75 %

Łysohorský, Óndra - Poručénstwo - Odkaz

Více informací k této knize najdete v detailu
Česká literatura netrpí přemírou celosvětově známých autorů, a tím méně pak literárních nobelistů. Dosud jediným zástupcem je Jaroslav Seifert. Přesto jsme se péčí vládnoucího režimu o jednoho - Óndru Łysohorského - připravila, a to jej současné anotace uvádějí jako nejpřekládanějšího básníka Československa.

Popravdě řečeno, Óndra Łysohorský byl celý život potížistou. Po rozmíšce s pedagogem českého gymnázia natruc přešel na gymnázium německé, aby pak absolvoval kompletní německojazyčné vzdělání. Netknut školní češtinou, překul později svůj rodný, frýdecký dialekt v literární laštinu. Ta mu otevřela brány literárního Olympu, avšak uzavřela profánní svět veřejné známosti v Československu. Łysohorskému přitom nechyběla levicovost, syn havíře a porodní báby byl osobním učitelem francouzštiny generála Ludvíka Svobody a soudruh ze všech největším, generalissimus Stalin jej nechal jako učitele Vysoké školy cizích jazyků v dobách nejtěžších evakuovat do Taškentu.

Nóm kraj ostrawsky truli kus po kusku.
Kaj jeho sérco, kaj jeho piaść?
Co nóm ňechali? Én zahořkłość uzku.
Wyskali wolnóść a mysleli: kraść.

Kdo cítí Bezruče, cítí správně. Autor s ním udržoval korespondenci, mistr pochválil styl i jazyk, ale předmluvu nakonec nenapsal - obával se příliš levých obratů a frází. Łysohorský se mu pomstil zavedením dvojitého w do svého pravopisu laštiny. Citát je z básně Chacharsky song, věnované Edwardu Osersovi, překladateli, který přispěl k Nobelově ceně Seifertově i ke kandidaturám Łysohorského v letech 1966 a 1970. Jen Łysohorského básní přeložil 800 stran. Do ruštiny jej překládal Pasternak a Cvetajeva. O jeho známosti v zahraničí svědčí i to, že je zmíněn v jinak téměř pusté kapitole průvodce Lonely planet o Severní Moravě.

Výbor Poručénstwo - Odkaz obsahuje 43 básní téměř zrcadlově v lašské originále a českém přebásnění Zdenky Bergrové. Ta sepsala i závěrečnou úvahu o Łysohorského laštině. Převážná většina básní je z let 1932 až 1943, šest kousků z let pozdějších až do roku 1976.

Filozofická fakulta UK tímto výborem připomíná nejen sto let od autorova narození, ale svůj vlastní význam - jejími absolventy je sám básník, jeho překladatelka do češtiny i spolueditor jeho "sebraných spisů" Jiří Marvan, autor úvodu.

Čtenáře nezběhlého v tajích Łysohorského pravopisu nepotěší, že nebyl přiložena tabulka výslovnosti, takže snad jen "ó" má být čteno jako [u], ostatní laskavý čtenář nějak zvládne, pokud má zájem pocvičit se v hornoostravském dialektu, protože Nesl jsem v tváři obtíž prachu, nikdy nezní tak dobře jako: Prach ostry w pysku, w očach, idu.

Vydala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pravidlo čtyř - Záhada Belladonna
(2) O jeskyních, vějířích a jiných věcech tohoto světa
(3) Co děláme ve školce
Veselá barevná knížka, leporelo, potěší nejen malé zvídavé čtenáře, ale motivuje i jejich rodiče. Je plné obrázků a básniček, které se dobře pamatují, každá básnička je zdobena obrázkovým úvodním ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům