prach ostry w pysku, w očach, idu.

Vydala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1062 recenzí
  (1005 ohodnocených)
1076 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30095 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Martin, George R. R. - Divoké karty II.
Titul: Martin, George R. R. - Divoké karty II.
Sleva: 35 % (ušetříte 105 Kč)
Cena: 193 Kč

70 000 knih skladem. Najděte si novou oblíbenou knihu! Dobré Knihy.cz
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Harry Potter a vězeň z Azkabanu
Tato recenze vznikla v roce 2001. Třetí pokračování cyklu Harry Potter bylo dlouho očekávanou událostí mezi jeho českými příznivci. Díky nakl. Albatros se ho dočkali 11. května 2001, kdy ho Albatros ...
(2) Češi ve wehrmachtu
(3) Smrt ve středu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům