80 %

Malka, Victor - Nejkrásnější židovské legendy

Více informací k této knize najdete v detailu
Již hodně vody uběhlo od vydání knihy úspěšného a populárního autora francouzského autora Victora Malky. Avšak, co je pár let ve srovnání s věčností žánru legendy? Řekněme si otevřeně: Nic moc, i když marketingové oddělení bude patrně jiného názoru. Kniha je o legendách, ale nejsou to ledajaké obyčejné, volně definované legendy. Jedná se o agadu - vyprávěcí pasáže talmudu a midraše (to je výklad k tomu prvnímu, zatímco to první je výklad k Tóře), jež nemají právní charakter. Jsou to takové ty důmyslné obezličky známé i moderním pedagogům, které mají za cíl udržet posluchačovu bdělost,pozornost a podvědomě jej přinutit něco si z výkladu zapamatovat. Jak už to tak bývá (pozn.: "legendární" obrat), záhy se pomocný výkladový prvek osamostatnil a rozkošatěl. Již pár set let po té, co moudří rabíni vymýšleli humorné historky a zcela absurdní legendy, začali jiní moudří rabíni jejich šíření trestat. Rabi Akiva dostal za surrealistické legendy důtku. Maimonides soudil, že poskvrňují nádheru a skvělost Tóry. Učitel autora v nich viděl pěnu, zákusek. Proto Malka sepsal úvodní filipiku proti ortodoxním rabínům a naservíroval čtenářům "zákusek", avšak již bez hořkého odsudku...

Agada je definována svým vztahem k talmudu a midraši, nikoliv stylem, v části o stvoření světa proto nalezneme spíše úryvky, náměty a nápady než celé povídky, ale v části o písmu o nic jiného než krátkou povídku nezavadíte. Snad s výjimkou anděla, který má na starosti těhotenství. Kdo už něco s podobnou tématikou četl, narazí i na osvědčené kusy, třeba učenci přehádali Boha. Naleznete i židovské verze českých úsloví, jako je "jde to za ním, jako za zlým hříchy".

Z jiného těsta je historka o tom, jak Abram ukončil Terachův obchod s bůžky. Jak slastně čteme o statečném mládenci, který nákupčím idolů vysvětlí kdo je pravý Bůh a neprodané modly ještě rozmlátí. Ale dá se to číst i tak, že bohatý profesionální syn zničí vše, co rodina celý život udělala a s gloriolou morálního vítěze odchází ze scény. Inu, život. Třeba se v Tóře píše, čím se potom Terach živil. V zásadě o tomtéž je i Ocet synem vína.

Život je krutý a pravda otce či syna nenahradí, a tak je nutno aby si Jákob vymodlil nemoci, které příbuzným dají čas připravit se na smrt blízkého. Ale netruchleme, jsou zde třeba i legendy o ne příliš didaktickém výsledku protialkoholního kázání. To historka o rabi Jišmaelovi a jeho matce zase ukazuje, že Freud se o nějaké to tisíciletí zpozdil.

Obzvláště bohaté jsou části o chudobě a spravedlnosti. Pravda, pec plná chlebů, ukazuje, že chudý člověk si raději zvykne na nepravidelné zázraky, než na pravidelné zaměstnání, ale kdo ví, jak to dříve chodilo se zázraky. Příměr o soudu bohatého s chudákem dává tušit, že legendami ukájeli mysl hlavně ti, kteří ji nemohli ukojit prestiží a pohledem na své bohatství a štěstí. To dosvědčí i chvála na Hilela. Nedělej bližnímu to, co bys nechtěl, aby on dělal tobě. V tom je celá Tóra, odpověděl Hilel. Všechno další jsou jen komentáře. [Souhlasili by s tím obyvatelé Jericha a dalších měst, přes která Izraelité do Země vyvolené táhli?]

Zaryté intelektuály a utajené okultisty potěší zmínky o ben Uzielovi, jemuž při studiu Tóry shořeli nad hlavou prolétající ptáci, nebo o popelu ze zrzavé krávy. Příklad Hilelovy ženy, která darovala sváteční oběd nemajetnému ženichovi, takové existence přesvědčí, že Židé žili v souladu se sociobiologickou strukturou společnosti, ačkoliv ostatní si toho vůbec nepovšimnou, a řeknou si jen, že byli štědří a slitovní.

Patrně až na ben Lakiše, který byl předtím, než se stal rabínem loupežníkem a styl své předchozí práce uváděl i do teologických disputací. Však právě proto Hilel přijímal do učení každého, neboť z mnoha zločinců se nakonec stali mistři a spravedliví.

Vydal Portál v roce 1999, druhé vydání 2002. Psáno pro Futurologii.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Možná že odcházíme
Možná že odcházíme je sbírka dvaceti povídek. Jsou velmi krátké, od čtyř do jedenácti stránek. Je velmi těžké na tak malém prostoru vykreslil charakter postavy, rozvést děj a dojít k nějakému ...
(2) Svobodní zednáři
(3) Příští
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům