80 %

Malka, Victor - Nejkrásnější židovské legendy

Více informací k této knize najdete v detailu
Již hodně vody uběhlo od vydání knihy úspěšného a populárního autora francouzského autora Victora Malky. Avšak, co je pár let ve srovnání s věčností žánru legendy? Řekněme si otevřeně: Nic moc, i když marketingové oddělení bude patrně jiného názoru. Kniha je o legendách, ale nejsou to ledajaké obyčejné, volně definované legendy. Jedná se o agadu - vyprávěcí pasáže talmudu a midraše (to je výklad k tomu prvnímu, zatímco to první je výklad k Tóře), jež nemají právní charakter. Jsou to takové ty důmyslné obezličky známé i moderním pedagogům, které mají za cíl udržet posluchačovu bdělost,pozornost a podvědomě jej přinutit něco si z výkladu zapamatovat. Jak už to tak bývá (pozn.: "legendární" obrat), záhy se pomocný výkladový prvek osamostatnil a rozkošatěl. Již pár set let po té, co moudří rabíni vymýšleli humorné historky a zcela absurdní legendy, začali jiní moudří rabíni jejich šíření trestat. Rabi Akiva dostal za surrealistické legendy důtku. Maimonides soudil, že poskvrňují nádheru a skvělost Tóry. Učitel autora v nich viděl pěnu, zákusek. Proto Malka sepsal úvodní filipiku proti ortodoxním rabínům a naservíroval čtenářům "zákusek", avšak již bez hořkého odsudku...

Agada je definována svým vztahem k talmudu a midraši, nikoliv stylem, v části o stvoření světa proto nalezneme spíše úryvky, náměty a nápady než celé povídky, ale v části o písmu o nic jiného než krátkou povídku nezavadíte. Snad s výjimkou anděla, který má na starosti těhotenství. Kdo už něco s podobnou tématikou četl, narazí i na osvědčené kusy, třeba učenci přehádali Boha. Naleznete i židovské verze českých úsloví, jako je "jde to za ním, jako za zlým hříchy".

Z jiného těsta je historka o tom, jak Abram ukončil Terachův obchod s bůžky. Jak slastně čteme o statečném mládenci, který nákupčím idolů vysvětlí kdo je pravý Bůh a neprodané modly ještě rozmlátí. Ale dá se to číst i tak, že bohatý profesionální syn zničí vše, co rodina celý život udělala a s gloriolou morálního vítěze odchází ze scény. Inu, život. Třeba se v Tóře píše, čím se potom Terach živil. V zásadě o tomtéž je i Ocet synem vína.

Život je krutý a pravda otce či syna nenahradí, a tak je nutno aby si Jákob vymodlil nemoci, které příbuzným dají čas připravit se na smrt blízkého. Ale netruchleme, jsou zde třeba i legendy o ne příliš didaktickém výsledku protialkoholního kázání. To historka o rabi Jišmaelovi a jeho matce zase ukazuje, že Freud se o nějaké to tisíciletí zpozdil.

Obzvláště bohaté jsou části o chudobě a spravedlnosti. Pravda, pec plná chlebů, ukazuje, že chudý člověk si raději zvykne na nepravidelné zázraky, než na pravidelné zaměstnání, ale kdo ví, jak to dříve chodilo se zázraky. Příměr o soudu bohatého s chudákem dává tušit, že legendami ukájeli mysl hlavně ti, kteří ji nemohli ukojit prestiží a pohledem na své bohatství a štěstí. To dosvědčí i chvála na Hilela. Nedělej bližnímu to, co bys nechtěl, aby on dělal tobě. V tom je celá Tóra, odpověděl Hilel. Všechno další jsou jen komentáře. [Souhlasili by s tím obyvatelé Jericha a dalších měst, přes která Izraelité do Země vyvolené táhli?]

Zaryté intelektuály a utajené okultisty potěší zmínky o ben Uzielovi, jemuž při studiu Tóry shořeli nad hlavou prolétající ptáci, nebo o popelu ze zrzavé krávy. Příklad Hilelovy ženy, která darovala sváteční oběd nemajetnému ženichovi, takové existence přesvědčí, že Židé žili v souladu se sociobiologickou strukturou společnosti, ačkoliv ostatní si toho vůbec nepovšimnou, a řeknou si jen, že byli štědří a slitovní.

Patrně až na ben Lakiše, který byl předtím, než se stal rabínem loupežníkem a styl své předchozí práce uváděl i do teologických disputací. Však právě proto Hilel přijímal do učení každého, neboť z mnoha zločinců se nakonec stali mistři a spravedliví.

Vydal Portál v roce 1999, druhé vydání 2002. Psáno pro Futurologii.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vánoční koleda
Vánoční koleda je příběh citově zatvrzelého, starého morouse pana Scrooge. Je to starý muž, který žije sám a jen pro sebe. Nic ze života kolem sebe nevnímá a nic ho také nezajímá. To vše se změní ...
(2) Sto filozofů
(3) Neřešitelná rovnice
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům