No a teď už vážně. Kdo by neznal Machiavelliho, tento italský diplomat, spisovatel, historik a vojenský teoretik se nesmazatelně zapsal do historie a každý, kdo chce alespoň trochu rozumět politice a historii jako takové, by měl Machiavelliho velice pečlivě studovat. Jeho úvahy ovlivnily teorii politiky od základu.
Je velice sympatické, že se nakladatelství Argo nebrání vydávat i takhle kvalitní tituly, kniha Úvahy o vládnutí a o vojenství patří mezi ty opravdu špičkové. Čtenáři se tak do ruky dostanou hned tři knihy. Vedle notoricky známého Vladaře, který se naštěstí stává už nezbytnou součástí školní výuky, to jsou i méně známé Úvahy o umění válečném a Rozpravy o prvních deseti knihách Tita Livia.
Přece jen mě nejvíce oslovil Vladař aneb soubor rad ze 16. století Lorenzovi Medicejskému, který v té době vládl Florencii a byl autorovým blízkým přítelem i nadějí ve světlejší budoucnost roztříštěné Itálie. Machiavelli se nebojí závěrů, při kterých by se "slušný" člověk musel červenat. Je si proste vědom, že panovník není obyčejný člověk, a proto na něho nemůžeme a nesmíme uplatňovat stejná kriteria jako na běžného smrtelníka, a to i z hlediska morálky.
Všechny spisy obsažené v této knize jsou nadmíru poučné a neměly by chybět v přehledu všech lidí, kteří se politice a státnickým problémům chtějí věnovat pečlivě a ostatně ani ve všeobecném přehledu všech vzdělaných lidí.