90 %

Malamud, Bernard - Nový život

Více informací k této knize najdete v detailu
Začít nový život není nikdy jednoduché, o tom se asi přesvědčila většina z nás. Jenže někdy je to mnohem těžší, než obvykle. Hlavní hrdina knihy Nový život amerického spisovatele Bernarda Malamuda by mohl vyprávět.

Seymour Levin, "hrdina" tohoto příběhu je třicátník, který má za sebou první fázi boje s alkoholem. Přichází na kaskádskou univerzitu na americkém západě, kde hledá klid a nový začátek. Škola je silně poznamenaná konzervativním, lépe však řečeno laxním a líným přístupem profesorů, což tento liberálně smýšlející člověk nese velmi těžko. Navíc je krátce po válce, v zemi "řádí" mccarthismus a vše liberální a novátorské je považováno téměř za zločin. Levin si uvědomuje, že zde si nebude moc najít přátele, že zde nejspíš nebude člověk, který mu bude moc být blízký. Ví ale, že vrátit zpátky se nemůže; zničilo by jej to. Přesto však člověk sobě blízkého nachází, ovšem situaci mu to spíše zkomplikuje.

Brzy zjišťuje, že pod pevnou konzervativní slupkou univerzity bují cosi, co by se dalo nazvat Novým životem. Levin se rozhodne, že svůj nový život spojí s novým životem univerzity. Jenže, tento život někdy připomíná slavný donkichotský boj s větrnými mlýny. Levin se zamilovává, ovšem i jeho láska je velice liberální, na místní poměry až skandální. V závěru knížky Levin bojuje nejen se školním ghettem, ale hlavně sám se sebou. Protože začít Nový život chce hlavně odvahu a té má Seymour Levin velmi málo.

Klidný tok vyprávění dokonale navazuje atmosféru zatuchlého světa, ve kterém vše nové rovná se špatné. Levin je ve své situaci nešťastný a tento jeho pocit z řádků cítíme velice jasně. Bernard Malamud umí nejenom zaujmout čtenáře, vtáhnout ho do děje. On umí také vyvolat iluzi skutečna, uvěřitelnosti. Opravdu není obtížné si při čtení představovat, že se to opravdu stalo, jsem dokonce přesvědčen, že je příběh původní, ačkoliv o tom autor ani nemusel vědět. Knížka je příběhem boje Davida proti Goliáši, či již zmíněným symbolem boje proti větrným mlýnům. Nebylo lehké překonat prvních deset stránek, ale jakmile jsem je měl za sebou, nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Četl jsem ji v metru, o poledních přestávkách, kdekoliv to jen bylo možné. Se Seymourem Levinem není snadné sžít se, protože to je ve své podstatě postava kontroverzní, ale nakonec si získá srdce čtenáře.

Jestli o některé knize mohu říct, že mně překvapila, pak to byla právě tahle. Překvapila mně svou přímostí, upřímností a nadějí. Protože když jdete dlouhým tunelem a vzadu vidíte malé světélko naděje, cesta je hned snazší a krásnější. A to byla myšlenka dne.


09.10.2006
Tomáš FojtíkDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Velké dějiny zemí Koruny české VII.
(2) Encyklopedie mystiky VI.
(3) Můj památníček
Mám-li hodnotit tuto publikaci, představit ji čtenářské veřejnosti a zhodnotit její význam, pokusím se o to ráda, vždyť narození dítěte je hlavně událostí radostnou a první rok života je ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům