80 %

Mahler, Zdeněk - New York

Více informací k této knize najdete v detailu
Známý český scénárista, spisovatel a publicista Zdeněk Mahler si ke svým osmdesátým narozeninám popřál výjimečným dárkem, už téměř půlstoletí zapomenutou knihou "New York". Přitom tímto jedinečným a originálním knižním počinem obdaroval i stovky našich čtenářů.

V roce 1964 totiž tato kniha, kterou textově vytvořil Mahler a graficky doplnil Vladimír Fuka, byla díky ilustrátorově emigraci do této země zaslíbené v celém nákladu skartována státní bezpečností. Až na jeden pracovní výtisk, který se nakonec stal předlohou pro její kouzelné znovuzrození.

Je velmi těžké někam knihu tématicky přiřadit. Není to průvodce pro turisty, není to ani reportážní cestopis, je to spíše jen soubor myšlenek či glos, často velmi poeticky laděných, mnohdy jakoby psaných v náznacích veršů. Plné myšlenek o městě, které vypadá "jako planetární rampa narvaná raketami...", jako město které se řídí heslem "ať je vidět, že na to máme." Nejameričtější město, kde jen šlápne přistěhovalec na newyorský břeh, už volá: "Jsme Američan!". Kde nejameričtější ale znamená také největší židovské, portorikánské, černošské, snad i české město světa.

Trochu jsem měl obavy, jak moc nadšeně autorská dvojice nahlížela na New York, potažmo Ameriku, v době, kdy tato země pro nás Čechy znamenala něco jako vysněný ráj, jako symbol jediné svobodné země světa. Bude to nějak ideologicky kritické, nebo snad naopak plné nekritického nadšení? Jak na to budou tedy nahlížet dnešní Češi, kteří už USA nevidí jako ráj na zemi, kdy mnozí z nás ho považují za nabubřelé Zlo. Nic z toho se ale nakonec neuskutečnilo. Kniha se nesnaží popsat "jen" New York a život v něm, kniha se snaží nakreslit, a to doslova, co New York symbolizuje, co pro jeho obyvatele znamená, jaký má význam pro Američany všeobecně, a skrze to nám neAmeričanům se snaží vykreslit či aspoň naznačit, jaký jedinečný babylonský kotel národů, kultur a etnik je to vlastně.

S každou další otočenou stránkou plnou ilustrací a koláží symbolizujících umění šedesátých let minulého století jsem se propadal do kouzla města, které v té době mohlo být interesantním místem k životu, místem, které samo interesantní život vytvářelo.

Tak mi nezbývá, než na vzkaz Z. Mahlera z letošního října otištěný na konci knihy - "Tak se náš 'New York' konečně dostává ke čtenářům: kéž vám - byť zpožděně - udělá radost!" - zcela upřímně odpovědět, že ani více než čtyřicet let zpoždění na kráse a kvalitě nic neubralo.

Tuto velkou originálně ilustrovanou knihu o rozsahu 148 stran vydalo nakl. Albatros za "originálně" zajímavých 499,- Kč.


08.01.2009
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Mahler, Zdeněk - New York (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vlčice a dívka - Moira I.
(2) Archeologie mysli
George Frankl byl psychoanalytik, který přednášel o psychoterapii, filozofii, prehistorických kulturách, ale také architektonické psychologii. Narodil se 12. prosince 1921 ve Vídni, aktivní činnost v ...
(3) Muž, který věděl příliš mnoho
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům